به اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق هسته ای پایبند خواهیم ماند

به گزارش مجله هاستفا، وزیر خارجه کشورمان در گفت و گو با خبرگزاری مالزیایی، توضیحاتی در مورد برجام و رابطه با آمریکا را ارائه کرد.

به اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق هسته ای پایبند خواهیم ماند

به گزارش ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با خبرگزاری برناما مالزی، ضمن درخواست از طرف های اروپایی برجام برای پایبندی کامل به این توافق هسته ای گفت: ایران به همان اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق (هسته ای) پایبند خواهد ماند.

او ادامه داد: ما آماده گفت وگو و رایزنی با دیگر طرف ها در مورد بهترین شیوه اجرای این توافق هستیم. ما با اروپا برای یافتن راهی برای عمل به تعهداتشان ذیل برجام تبادل نظر می کنیم

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در گفت وگو با این خبرگزاری در حین سفر یک روزه خود به مالزی بر عدم مذاکره مجدد ایران درباره برجام شرح داد: اگر آن ها (4+1) برای پایبندی به تعهداتشان، احتیاج به تعامل با آمریکا دارند، مسئله ای است که به آن ها مربوط می گردد و ایران هیچ نقشی در آن ندارد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: اما برای بیش از دو سال، گفت وگو های مفصلی با آمریکا داشتیم و به نتیجه رسیدیم؛ که (این نتیجه) 159 صفحه بود. (برجام) یک توافق جدی است، (که شامل) تمامی جنبه های موضوع هسته ای و همچنین تمامی جنبه های تحریم های آمریکا علیه ایران می گردد.

روایت توئیتری ظریف از سفرش به مالزی

ظریف توضیح داد: علی رغم پایبندی ایران، روسیه و چین به برجام، پایبندی دیگر طرف های این توافق هسته ای (انگلیس، فرانسه، آلمان) قابل مشاهده نیست یا اینکه آن ها پس از خروج یکجانبه سال گذشته آمریکا از برجام، اراده سیاسی برای پایبندی به این توافق هسته ای ندارند.

او با اشاره به اینکه وزیر خارجه آمریکا درباره بهانه خروج آمریکا از برجام که مسئله موشکی ایران بود، گفت: این موضوعات بخشی از توافق نیست. ما در زمینه موضوع هسته ای به توافق رسیدیم، ما باید برنامه هسته ای خود را محدود می کردیم و همچنین موافقت کردیم که اگر به پیشرفت هایی در زمینه اجرای توافق هسته ای دست پیدا کنیم، اعتماد برای حرکت به سوی موضوعات دیگر به وجود خواهد آمد؛ اما آمریکا باخت و نمی تواند تعهد و پایبندی به توافق هسته ای را به موضوعات دیگری مشروط کند که در توافق وجود ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: خروج آمریکا از برجام را به واسطه دلایل شخصی ترامپ دانست و ترامپ، میراث اوباما (رئیس جمهور سابق آمریکا) را دوست ندارد. او فقط به واسطه دلایل شخصی و نه به دلایل مهم، خواهان خروج از توافق هسته ای است.

او در خاتمه گفت: آمریکا یکسال پیش علی رغم مخالفت های کشور های امضاکننده برجام و پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام، به صورت یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و اعمال فشار به تهران را به امید وادار کردن ایران به مذاکره مجدد درباره یک توافق جدید در پیش گرفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 295

به "به اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق هسته ای پایبند خواهیم ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به اندازه دیگر اعضای برجام، به توافق هسته ای پایبند خواهیم ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید