امیری: دولت هفت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد

به گزارش مجله هاستفا، تهران (پانا) - معاون رئیس جمهور در امور مجلس از ارسال هفت لایحه به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

امیری: دولت هفت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد

حسینعلی امیری معاون رئیس جمهور در امور مجلس از ارسال هفت لایحه به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: نظر به عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی کار و با توجه به لزوم به روز رسانی متن اساسنامه سازمان یاد شده بر مبنای اصلاحات اجرا شده در هفتاد و دومین فراهمایی عمومی سازمان بین المللی کار، لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

سازمان بین المللی کار متعاقب نقدها اجرا شده در مورد ترکیب هیأت مدیره، به منظور عادلانه تر کردن ترکیب آن، نحوه انتخاب مدیر کل، قوانین اصلاح اساسنامه و نحوه رأی گیری در کنفرانس، موادی از اساسنامه را در سال 1986 اصلاح و تصویب کرده است.

اصلاحیه مذکور برای الحاق به کشورهای عضو پیشنهاد شده است که تا کنون 109 کشور الحاق خود را اعلام کرده اند.

ارسال لایحه تصویب مقاوله نامه ایمنی و بهداشت در معادن 1995 (1374) (شماره 176) به مجلس شورای اسلامی

معاون پارلمانی رئیس جمهور در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: با عنایت به ضرورت تضمین حق کارگران نسبت به اطلاع رسانی، آموزش و مشاوره در مورد مخاطرات اشتغال در صنعت معدن و مشارکت مؤثر آنان در اجرای اقدامات ایمنی و بهداشتی به منظور پیشگیری از آسیب ها و بیماری های ناشی از این صنعت، لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

با توجه به نیاز کارگرانی که در صنعت معدن مشغول کار می باشند نسبت به اقدامات ایمنی و بهداشتی و اطلاع از اتفاقات و خطراتی که ممکن است با آن رو به رو گردند و همچنین خساراتی که در اثر بهره برداری از معادن به محیط زیست ممکن است وارد شود، تصویب این مقاوله نامه ضروری است.

ارسال لایحه تصویب مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی 1981 (1360) (شماره 155) و پروتکل 2002 (شماره 1381) مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی به مجلس شورای اسلامی

معاون پارلمانی رئیس جمهور در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: با عنایت به ضرورت پیشگیری از حوادث ناشی از کار، مرتبط با کار یا در حین کار و تأمین شرایط شغلی سالم و با هدف کاهش عوامل خطر زا در محیط کار این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

این مقاوله نامه در مورد بیشتر بخش های فعالیت اقتصادی و همه کارگرانی که به کار اشتغال دارند اعمال می شود و از اهداف مهم این لایحه، پیشگیری از آسیب به سلامتی و حوادث ناشی از کار، شناسایی مسائل مهم در شرایط ایمنی محیط کار و بهداشت شغلی و همچنین بازنگری در روش های مؤثر در کاهش عوامل خطرناک در محیط کار را می توان نام برد.

گسترش سامانه هایی برای بررسی عوامل شیمیایی، فیزیکی و زیستی در مورد خطری که برای سلامت کارگران وجود دارد ایجاد خواهد شد و آموزش های لازم در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی به کارگران داده می شود.

ارسال لایحه تصویب مقاوله نامه آمارهای کار 1985(1364) (شماره 160) به مجلس شورای اسلامی

معاون پارلمانی رئیس جمهور در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: نظر به اهمیت گردآوری، داده آمایی و انتشار آمارهای مربوط به حوزه اشتغال در آسیب شناسی، برنامه ریزی، رفع معضلات و نهایتاً توسعه کیفیت اشتغال و در راستای گسترش همکاری های بین المللی در زمینه حقوق کار این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

هر عضوی که این مقاوله نامه را تصویب می کند، متعهد می شود به طور مرتب نسبت به گردآوری، داده آمایی و انتشار آمارهای بنیادی کار در موضوعات زیر اقدام نماید: جمعیت فعال اقتصادی، متوسط درآمد و ساعات کار، ساختار و توزیع دستمزد، هزینه کار، هزینه های خانوار، آسیب های شغلی، اختلاف های صنعتی و.......

ارسال لایحه تصویب مقاوله نامه بازرسی کار 1947(1326) (شماره 81) به مجلس شورای اسلامی

معاون پارلمانی رئیس جمهور در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: نظر به اهمیت تضمین اجرای مقررات قانونی مربوط به شرایط کار و حمایت از کارگران، ارائه راهنمایی به کارفرمایان و کارگران در مؤثرترین ابزارهای رعایت مقررات یاد شده و اطلاع رسانی درخصوص هرگونه نقص یا عدم اجرای مقررات مربوط این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

هر عضو سازمان بین المللی کار که این مقاوله نامه برای آن لازم الاجرا است در کارگاه های صنعتی، تجاری خود می بایست سامانه بازرسی کار را راه اندازی کند که از جمله وظایف این سامانه به موارد ذیل می توان اشاره کرد:

- تضمین اجرای مقررات قانونی مربوط به شرایط کار و حمایت از کارگران شاغل مانند مقررات مربوط به ساعت کار، دستمزدها، ایمنی، بهداشت و رفاه، اشتغال بچه ها و نوجوانان و...

- ارائه راهنمایی و اطلاعات فنی به کارفرمایان و کارگران در مؤثرترین ابزارهای رعایت مقررات یاد شده

- اطلاع رسانی درخصوص هرگونه نقص یا عدم اجرای مقررات مربوط

بازرسان کار اختیار دارند چنانچه دلایلی بر این داشته باشند که سلامتی یا ایمنی کارگران تهدید می شود، اقداماتی را در مورد رفع نقایص مشاهده شده در کارخانه، طرح عملیاتی یا روش های کاری اتخاذ کنند.

ارسال لایحه تصویب مقاوله نامه حداقل سن 1973(1352) (شماره 138) به مجلس شورای اسلامی

معاون پارلمانی رئیس جمهور در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: نظر به اهمیت ایجاد بستر لازم برای برخورداری بچه ها از رشد کامل جسمی و ذهنی و با هدف افزایش حداقل سن ورود به اشتغال به عنوان گامی مؤثر در لغو تدریجی کار بچه ها، این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

به موجب این سند حداقل سن ورود به اشتغال یا کار در قلمرو آن سرزمین معین می شود و هیچ فردی با کمتر از سن مذکور در هیچ حرفه ای وارد اشتغال یا کار نخواهد شد.

همچنین حداقل سن ورود به هر اشتغال یا کاری که به علت ماهیت آن یا شرایط انجام آن احتمالاً برای سلامت، ایمنی، یا اخلاق جوانان خطرناک باشد، کمتر از 18 سال نخواهد بود.

اشتغال یا کار در برخی مشاغل از سن 16 سالگی نیز مجاز خواهد بود مشروط به آنکه سلامت، ایمنی و اخلاق جوانان کاملاً حفظ شود و جوانان تعلیمات یا کارآموزی ویژه رشته فعالیت مورد نظر را به اندازه کافی دریافت کرده باشند.

ارسال لایحه تصویب مقاوله نامه مشاوره سه جانبه (استانداردهای بین المللی کار) 1976 (1355) (شماره 144) به مجلس شورای اسلامی

معاون پارلمانی رئیس جمهور در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: نظر به اهمیت ایفای نقش مؤثر در همکاری های بین المللی در زمینه حقوق کار و با هدف تضمین حقوق کارگران و کارفرمایان برای ایجاد تشکل های آزاد و مستقل در چهارچوب استانداردهای بین المللی کار، این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

با عنایت به لزوم رعایت سه جانبه گرایی و اهمیت انجام مشاوره های سه جانبه میان دولت و سازمان های کارگری و کارفرمایی در مورد استانداردهای بین المللی کار، شورای عالی کار و همچنین تشکل های عالی کارگری و کارفرمایی، با الحاق به این مقاوله نامه موافقت کردند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6325

به "امیری: دولت هفت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیری: دولت هفت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید