آیا نهاجا جنگنده جی 10 می خرد؟

به گزارش مجله هاستفا، سوال اینجاست که آیا پس از سفر فرمانده نهاجا به چین، خرید جنگنده جی 10 انجام می گردد؟

آیا نهاجا جنگنده جی 10 می خرد؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران،در هفته گذشته امیر سرتیپ حسن شاه صفی فرمانده نهاجا سفری به جمهوری خلق چین داشت و در زمینه گسترش روابط نظامی با مقامات عالی رتبه چین دیدار و مصاحبه کرد.

چرا فرمانده نهاجا به چین سفر کرد؟

سوالی که مطرح می گردد اینکه چرا فرمانده نهاجا به چین سفر کرد؟ جمهوری خلق چین به عنوان یک کشوری که در منطقه شرق آسیا واقع شده است، در یک دهه اخیر رابطه خوبی با ایران داشته و گسترش روابط در حوزه نظامی و پیگیری دیپلماسی دفاعی مقامات عالی رتبه دو کشور ؛ سطح روابط نظامی در حوزه آموزش و تجهیزات و آنالیز راهکارهای دفاعی منطقه ای، انجام رزمایش های نظامی مشترک افزایش خواهد یافت.

امروز شرایط منطقه ایجاب می نماید تا راه چاره های مشترک در زمینه های مختلف آنالیز گردد و موضوع سوریه نقطه اشتراک ایران، چین، فدراسیون روسیه بوده که البته در این زمینه کشورها نقطه نظرات و ایده های خود را در ادوار مختلف مطرح نموده اند.

توسعه دیپلماسی راهبردی نهاجا

امیر سرتیپ حسن شاه صفی فرمانده نهاجا با سفر به پکن به دنبال گسترش روابط نظامی دو کشور، انجام توافق های دوجانبه در سطوح نظامی با در نظرگرفتن اصول و منافع ملی، حل مسائل منطقه ای با تاکید بر هم افزایی تهران- پکن خصوصا در موضوع سوریه و عراق و برگزاری مانورهای مشترک به وسیله دیپلماسی دفاعی بود.

دیدارهای امیر شاه صفی در پکن

دیدار فرمانده نهاجا با معاون کمیسیون نظامی مرکزی چین

در دیدار امیر سرتیپ خلبان حسن شاه صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش کشورمان و ژنرال خو جی لیانگ معاون کمیسیون نظامی مرکزی چین دو طرف در این دیدار آمادگی خود را برای تعامل و همکاری میان سه کشور ایران، چین و روسیه در مورد برقراری امنیت در کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه خاطرنشان کردند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه براساس تدابیر مقام های عالی ایران مصمم هستیم که روابط با کشور دوست، چین را ارتقاء دهیم، گفت: آمادگی داریم تا در تمام زمینه های مورد علاقه یکدیگر همکاری داشته باشیم.

امیر سرتیپ شاه صفی آشنایی با توانمندی های نظامی، آموزشی تبادل تجربیات و برگزاری رزمایش های مشترک میان نیروهای هوایی دو کشور را ضروری خواند و تسریع در نهایی شدن پیش نویس توافق میان ارتش ایران و چین در این زمینه ها را خواهان شده بود.

وی با اشاره به اینکه پایه های همکاری میان نیروهای مسلح دو کشور به صورت اصولی ایجاد شده است، افزود: در آینده می توانیم روابط میان نیروهای مسلح را به عالی ترین سطح ارتقاء دهیم. امیر سرتیپ شاه صفی گفت: ما در بحث دشمن شناسی، اشتراکات فراوانی داریم ودر کنار یکدیگر، یک هدف مشترک را دنبال که همانا استقلال خواهی است دنبال می کنیم.

پیگیری مصوبات دیدار های اجرا شده در دو سال اخیر و اجرایی کردن آن ها، انتقال تجربیات در زمینه آموزشهای هوایی با توجه به تجربیات بالای نیروی هوایی دو کشور، بازدید طرف چینی از دستاوردهای نیروهای مسلح ایران در آینده نزدیک و حضور نماینده های نظامی در سفر آینده رئیس جمهور چین به ایران برای پیگری و تسریع در اجرایی شدن مفاد پیش نویس توافقنامه های نظامی میان دو کشور از دیگر موضوعات مصاحبه میان فرمانده نیروی هوایی کشورمان با معاون کمیسیون نظامی مرکزی چین بود.

دیدار امیر شاه صفی با فرمانده نیروی هوایی ارتش چین

امیر سرتیپ خلبان حسن شاه صفی، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در چین همچنین با همتای چینی خود ژنرال ماشیائوتیان دیدار و پیرامون توسعه مناسبات و همکاری های دوجانبه نظامی مصاحبه کرد.

البته مقامات عالی رتبه جمهوری خلق چین هم به دنبال توسعه روابط نظامی و سیاسی با جمهوری اسلامی ایران هستند و تشکیل کمیسیون های مشترک دو کشور گویای همین نکته است.

امروز شرایط منطقه ایجاب می نماید تا راه چاره های مشترک در زمینه های مختلف آنالیز گردد و موضوع سوریه نقطه اشتراک ایران، چین، فدراسیون روسیه بوده که البته در این زمینه کشورها نقطه نظرات و ایده های خود را در ادوار مختلف مطرح نموده اند.

زمزمه های خرید جنگنده جی 10؟!!!

البته با سفر فرمانده نیروی هوایی ارتش به جمهوری خلق چین بعضا امکان دارد برخی زمزمه هایی که از گذشته درباره خرید جنگنده های پیشرفته مطرح شده بود، بار دیگر عنوان گردد. 4 ماه پیش دبکا فایل در ادعایی خاطرنشان کرد که ایران میخواهد پس از جمع بندی مذاکرات هسته ای و با آزاد شدن اموال بلوکه شده، 150 فروند جنگنده چنگدو جی- 10 از جمهوری خلق چین و 250 فروند جنگنده سرخو- 30 کلاس فلانکر را از فدراسیون روسیه خریداری نمایند.

البته نکته حائز اهمیت این است که در این سفر تا به امروز موردی که درباره خرید جنگنده جی 10 از سوی ایران یا جمهوری خلق چین مطرح شده باشد، عنوان و یا رسانه ای نشده و مطالب عنوان شده در گذشته درباره خرید جنگنده جی 10 تا به امروز یک حدس رسانه ای بوده و البته نهاجا در ساخت جنگنده ها و اورهال هواپیماها پتانسیل های خود را در ابعاد مختلف نشان داده است.

در رئوس مطالب عنوان شده در دیپلماسی دفاعی گسترش روابط نظامی، برگزاری رزمایش مشترک، انتقال تجربیات و آموزش ها مطرح شده و باید منتظر آینده ماند و دید آیا خرید جنگنده های پیشرفته ساخت چین صورت خواهد گرفت؟

منبع:باشگاه خبرنگاران

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

بـرای دریافـت آخرین اخبـار عضـو کانال تسـنـیم در تـلـگرام شویـد

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: تسنیم
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2651

به "آیا نهاجا جنگنده جی 10 می خرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نهاجا جنگنده جی 10 می خرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید