7 باور غلط که در روز های کرونایی سلامتی تان را تهدید می نماید

به گزارش مجله هاستفا، در روزهای کرونایی رواج بعضی شایعات و باورهای غلط بین مردم، آن ها را در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار می دهد.

7 باور غلط که در روز های کرونایی سلامتی تان را تهدید می نماید

به گزارش خبرنگار ویروس کرونا یک ویروس جدید است که تا کنون علائم متعددی از خود نشان داده است. نبود درمان قطعی و واکسن برای این ویروس، خطر آن را دو چندان می نماید. با توجه به سرعت بالای شیوع و انتقال این ویروس، رعایت نکات بهداشتی تا زمان خاتمه اپیدمی و یا کشف واکسن و دارو برای آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

متاسفانه به دلیل ناشناخته بودن این ویروس، شایعات و باور های غلطی رواج پیدا نموده است که افراد را دچار گمراهی می نماید. در این مطلب به بعضی از این باور های غلط پرداخته شده است.

کسانی که یک بار به ویروس کرونا مبتلا می شوند، بدنشان در پاسخ به این بیماری آنتی بادی فراوری می نماید. اما وجود آنتی بادی در بدن، بیانگر ایمنی فرد در مقابل ابتلای مجدد به این بیماری نیست. در بعضی موارد دیده شده که افراد پس از بهبودی، مجددا به ویروس کرونا مبتلا شده اند؛ بنابراین با وجود بهبودی از این بیماری و داشتن آنتی بادی در بدن، رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 همچنان لازم است.

ویروس کرونا؛ حس بویایی روز سوم ابتلا از بین می رود

واکسن ها از نمونه ضعیف شده ویروس یا باکتری ساخته شده و تنها منجر به پیشگیری از ابتلا به همان نوع عامل بیماری زا می شوند؛ بنابراین واکسیناسیون در برابر بیماری های دیگر، شما را در برابر ویروس کرونا ایمن نمی نماید. این باور غلط می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد.

با وجود این که ویروس کرونا در افراد مسن و با سیستم ایمنی ضعیف، شایع تر است؛ اما جوانان و افراد سالم نیز از این ویروس در امان نیستند. این افراد با نشانه های خفیف بیماری و یا بدون داشتن هر گونه علائمی به این ویروس مبتلا می شوند. مهم ترین نکته در مقابل افراد کم خطر، ناقل بودن آن ها برای افرادی است که خطر بیشتری آن ها را تهدید می نماید. حفظ نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اقدامی است که افراد کم خطر باید برای اطرافیان خود انجام دهند تا از به خطر افتادن سلامتی و در نهایت مرگ آن ها جلوگیری نمایند.

این باور نیز فرد را دچار احساس ایمنی کاذب می نماید. یک بار ابتلا به ویروس کرونا مصونیت دائمی در برابر این ویروس برای افراد به وجود نمی آورد. این نکته نیز قابل ذکر است که وجود شباهت بین علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا با ویروس کرونا نیز ممکن است افراد را به اشتباه انداخته و گمان نمایند که به ویروس کرونا مبتلا شده و بهبود یافته اند. همچنین در صورتی که بیمار بوده و سیستم ایمنی بدنتان ضعیف شده است، باید بیشتر خود را در برابر ویروس آماده و ایمن کنید.

استفاده از دستکش برای مقابله با کرونا بی فایده است

مصرف مکمل های ویتامین بدون تجویز پزشک، یکی از اقدامات پر خطری است که این روز ها در بین مردم رایج شده است. پزشکان توصیه می نمایند که در مصرف ویتامین ها زیاده روی نکنید. ویتامین ها را باید از منابع غذایی سالم دریافت نموده تا به سیستم ایمنی بدن یاری کند. مصرف ویتامین C منجر به پیشگیری از ابتلا به کرونا نمی گردد، بلکه تنها برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه می گردد. اما مصرف بیش از اندازه این ویتامین نیز نه تنها مفید نبوده، بلکه برای سلامتی فرد ضرر دارد.

استفاده از ماسک از ابتلا به کرونا پیشگیری نمی نماید. تنها کسانی که به این ویروس مبتلا هستند، با زدن ماسک مانع از انتقال این ویروس به سایر افراد می شوند؛ بنابراین در صورتی که ماسک می زنید، اما با افراد بدون ماسک در ارتباط هستید، نباید احساس امنیت داشته باشید؛ چرا که ممکن است آن ها ناقل ویروس بوده و شما را آلوده نمایند. در این زمان، حفظ فاصله حداقل 2 متری از دیگران برای پیشگیری از انتقال احتمالی ویروس، لازم است.

اگر با افراد مبتلا در تماس هستید، شما هم در معرض ابتلا به ویروس کرونا خواهید بود. بعضی افراد ممکن است بدون علامت مبتلا شده و بهبود یافته باشند؛ بنابراین در هر حالتی از امنیت خود اطمینان نداشته و نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را رعایت کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4051

به "7 باور غلط که در روز های کرونایی سلامتی تان را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 باور غلط که در روز های کرونایی سلامتی تان را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید