کدام فرد بهبودیافته از کرونا به آلزایمر مبتلا می شود؟

به گزارش مجله هاستفا، خبرنگاران/خراسان رضوی الن مخیتاریان، متخصص برجسته در مرکز تحقیقات پیرشناسی و بالینی در دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی پیروگوف روسیه گفت: کووید-19 می تواند باعث زوال عقل و در نهایت بیماری آلزایمر در بیمارانی شود که از قبل در مغز آنان تغییرات مشاهده شده است.

کدام فرد بهبودیافته از کرونا به آلزایمر مبتلا می شود؟

به نقل از تاس، وی گفت: کووید-19 به تنهایی نمی تواند باعث زوال عقل شود اما می تواند محرکی برای آن باشد.

مخیتاریان که سرپرست آزمایشگاه اعصاب و اختلالات شناختی در این مرکز تحقیقاتی است، طی میزگردی با عنوان بازیابی پس از کووید-19: به حداقل رساندن اثرات پس از آن و اطمینان از توانبخشی مناسب گفت: زمانی که بیمار حداقل تغییرات در مغز را نشان دهد، تنها چیزی که موجب ابتلاء وی به زوال عقل می شود، یک محرک خواهد بود به همین دلیل عفونت با کروناویروس می تواند به آن محرک تبدیل شود.

وی به نتایج یک مطالعه آمریکایی اشاره کرد که در این مطالعه ذکر شده مرگ ومیر بیماران مبتلا به آلزایمر در ایالات متحده در سال 2020 افزایش یافته است.

مخیتاریان شرح داد: در مقایسه با میانگین تعداد مرگ ومیر ثبت شده در هر سال مقدار مرگ ومیر طی همه گیری 16 درصد افزایش یافته است.

وی در پایان گفت: علاوه بر این، تعداد بیماران مبتلا به آلزایمر نیز افزایش یافته و در این مدت دو برابر شده است. به عبارت دیگر، کرونا نوعی محرک است، به این معنی که کووید-19 به خودی خود نمی تواند باعث آلزایمر شود اما می تواند یک عامل محرک در ابتلا به آلزایمر باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 9153

به "کدام فرد بهبودیافته از کرونا به آلزایمر مبتلا می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام فرد بهبودیافته از کرونا به آلزایمر مبتلا می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید