6 کتاب برتر که بر اساس موضوع داستانشان ارزش خواندن دارند

به گزارش مجله هاستفا، با توجه به گستردگی بسیار زیاد کتاب های داستانی و رمان، انتخاب مناسب ترین کتاب هایی که با خصوصیات و علایق شما سازگار باشند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

6 کتاب برتر که بر اساس موضوع داستانشان ارزش خواندن دارند

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، ادبیات داستانی را می توان محبوب ترین سبک ادبی در جهان دانست؛ سبکی که با انواع کتاب های رمان و انواع اشعار در قالب داستان، یکی از غنی ترین موضوعات تاریخ ادبیات نیز محسوب می شود. با توجه به گستردگی بسیار زیاد کتاب های داستانی و رمان، انتخاب مناسب ترین کتاب هایی که با خصوصیات و علایق شما سازگار باشند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چراکه اشتباه در چنین انتخابی می تواند منجر به کاهش اشتیاق شما به مطالعه و نهایتاً دوری از این فضا شود. در ادامه کوشش می شود تا تعدادی از رمان های داخلی و خارجی که مورد اسقبال ملی و جهانی قرار گرفته اند و مطالعه آن ها برای هر شخصی لذت بخش و مفید است، معرفی شوند.

  1. کتاب صدسال تنهایی از گابریل گارسیا مارکز

رمان صدسال تنهایی مشهورترین اثر گابریل گارسیا مارکز و کتابی است که در سال 1982 میلادی، جایزه نوبل ادبیات را برای این نویسنده کلمبیایی به ارمغان آورد. از زمان نخستین چاپ رمان صدسال تنهایی تا کنون بیش از 30 میلیون نسخه از آن به فروش رفته و به بیش از 30 زبان جهان نیز ترجمه شده است و از این حیث یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین رمان ها دسته بندی می شود. مارکز در این کتاب به زیبایی و در نهایت هنرمندی، سرگذشت و اتفاقات شش نسل از یک خانواده را در دهکده ای به نام ماکوندو توضیح داده است. شخصیت پردازی های استادانه و سبک رئالیسم جادویی از ویژگی های برجسته این داستان است که خواندن آن را لذت بخش و جذاب می نماید.

  1. کتاب عقاید یک دلقک از هانریش بل

هانریش بل با نگارش کتاب مشهور عقاید یک دلقک، پیروز شد جایزه نوبل ادبیات را در سال 1972 به دست آورد. این رمان را یکی از بهترین رمان ها در سبک خود می دانند و بارها نیز به زبان های مختلف جهان از جمله زبان فارسی ترجمه شده و مورد استقبال گسترده قرار گرفته است. داستان کتاب، نمایان گر جامعه آلمان تحت تأثیر هیتلر و سال های بعد از جنگ است. این رمان، زوایای مختلف جامعه، از جمله عقاید سیاسی و مذهبی، مسائل زناشویی، تعارضات بین کاتولیک ها و پروتستان ها و تأثیر جنگ بر خانواده ها را نقد می نماید. روایت کتاب عقاید یک دلقک، پیرامون دلقکی است که به خاطر مسائل مذهبی معشوقه خود را از دست می دهد و او با مردی کاتولیک وارد رابطه عاطفی می شود و این سرآغاز مسائل روحی و اتفاقات ویژه ای برای شخصیت اصلی داستان است. بعد از انتشار کتاب، به سبب دیدگاه منفی آن نسبت به کلیسای کاتولیک و نگاه آزاداندیشانه بل در قبال مسائل مذهبی، میان مطبوعات بحث و جدل درگرفت.

  1. کتاب قلعه حیوانات از جورج اورول

جورج اورول با انتشار دو کتاب قلعه حیوانات و کتاب 1984، توانایی های منحصربه فرد خود در نگارش را به اثبات رساند. اورول در کتاب قلعه حیوانات که به مزرعه حیوانات نیز مشهور است، با داستانی سراسر نمادین و ثمثیلی، ساختار نظام شوروی کمونیستی را مورد نقد شدید قرار می دهد و حکومت شوروی را که عقیده داشت به یک دیکتاتوری کامل بدل گشته، به صورت یک مدینه فاسده یا ویران شهر تصویر می نماید. داستان ظاهری این کتاب مشهور، روایت حیوانات اهلی مزرعه ای است که تصمیم می گیرند علیه بهره کشی صاحب مزرعه انقلاب و قیام نمایند و خود اداره مزرعه را به دست گیرند. این حیوانات به هدف خود می رسند و پیروز به استقرار حکومت و وضع قانون نیز می شوند، اما سپس همان راه دیکتاتوری سابق را پیش گرفته و قوانینی که وضع نموده بودند را یکی پس از دیگری نقض می نمایند. اما در پس این داستان ظاهری، نقدهای اجتماعی و سیاسی و تلنگرهای مهمی وجود دارد که کتاب قلعه حیوانات را به نمونه ای دقیق و استادانه در سبک ادبی اجتماعی بدل نموده است. نسخه الکترونیکی یا PDF کتاب قلعه حیوانات به وسیله سایت های معتبر فروش کتاب مثل فیدیبو نیز قابل تهیه و مطالعه هستند.

  1. کتاب چشم هایش از عظیم علوی

رمان چشم هایش، مشهورترین اثر عظیم علوی و یکی از تحسین شده ترین و مورد استقبال ترین رمان های فارسی است. کلام عظیم علوی در این داستان، روان و فصیح است و با این که 60 و چندسال از انتشار اولیه آن می گذرد، هنوز تازگی و زیبایی خود را حفظ نموده و هرساله نیز مخاطبان زیادی را به خود جذب می نماید. عظیم علوی روایت هایی پراکنده اما مرتبط از یک ماجرا را کنار هم گذاشته و طرحی کلی و جذاب از آن آفریده است. چشم هایش، داستانی از رابطه میان یک استاد نقاشی مشهور و در عین حال مبارز سیاسی با زنی زیبا و فریبنده در زمان رضا شاه است. تبعید و مرگ این استاد در غربت و ارتباط زن با او، فراز و فرودهای جذابی را در داستان رقم می زند که مخاطب را به خواندن ادامه این کتاب ترغیب می نماید. اگر از علاقه مندان به رمان های فارسی هستید، بی شک مطالعه کتاب چشم هایش باید از اولویت های مطالعاتی شما باشد.

  1. کتاب سمفونی مردگان از عباس معروفی

رمان سمفونی مردگان، یکی از ستوده شده ترین و بهترین رمان های ادبیات فارسی محسوب می شود که حتی مرزهای ملی را هم درنوردیده و جوایز و نقدهای مثبت بین المللی را نیز برای عباس معروفی به ارمغان آورده است. بنیاد غیردولتی کگدوپ و بنیاد انتشارات ادبی-فلسفی سور کامپ، جایزه خود را در سال 2001 میلادی به این کتاب پایدار و مشهور ادبیات فارسی اختصاص دادند. عباس معروفی شیوه خاصی را در روایت انتخاب نموده و راوی داستان در کتاب او چندین بار تغییر می یابد که این موضوع بر جذابیت اثر می افزاید. اتفاقات داستان، پیرامون خانواده ای ایرانی در اردبیل در سال های بعد از جنگ جهانی دوم رخ می دهد و معروفی به طور هنرمندانه ای توانسته در خلال داستان خود، شرایط فرهنگی جامعه ایران در آن سال ها و مسائل حاصل از جنگ و قحطی را به تصویر بکشد.

  1. کتاب بوف کور از صادق راهنمایی

بوف کور معروف ترین اثر صادق راهنمایی و از نخستین نثرهای داستانی و بدون تردید یکی از مشهورترین آثار در حوزه داستان نویسی در تاریخ ادبیات فارسی است. راهنمایی در بوف کور به سبک سورئالیستی داستانی روایت نموده که هنوز هم بعد از ده ها سال محل بحث مجامع ادبی است؛ تا کنون نقدهای ادبی و روان شناسی متعددی در قالب کتاب و مقاله بر این اثر نوشته شده و هنوز هم نمی توان گفت درک جامعی از آن حاصل شده است. صادق راهنمایی در بوف کور، به شیوه ای کم نظیر در ادبیات ایران، در دو بخش مجزا اما پیوسته به هم، توضیح افکار بیمارگونه و حال پریشان مردی را بازگو می نماید که هر لحظه در کشاکش با تخیلات خود است. در بخش نخست، راوی که حرفه نقاشی دارد و همواره نقاشی دختری یکسان را روی قلمدان می کشد، دختر را در عالم بیرونی و در تصورات خود حاضر می بیند و از آن پس زندگی اش دگرگون می شود. در بخش دوم، راوی مشغول نوشتن و توضیح ماجرا برای سایه اش می شود که به شکل جغد است و هرآن چه را که می نویسد با ولع تمام می بلعد! بوف کور در میان توده مردم همواره مورد نزاع نقدهای مثبت و منفی بوده است.

  • نتیجه گیری

ادبیات داستانی، به عنوان نمونه ای از غنی ترین سبک های ادبی در ایران و جهان، مملو از کتاب های ارزشمندی است که هم مورد استقبال همیشگی اهالی مطالعه قرار گرفته است و هم انتخاب به جا و درستی برای اشخاصی است که می خواهند به تازگی در عالم رمان و داستان قرار بگیرند و مطالعه را به عادتی روزانه در زندگی خود تبدیل نمایند که در این راستا پیشنهاد می شود این چند روش را نیز یاد بگیرید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4330

به "6 کتاب برتر که بر اساس موضوع داستانشان ارزش خواندن دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 کتاب برتر که بر اساس موضوع داستانشان ارزش خواندن دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید