504 واحد مسکونی ملی در کشور در حال اجراست

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده در برنامه تیتر امشب شبکه خبر که به موضوع سایه روشن طرح جهش فراوری مسکن اختصاص داشت، بخشی از برنامه های وزارتخانه را در حوزه مسکن برشمرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی از هر روندی و مصوبه ای که بتواند به فراوری و رونق مسکن یاری کند، حمایت می نماید. اما در عین حال در بعضی از جزئیات طرح جهش فراوری مسکن اختلاف نظرهایی وجود دارد که کوشش ما این است تا به حداقل برسد و شرایط اجرا در حداکثر تفاهم، فراهم گردد.

504 واحد مسکونی ملی در کشور در حال اجراست

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

معاون مسکن و ساختمان ادامه داد: هم اکنون یکی از مسائل این است که در فراوری مسکن در استطاعت خانوار (مناسب با درآمد خانوار) مسائلی وجود دارد. به بیان دیگر، فاصله بین استطاعت و توان خرید با قیمت مسکن، فاصله قابل ملاحظه ای است. بنابراین امیدواریم قانون جهش فراوری مسکن بتواند یاری ویژه ای کند تا فراوری مسکن در استطاعت مردم و خانوارها رونق بگیرد و عملیاتی و اجرایی گردد.

رفع ایرادهای قانون ساماندهی

معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از صبحت های خود در مورد تامین زمین برای فراوری مسکن به قانون ساماندهی و حمایت از عرضه و فراوری مسکن اشاره نمود و شرح داد: قانون ساماندهی مصوب سال 87 مجلس قانون جامعی در حوزه مسکن است. اما بعد از حدود 13 سالی که از اجرای قانون می گذرد باید یکسری از نقاط ضعف آن رفع گردد. معتقدیم در قانونی که در مجلس مصوب می گردد باید نقاط ضعف رفع شده و تمامی مواردی که به فراوری و رونق مسکن در استطاعت مردم است، منجر گردد.

محمودزاده گفت: مهمترین موضوعی که در فراوری و رونق مسکن مورد توجه بوده، تامین منابع مالی است. قانون جهش فراوری در زمانی تدوین شده و دارد مراحل تصویب را طی می نماید که ما از اقتصاد نفتی فاصله گرفته ایم. ولی قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن زمانی تدوین و مصوب شد که قانون مبتنی بر اقتصاد نفت بود.

به گفته وی، طرح اقدام ملی مسکن در زمانی شروع به کار کرد که هیچ یک از حمایت های مالی و خدماتی وجود نداشت و علت آن نیز شرایط مالی کشور و موضوع های تحریم ها، موضوع بهداشتی و رعایت پروتکل های بهداشتی در مواجهه با کرونا بود که مزید بر علت شد. اما با وجود شرایط سخت پیش آمده و تداوم آن وزارت راه و شهرسازی بین اینکه هیچ اقدامی نکند تا شرایط به حالت معمول بازگردد و یا اینکه برای یاری به تأمین مسکن دهک های پایین و متوسط درآمدی گامی بردارد، دومی را انتخاب کرد و پروژه طرح اقدام ملی شروع به کار کرد.

راه اندازی مشاغل و صنایع مختلف با رونق فراوری مسکن

محمودزاده توضیح داد: مسکن و رونق فراوری به جمع کردن سرمایه های خرد یاری می نماید و برای یک دوره 10 ساله جهت مندی و هدفمندی صحیح به سرمایه های سرگردان و خرد می دهد. جهت دهی سرمایه ها به بازار مسکن اجازه نمی دهد تا سرمایه های خرد در بازار تلاطم مالی ایجاد کند. بلکه یاری می نماید تا در حوزه مسکن سرمایه گذاری شده و مشاغل و صنایع مختلف به جریان بیفتد و نکات ارزنده و مثبتی برای کشور دارد.

504 واحد مسکونی ملی در کشور در حال اجراست

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: زمانی که تسهیلات یارانه دار به مسکن تعلق بگیرد، می تواند سبب تورم گردد. در حالی که طرح اقدام ملی مسکن به گونه ای تدوین شده که منجر به تورم نخواهد شد. در شرایط کنونی و سخت مالی 504 هزار واحد از پروژه های طرح اقدام ملی مسکن در استان های مختلف شروع شده است. اگرچه احتیاج کشور بسیار بیش از این میزان واحدی است که احداث آن ها در حال اجرا است اما این طرح یاری می نماید تا بخشی از متقاضیان واقعی مسکن که دهک های پایین و میان درآمدی هستند صاحب خانه شوند.

مانعی برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به اجرای طرح اقدام ملی مسکن وجود ندارد

وی تاکید نمود: در طرح جهش فراوری مسکن مانعی برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی وجود ندارد. وزارت راه و شهرسازی به دنبال فراوری مستمر مسکن با مقیاس بالاست. هدف از فراوری مستمر مسکن این است که احتیاجهای واقعی مسکن تامین گردد و فصل جدیدی در تامین خدمات ساکنان شهرهای مختلف ایجاد گردد.

محمودزاده یکی از مسائل عمده را خدمات رفاهی و اوقات فراغت مردم و همچنین موضوعات بهداشتی و درمانی برشمرد که باید تامین شوند.

وی گفت: قبل از انقلاب تجارب مثبتی در صندوق های زمین و ساختمان وجود دارد که عظیم ترین و شناخته شده ترین آن ها شهرک اکباتان است که به شکل صندوق پروژه و قبل از انقلاب انجام شد. بعد از انقلاب که قانون ساماندهی و حمایت از عرضه و فراوری مسکن در سال 87 تصویب شد، ایرادی از نظر دستگاه های نظارتی در آن وجود داشت که دولت نمی توانست به شکل عظیم مقیاس وارد موضوع مسکن گردد.

20 پروژه عظیم مقیاس وزارت راه در بخش مسکن به بورس ارائه می گردد

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اوایل امسال ایرادهای قانون ساماندهی و حمایت از عرضه و فراوری مسکن تحت عنوان اصلاحیه آئین نامه با مصوب و رفع شد. هم اکنون با اصلاح این قانون، 20 پروژه عظیم مقیاس در وزارت راه و شهرسازی در حال آماده شدن است که به بورس ارائه خواهد شد. معتقدیم این ها تأثیرات مثبتی را در جذب و راهنمایی سرمایه ها به طرف سازندگی ایفا می نماید.

محمودزاده توضیح داد: امروزه با اهتمام دولت و مجلس، تمامی کوشش برای حل موضوع مسکن در حال اجرا است. دولت شرایط سختی را که برای متقاضیان مسکن وجود دارد، درک می نماید و با فعالیت شبانه روزی و حداکثری کوشش می نماید تا شرایط رو به بهبود بگذارد.

وی گفت: اجرای حدود 504 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن تاثیرات خود را به زودی در جوامع شهری و روستایی نشان می دهد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6709

به "504 واحد مسکونی ملی در کشور در حال اجراست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "504 واحد مسکونی ملی در کشور در حال اجراست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید