یک ستاره چشمک زن عجیب فکر دانشمندان را مشغول نموده است

به گزارش مجله هاستفا، دانشمندان در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری، یک ستاره غول چشمک زن را مشاهده نموده اند که نور آن پیوسته توسط یک همدم ناشناخته پنهان می گردد.

یک ستاره چشمک زن عجیب فکر دانشمندان را مشغول نموده است

در پروژه ای به نام متغیرهای ویستا در راه شیری (VISTA Variables in the Via Lactea) یا VVV متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) یک ستاره درخشان توسط ستاره شناسان رصد و پیش چشمان آن ها تقریبا ناپدید شد. این رویداد یکی از ابهامات گیج نماینده ای است که توسط این پروژه کشف شده و به نظر می رسد دومین مورد رصد شده از این نوع است.

فیلیپ لوکاس (Philip Lucas) ستاره شناس دانشگاه هرتفوردشایر گفت: گاهی اوقات ستاره های ستارگان متغیری را می یابیم که مستقیما در هیچ دسته ای قرار نمی گیرند.

به گفته او این ستارگان این چیست؟ (What Is This) یا اجرام ویت (WIT Objects) نامیده می شوند. ما واقعا نمی دانیم که این غول های چشمک زن چگونه شکل گرفته اند اما دیدن چنین اکتشافاتی توسط VVV پس از سال ها برنامه ریزی و جمع آوری داده ها هیجان انگیز است.

این تیم از ستاره شناسان بر روی رصد جرمی با نام VVV-WIT-08 متمرکز شدند. این منظره عجیب بیش از 25000 سال نوری از زمین در جهت مرکز کهکشان راه شیری فاصله دارد و پژوهشگران نه تنها با پروژه VVV بلکه با آزمایش عدسی گرانشی نوری (OGLE) هم آن را مشاهده نموده اند.

با دقیق تر شدن در اندازه گیری ها اکنون دانشمندان پیشنهاد می نمایند که این جرم یک ستاره عظیم با ابعاد 100 برابر عظیم تر از خورشید است که به طور متناوب توسط همدم کوچک تر خود که توسط یک قرص و هاله مات احاطه شده، مسدود می گردد. اما آن ها هنوز نمی دانند که این جرم کوچک تر چیست.

سرگی کوپوزوف (Sergey Koposov) ستاره شناس دانشگاه ادینبرو انگلستان گفت: این شگفت آور است که ما فقط یک جرم تاریک، عظیم و کشیده را که میان ما و ستاره دوردست می گذرد، مشاهده کردیم و منشأ آن را فقط می توانیم حدس بزنیم.

مشاهدات VVV-WIT-08 در حقیقت دومین باری است که دانشمندان چنین الگویی را مستقیما مشاهده می نمایند. درخشندگی یک ستاره پرجرم معروف به الماعَز یا اپسیلون ارابه ران (Epsilon Aurigae) هم هر 27 سال زمانی که یک ابر غبار از بین ناظر زمینی و این ستاره عبور می نماید، دستخوش تغییر می گردد.

یک نمونه مشابه دیگر هم هر 69 سال کم نور می گردد و علاوه بر این پژوهشگرانی که VVV-WIT-08 را مطالعه کردند، تا کنون دو مورد دیگر از این اجرام عجیب هم یافته اند که به آن ها لقب غول چشمک زن داده اند. بنابراین کل اجرام مشاهده شده از این نوع، به 5 عدد می رسد. اگرچه دانشمندان انتظار دارند که موارد دیگری هم وجود داشته باشند.

لیگ اسمیت (Leigh Smith) ستاره شناس و نویسنده اصلی این مقاله که 11 ژوئن (21 خرداد) در نشریه رویال استرونومیکال سوسایتی (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society) منتشر شده گفت: مطمئنا موارد بیشتری برای یافتن وجود دارد اما اکنون چالش این است که بفهمیم این همدم های پنهان چه هستند و چگونه آن ها با وجود دور بودن زیاد از ستاره غول پیکر، دارای یک دیسک هایی در اطراف خود هستند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از یک ستاره پرجرم و یک همدم که با آوار ستاره ای احاطه شده، می تواند رصدهای VVV-WIT-08 را شرح دهد.

Credit: Amanda Smith

منبع: Space

نماشو: شبکه تبلیغاتی نماشو | آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، ثبت آگهی رایگان، آگهی رایگان اینترنتی، رپورتاژ رایگان

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7827

به "یک ستاره چشمک زن عجیب فکر دانشمندان را مشغول نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ستاره چشمک زن عجیب فکر دانشمندان را مشغول نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید