گوگل پزشک نیست!

به گزارش مجله هاستفا، آنالیز جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که جستجوی نشانه های بیماری در گوگل، در بسیاری از موارد به تشخیص نادرست و نگرانی منجر می گردد.

گوگل پزشک نیست!

به گزارش گروه رسانه های مجله هاستفا، آنالیز های پژوهشگران آمریکایی نشان می دهند که از هر پنج نفر، دو نفر پس از مراجعه به گوگل، خود را مبتلا به بیماری های وخیم می پندارند.

این آنالیز که روی دو هزار نفر آمریکایی صورت گرفته نشان می دهد که 43 درصد داوطلبان، با جستجوی نشانه های بیماری در گوگل، به این باور می رسند که به بیماری جدی و خطرناکی مبتلا هستند.

در این آنالیز تعیین شد که 65 نفر از داوطلبان، از اینترنت برای تشخیص بیماری استفاده می نمایند؛ در حالی که ممکن است اینترنت، نتایجی متفاوت با مشکل آنها نشان دهد که حادتر و خطرناک تر نیز باشند.

74 درصد کسانی که به جست و جو در اینترنت پرداخته بودند، اظهار داشتند که جستجو در خصوص نشانه های بیماری، بیش از اینکه به کنترل اضطراب یاری کند، آنها را درباره سلامتی خود نگران نموده است. دلیل این نگرانی، پاسخ هایی است که در حوزه پزشکی از سوی گوگل عنوان می شوند و در بیشتر مواقع، کمتر از 40 درصد مورد اطمینان هستند.

پژوهشگران دریافتند که جستجو در اینترنت، نخستین انتخاب همه داوطلبان نیست و نیمی از آنها ترجیح می دهند که ابتدا به پزشک مراجعه نمایند اما حدود 26 درصد داوطلبان که با توصیه های اینترنتی نجات یافته اند، از دیدن پزشک خودداری می نمایند. بخشی از این خودداری، به خاطر هزینه درمان، بخشی به خاطر باور نداشتن به پزشکان و بخش دیگری نیز به خاطر نداشتن زمان کافی است. پژوهشگران در این آنالیز، عوامل دیگری را نیز برای خودداری از مراجعه به پزشک تعیین کردند که شرح بهتر، هزینه کمتر و برنامه ریزی بهتر را در بر می گیرد.

رابرت موردکین(Robert Mordkin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این آنالیز نشان می دهد که شمار بالایی از مردم، با نشانه های منفی زندگی می نمایند که درک درستی از آنها ندارند. بسیاری از این نشانه ها، مربوط به بیماری تیروئید هستند.

وی اضافه کرد: اگرچه کسب اطلاعات، کار درستی است اما باید به اهمیت آزمایش های واقعی نیز توجه داشت. حقیقت این است که بیش از نیمی از بزرگسالان برای کسب اطلاع در خصوص نشانه هایی که در خود می بینند، به گوگل مراجعه می نمایند؛ در حالی که مراجعه به پزشک با وجود احتیاج به زمان و هزینه می تواند به آنالیز و مدیریت بهتر سلامتی یاری کند.

منبع:دانا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1402

به "گوگل پزشک نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل پزشک نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید