گزارش، چرا نمی توان عربستان را از اقدامات تروریستی در عراق جدا دانست؟

به گزارش مجله هاستفا، کارشناسان معتقدند که نمی توان تحرکات اخیر عربستان برای جلب نظر دولت دموکرات آمریکا را از انفجارهای خونین بغداد که توسط عوامل انتحاری سعودی انجام شد، یا دیگر حملات تروریست ها در مناطق مختلف عراق جدا دانست.

گزارش، چرا نمی توان عربستان را از اقدامات تروریستی در عراق جدا دانست؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ناآرامی های عراق هم زمان با شروع سال جدید میلادی نشان می دهد که این کشور به دنبال تغییر دولت در ایالات متحده و تحولاتی که به دنبال آن در عرصه دنیای و منطقه ای اتفاق افتاده روزهای پرتنشی را در مرحله آینده پیش روی خود داشت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید )

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

انفجارهای مهیب و پرحاشیه در منطقه جرف الصخر واقع در محور شمالی استان بابل در 19 ژانویه، دو انفجار خونین توسط گروه تروریستی داعش در مرکز بغداد در تاریخ 21 ژانویه که 32 کشته و بیش از 100 زخمی به جا گذاشت و حمله تروریستی عناصر داعش به مواضع حشد شعبی در استان صلاح الدین که منجر به شهادت 11 نیروی حشد شعبی شد همگی اتفاقاتی هستند که بیانگر ورود عراقی ها به مرحله ای پرآشوب هم زمان با ورود دولت دموکرات ها به کاخ سفید است.

ابعاد گوناگون این حوادث و به ویژه دو انفجار خونین بغداد که پنجشنبه گذشته رخ داد، موجب شده تا کارشناسان و تحلیلگران بیش از چند سناریو و تحلیل برای آنها مطرح نمایند.

ردپای عربستان در انفجارهای خونین بغداد و روابط تاریخی رایض با داعش

یکی از نکاتی که در انفجارهای بغداد جلب توجه می کرد این بود که طبق گزارش دستگاه امنیتی عراق عاملان انتحاری این جنایت هویت سعودی داشتند و ردپای عربستان به وضوح در آن دیده می شود.

از سوی دیگر تصور اینکه جنایت تروریست های سعودی داعش در مرکز بغداد و حجم تلفاتی که داشت، یک اقدام خودسرانه و بدون برنامه ریزی قبلی و حمایت سازمان های عظیم باشد، دور از نظر است و اسناد نشان می دهد عوامل پشت پرده این جنایت طرف های مهم تری هستند.

البته روابط ریشه ای عربستان سعودی با تروریسم و به طور خاص گروه تکفیری داعش موضوعی است که بارها توسط نهادها و رسانه های گوناگون فاش شده است. از مقطعی که تروریست های داعش به سوریه حمله نموده و در همان مراحل ابتدایی پیروز شدند کنترل بعضی نقاط در این کشور را به دست بگیرند، کمتر کسی تصور می کرد که این گروه تروریستی بتواند به حیات خود ادامه دهد. اما تحولات آنگونه که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران گمان می کردند، پیش نرفت و به واسطه یاری های مالی خارجی که از طرق مختلف به تروریست های داعش تزریق شد و در نهایت صندلی این گروه تروریستی در سوریه بیش از پیش تثبیت شد.

عربستان سعودی از جمله کشورهایی است که بیشترین یاری های مالی را در اختیار تروریست های داعش قرار داده است. در همین ارتباط پایگاه ورلدنت دیلی ژانویه 2016 با انتشار گزارشی جنجالی از اعطای یاری مالی 300 میلیون دلاری آل سعود به تروریست های داعش در سوریه اطلاع داد.

در همین ارتباط، رابرت فیسک روزنامه نگار مشهور انگلیسی نیز در روزنامه ایندیپندنت نوشت: عربستان سعودی با یاری های میلیارد دلاری خود نقش مهمی در تشکیل گروه تروریستی داعش ایفا کرد. مقامات سعودی هم اکنون نیز دست از اعطای یاری های مالی به داعش برنداشته و همچنان از این گروه تروریستی حمایت می نمایند.

در مارس 2018 تیم اندرسون نویسنده و پژوهشگر استرالیایی و نویسنده کتاب جنگ کثیف سوریه در یکی از مطالعات خود به نقش عربستان در ایجاد و حمایت از داعش اشاره نمود. بر اساس نتائج این مطالعات، عربستان سعودی در سال 2006 میلادی برای جلوگیری از هرگونه نزدیکی میان عراق و ایران، داعش را تاسیس کرد.

در این پژوهش تاکید شده است: تامین مالی تروریسم از سوی عربستان سعودی امری مستند است و تلکس های وزارت خارجه عربستان این امر را تایید می نماید.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز صحت این امر را تایید نموده است و مطابق یکی از همین اسناد، جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا به مسئله حمایت عربستان از تروریسم بدون هیچ شک و تردیدی واقف بود.

سابقه جنایت های تروریستی عربستان در عراق

اما عراق در طول سال های بعد از جنگ آمریکا از سال 2003 میلادی به بعد قربانی هزاران عملیات تروریست های سعودی شد که با ورود به عراق دست به کشتار مردم این کشور زدند.

این فرایند با ظهور گروه تروریستی داعش در سال 2014 میلادی شدت گرفت و بعضی کارشناسان امنیتی عراق گفتند که دست کم 15 هزار تروریست سعودی انواع جنایت تروریستی را در عراق مرتکب شدند و 5 هزار نفر از آنها خود را در عملیات انتحاری در این کشور منفجر کردند.

به گفته این کارشناسان، عربستان سعودی تروریست ها را اعزام و یا دست کم چشم خود را به روی گسیل شدن آنها به عراق بست. سعودی ها تا به امروز از خانواده های قربانیان عراقی حملات تروریست های اتباع این کشور عذرخواهی ننموده و هیچگونه غرامتی نیز نپرداخته اند.

بعد از دو انفجار تروریستی در بغداد نیز اخیرا مهدی تقی عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق بیان کرد که تعدادی از تروریست های سعودی به وسیله گذرگاه عرعر بین عربستان و عراق وارد این کشور شده اند. این درحالی است که دولت عراق و حکومت سعودی در طول چهارماه اخیر بر رایزنی های خود در بخش های سیاسی، مالی و نظامی افزودند.

در این راستا دو ماه نیم پیش گذرگاه مرزی عرعر در مرز عراق و عربستان را در میان هشدارهای نیروهای سیاسی و کارشناسان عراقی به دولت بغداد برای تبادل تجاری و مالی بعد از سال ها گشودند که اکنون گذرگاه ورود تروریست های سعودی به عراق شده است.

عربستان و جلب نظر بایدن

اما بعضی کارشناسان درباره اینکه چرا اکنون پس از یک دوره نسبتا طولانی از عدم وقوع حملات تروریستی در عراق، جایی مانند پایتخت این کشور و مهمتر از آن با مداخله مستقیم عربستان بار دیگر کانون جنایت های تروریستی معتقدند که این امر به تغییر روینمودهای عربستان در قبال پفراینده های منطقه هم زمان با تغییر دولت در آمریکا برمی شود.

استراتژی عربستان در منطقه همیشه در همراهی کامل با سیاست های ایالات متحده-چه دموکرات و چه جمهوری خواه بوده و به روش های متعدد در صدد جلب توجه آنها برآمده است. البته دولت جمهوری خواه آمریکا به ریاست دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده و مواضع ضد ایرانی آن با روحیه جنگ طلبی سعودی ها سازگاری بیشتری داشت و سران عربستان به ویژه محمد بن سلمان ولیعهد این کشور هزینه های مالی و سیاسی گزافی برای ابقای ترامپ در کاخ سفید پرداخت، حتی آنگونه که مجتهد افشاگر معروف اسرار آل سعود اخیرا فاش نموده، بن سلمان در تحرکات اخیر دونالد ترامپ در آمریکا و آشوب هواداران وی در خیابان ها و حمله به کنگره، حمایت مالی عظیمی از رئیس جمهور شکست خورده آمریکا کرد تا آخرین امید خود را برای ماندن ترامپ در قدرت از دست نداده باشد.

به نظر می رسد که سعودی ها پس از یک دوره چهارساله همراهی متفاوت با سیاست های دولت آمریکا به ریاست ترامپ که مبتنی بر صرف هزینه های گزاف مالی از جانب ریاض برای واشنگتن بود، اکنون با تغییر دولت در ایالات متحده قصد بازگشت به استراتژی سابق خود در همسویی با دموکرات های آمریکا در زمینه تقویت تروریسم در منطقه دارند.

البته نمی توان درباره سیاست آینده آمریکا با توجه به چرخش های عجیب دولت های آن کشور در سیاست خارجی به بهانه منافع ملی و چشم پوشی های مکرر واشنگتن بر نقض های متعدد حقوق بشر از سوی همپیمانانی مانند عربستان سعودی قضاوت زودهنگام کرد، اما واقعیت این است که جو بایدن و تیم دموکرات او کاملا می دانند که سران سعودی چه مانع تراشی هایی در همکاری با دولت دونالد ترامپ علیه دموکرات ها انجام دادند و چقدر در تضعیف شعارهای دموکرات های آمریکا کوشش کردند.

به همین دلیل بعضی تحلیلگران بر این باورند که انفجارهای تروریستی بغداد با رنگ و بوی سعودی نیز به همین دلیل انجام شده است. عراق به عنوان یک منطقه راهبردی و قلب منافع آمریکا در خاورمیانه از اهمیت ویژه ای برای واشنگتن برخوردار است و آمریکایی ها به هیچ قیمتی حاضر به از دست دادن آن نیستند. حتی بایدن هنوز سیاست خود را در قبال این کشور معین ننموده و البته نباید فراموش کنیم که او طراح پروژه قدیمی تجزیه عراق در سال 2007 بود.

در ماه های اخیر هم زمان با افزایش فشار ملت و گروه های سیاسی عراق برای اجرای مصوبه مجلس این کشور در اخراج آمریکایی ها مناطق مختلف عراق شاهد تشدید تحرکات تروریست ها است؛ این امر کاملا منطبق با موضع و خواسته آمریکایی هایی است که به بهانه مبارزه با تروریسم خاک عراق را اشغال نموده و قصد ترک آن را ندارند.

از سوی دیگر سیاست دموکرات های آمریکا در دولت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا که جو بایدن سمت معاونت وی را بر عهده داشت مبتنی بر فعال سازی تروریسم در خاورمیانه برای پیشبرد اهداف واشنگتن بوده است؛ همانطور که رسانه های غربی و شخص هیلاری کلینتون وزیر خارجه دولت اوباما بارها اعتراف نموده اند که داعش ساخته و پرداخته دموکرات های آمریکاست.

بر این اساس کارشناسان احتمال می دهند که عربستان سعودی به وسیله انفجارهای 19 ژانویه در بغداد قصد داشت در اولین روز کاری جو بایدن این پیغام را به وی برساند که در هر زمان حاضر به همراهی با سیاست های آمریکاست و می تواند عراق را طبق منافع واشنگتن به هم بریزد. همانطور که عربستان و دولت دموکرات های آمریکا در دوره گذشته نیز در فعال سازی تروریسم در خاورمیانه که با بحران عظیم سوریه شروع شد همکاری نزدیکی داشتند. از این منظر، عربستان که در دوره جمهوری خواستار آمریکا با دلارهای نفتی خود آنها را راضی نگه می داشت، این بار میخواهد از کارت سنتی تروریسم برای خدمت به دموکرات های ایالات متحده استفاده نموده و با ناآرام کردن منطقه توجه دولت بایدن را جلب کند.

ارتباط حمله بغداد و ادعای حمله موشکی انصارالله به ریاض

از سوی دیگر سعودی ها دیروز از حمله موشکی به ریاض سخن گفتند و مدعی شدند که این حملات از یمن منشا گرفته است. در این زمینه روزنامه 26 سپتامبر یمن به نقل از یک منبع مطلع که به نام وی اشاره ننموده است، نوشت که مقامات سعودی برای این حمله ساختگی به انفجار بمب های صوتی متوسل شدند تا بعضی از سفارتخانه ها احساس نمایند که واقعاً به ریاض حمله شده است. وقتی عربستان اعلام می نماید که پروازهای فرودگاه ریاض پایتخت عربستان را به دنبال رهگیری موشک ادعایی شلیک شده از یمن متوقف نموده است ترجمه اش به گویش سعودی خطاب به بایدن این است که عربستان حتی اگر حملات خود را به یمن متوقف کند، این یمنی ها هستند که به خاک آن حمله می نمایند بنابراین چنین نتیجه می گیرد که حملات عربستان به یمن دفاع از خود است!

بر همین اساس ناظران معتقدند سعودی ها از اینکه بایدن تصمیم به لغو مصوبه دولت دونالد ترامپ در خصوص قرار دادن نام جنبش انصارالله در لیست گروههای تروریستی خارجی بگیرد، نگران هستند و به همین دلیل سعی دارند با چنین حملات ساختگی- اگر چه یک گروه ناشناس مسئولیت آن را به عهده گرفته- به دنیایان بگویند که مواضع غیرنظامی عربستان مورد حملات نیروهای یمنی و انصارالله قرار دارند.

کارشناسان این اقدام سعودی ها را بی ربط به انفجارهای خونین بغداد ندانسته و هردو آنها را در قالب پیغامی برای بایدن قلمداد می نمایند. بر این اساس مرحله آینده برای منطقه به ویژه پفراینده هایی که از حساسیت ویژه برای دولت جدید آمریکا برخوردار است، در سایه اقدامات پیش بینی نشده عربستان می تواند مرحله ای پرماجرا و پرتنش با پیغامدهای نامعلوم باشد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6616

به "گزارش، چرا نمی توان عربستان را از اقدامات تروریستی در عراق جدا دانست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، چرا نمی توان عربستان را از اقدامات تروریستی در عراق جدا دانست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید