کدام صابون تاثیر بیشتری برای حذف ویروس کرونا دارد؟

به گزارش مجله هاستفا، در روز های شیوع کرونا در جهان اینکه استفاده از کدام نوع صابون برای ضدعفونی بهتر و حذف ویروس تاثیر بیشتری دارد ذهن افراد زیادی را به خود مشغول کرده است.

کدام صابون تاثیر بیشتری برای حذف ویروس کرونا دارد؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نظر نمی رسد استفاده از صابون جامد ویروس و بیماری را انتقال دهد، همچنین براساس دستورالعملی که برای مقابله با انتقال بیماری و عفونت توصیه می شود، استفاده از صابون مایع و جامد به یک اندازه در برابر ضدعفونی کردن بیماری و عفونت تأثیر دارد.

جامع ترین تحقیق تا کنون درباره این موضوع در سال 1965 اجرا شده است، دانشمندان در این مطالعه دست های فردی را به 5 میلیارد باکتری بیماری زا آغشته کرده و سپس با یک صابون جامد شستند، پس از آن یک فرد دیگر هم برای شستن دست های خود از همان صابون استفاده کرد، و محققان مشاهده کردند که در صورت استفاده از صابون مشترک باکتری ها به فرد دوم منتقل نمی شود.

نتایج این تحقیق نشان می دهد باکتری هایی که بر روی یک صابون جامد ممکن است باقی بمانند باعث ابتلا به عفونت و بیماری نخواهند شد.

در سال 1988 پژوهشگرانی که در یک شرکت تولید صابون استخدام شده بودند، یافته این محققان را تأیید نکردند، آن ها برای اثبات ادعایشان صابون جامد را با یک نوع باکتری بیماری زا آلوده کردند و از 16 فرد درخواست کردند که برای شستن دست هایشان از این صابون استفاده کنند.

پس از شستشو، بر روی دست آن 16 نفر هیچ باکتری وجود نداشت و محققان از انجام این آزمایش نتیجه گرفتند که شستن دست با صابون مشترک سلامتی افراد را به خطر نمی اندازد.

از آن زمان تا کنون براساس مطالعاتی که اجرا شده است، پژوهشگران وجود باکتری را روی صابون های جامد تأیید کردند، اما به این نتیجه رسیده اند که صابون جامد منبع عفونت و بیماری نیست.

تحقیقات دیگری نشان داده است شستن دست با صابون های جامد هنگام شیوع بیماری های جدی مثل ویروس ابولا با عفونت ها مقابله می کند.

هنوز محققان تفاوتی میان استفاده از صابون مایع یا جامد مشاهده نکرده اند. از دهه 1980 درباره تفاوت این دو صابون نظر یه هایی ر ا مطرح کردند و اختلاف نظر آن ها بیشتر بر سر تعداد باکتری های موجود بر روی هر یک از این صابون ها است.

با این وجود، آخرین مطالعات درباره مقایسه تأثیر صابون جامد و مایع که در سال 2006 انجام شد نشان داد از آنجایی که صابون ها معمولاً مرطوب هستند، هر چه بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند، میکروب های بیشتری بر روی سطح آن ها باقی می ماند.

این امر به دلیل ویژگی صابون اتفاق می افتد، پس از شستن دست با صابون چربی ها شکسته شده و کف می کند که باعث می شود میکروب های بیشتری با صابون ترکیب شود و آب به تنهایی نمی تواند همه باکتری ها را از بین ببرد.

به دلیل اینکه مقداری آب بر روی سطوح بعد از هر بار شستشو باقی می ماند تعدادی از باکتری ها هم در آب باقی خواهند ماند، در این حالت باتوجه به اینکه صابون در آب حل نمی شود با شستن صابون باکتری ها از بین خواهند رفت.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه کرده است که مردم برای شستن دست ها از مایع دستشویی استفاده کنند تا خطر ابتلا به ویروس و باکتری های مضر را کاهش دهند.

با وجود اینکه پر کردن مخزن مایع دستشویی باعث می شود مکانی برای تجمع میکروب ها و ویروس ها باشد، اما از نظر مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها مایع دستشویی نسبت به صابون جامد بهتر است؛ زیرا قبل از پر کردن این مخازن می توان آن ها را به خوبی ضدعفونی کرد و احتمال باقی ماندن باکتری در داخل آن ها را کاهش داد.

گفتنی است، از نظر کارشناسان استفاده هم زمان از صابون مایع و جامد منجر به ضدعفونی بیشتر دست ها نمی شود و کافی است برای پیشگیری از بیماری هایی مانند کرونا پروتکل های بهداشتی را با استفاده از یک نوع صابون (مایع یا جامد) به درستی رعایت کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4292

به "کدام صابون تاثیر بیشتری برای حذف ویروس کرونا دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام صابون تاثیر بیشتری برای حذف ویروس کرونا دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید