پیشنهاد الهی قمشه ای برای شب یلدا و مهمانی های خانوادگی

به گزارش مجله هاستفا، الهی قمشه ای با بیان اینکه رمز حفظ سلامت جسم و جان، دور هم جمع شدن و عشق ورزیدن به همنوع است، گفت: جشن شب یلدا باید آغازی در تحول ارتباطات فرهنگی ایرانی ها باشد.

پیشنهاد الهی قمشه ای برای شب یلدا و مهمانی های خانوادگی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر حسین الهی قمشه ای- ادیب و نویسنده معاصر ایرانی- در مراسم رونمایی از کتاب زن توسعه یافته گفت: شب یلدا شب زایش نور است، به این معنی که خورشید از روز اول دیماه آغاز به بالا آمدن می نماید و این نشان می دهد که ما به طرف بهار و گرما و نعمت های بیشتر در حال حرکت هستیم.

وی اضافه کرد: شب یلدا در واقع از نظر نجومی شب تعیینی است که خورشید در نسبت تعیینی قرار می گیرد و در آن شب بر مدار راس الجدی عمود می گردد و از فردای این شب خورشید کمی بالاتر می آید و بهترین ها نویدها داده می گردد.

او با ذکر مثال هایی از قصه ها و اشعار فارسی با اشاره به اینکه زیبایی سند حقانیت همه چیز است، ادامه داد: در حال حاضر بیشترین هزینه در دنیا برای زیبایی می گردد؛ چرا که همه چیز در گرو زیبایی است، و باقی چیزها را هم که انسان می خواهد برای زیبایی است.

وی با بیان اینکه می خواهم راجع به سلامت در ادبیات صحبت کنم، گفت: انسان در دنیا زیبایی ریشه دارد و نشانه آن هم موسیقی، شعر، هنر و فرهنگ است. می خواهم نسخه ای به شما بدهم، در اوضاع فعلی رمز حفظ سلامت جسم و جان، دور هم جمع شدن است.

الهی قمشه ای با بیان اینکه در دورهمی های محبت آمیز و خانوادگی برکات زیادی وجود دارد، اظهار کرد: می توانیم هفته ای یک روز یا دو هفته یک روز دور هم جمع بشویم و به کارهای فرهنگی بپردازیم. مثلا اول یک قطعه موسیقی روح نواز پخش کنیم، سپس یک غزل از مولانا، حافظ یا سعدی بخوانیم و بعد هم یک نفر قصه ای آموزنده روایت کند، همچنین کتاب های خوب را به یکدیگر معرفی کنیم و برای دورهمی های بعدی هم برنامه ای داشته باشیم تا همه انگیزه داشته باشند و سهم هر کس تعیین باشد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش توصیه کرد، ما به عنوان خانواده های ایرانی می توانیم شبی را در هفته تعیین کنیم و به دور از تشریفات و تجملات پذیرایی از مهمان، دوستان و اقوام را دعوت کنیم و جنبه های فرهنگی وجودمان را ارتقا دهیم و از این شبها به طرف نور حرکت کنیم. نور میعاد نهایی همه خوبیهاست اگر نور الهی در دل انسان تابیده گردد انسان دیگر دچار هیچ غمی نمی گردد.

این مترجم و نویسنده با اشاره به اینکه در خانه هایمان را به روی یکدیگر باز کنیم و نور زیبایی و دانایی را وارد زندگی هم کنیم، گفت: بهترین نوع عشق، عشق ورزیدن به هم نوع است. وقتی سختی ها به ما انسان ها روی می آورد باید به آغوش یکدیگر پناه ببریم و از محبت یکدیگر بهره مند بشویم.

الهی قمشه ای در سرانجام ابراز امیدواری کرد که شب یلدا آغازی در تحول ارتباطات فرهنگی ایرانی ها باشد.

در این مراسم که به همت بنیاد سلامت ابریشم در سالن همایش های رایزن برگزار گردید، علاوه بر سخنرانی الهی قمشه ای درباره سلامت و ادبیات و رونمایی از کتاب زن توسعه یافته نوشته آتنا نصیری، فرشته طائر پور با موضوع سینما و سلامت، علی شاکری درباره معماری سلامت و شاهد الهی قمشه ای درباره قصه و سلامت سخنرانی کردند و تجربیات و ایده های خود را درباره الزامات توسعه پایدار در حوزه سلامت بیان کردند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2178

به "پیشنهاد الهی قمشه ای برای شب یلدا و مهمانی های خانوادگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد الهی قمشه ای برای شب یلدا و مهمانی های خانوادگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید