خاتمه نشست وین؛ رایزنی های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش نویس شروع می گردد

به گزارش مجله هاستفا، نشست کمیسیون مشترک برجام سرانجام یافت و مقرر شد بلافاصله رایزنی های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش نویس شروع گردد.

خاتمه نشست وین؛ رایزنی های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش نویس شروع می گردد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، نشست کمیسیون مشترک برجام که بعدازظهر امروز (آدینه) با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 در وین از سر گرفته شده بود، دقایقی پیش و بعد از حدود یک ساعت و نیم پایان یافت.

مقرر شد بلافاصله رایزنی های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش نویس آغاز گردد.

در این نشست همه طرف ها یک بار دیگر بر جدیت خود برای حصول نتیجه در کوتاه ترین زمان ممکن تاکید کردند.

دور جدید مذاکرات وین در چارچوب نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و نماینده اتحادیه اروپا بعدازظهر امروز در گرندهتل شهر وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد.

انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده دارد و سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران که دیروز بدین منظور وارد وین شد نیز عهده دار ریاست هیأت ایرانی در این دور از مذاکرات است.

لازم به ذکر است پیش از این نشست ملاقاتهای دوجانبه ای بین عراقچی و مورا برگزار گردیده بود.

عراقچی دیشب پس از ملاقات با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: فردا صبح (آدینه) مذاکرات کمیسیون مشترک برجام مجددا از سر گرفته خواهد شد. مذاکرات وین دور چهارم مذاکرات ماست. روندی که در سه دور قبلی آغاز کردیم را ادامه خواهیم داد. در جهتی قرار گرفتیم که جهت مشخصی است. حداقل درباره جهتی که باید برویم تفاهم وجود دارد. اگرچه موانع جدی در این جهت هست، راه درازی را در پیش داریم و به هیچ وجه نمی گردد زمانبندی را برای آن پیش بینی کرد.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم وارد بحث زمانبندی شویم، غیر واقع بینانه است. البته کوشش داریم هر چه زودتر این کار انجام گردد، با این حال تعجیل بی مورد نخواهیم کرد و تعجیلی که باعث کاهش دقت گردد را نخواهیم کرد و اجازه فرسایشی شدن هم نخواهیم داد. با دقت کار را انجام می دهیم، مسائل موجود بعضا جدی است و باید برطرف گردد و به وسیله مذاکره هم باید برطرف گردد و به وسیله پیدا کردن راه های مذاکراتی باید حل و فصل گردد، کار سختی در پیش داریم. امیدواریم در زمان کوتاه تری به پایان برسانیم.

معاون وزیر امور خارجه یازدهم اردیبهشت ماه پس از آخرین دور نشست کمیسیون مشترک برجام از موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم ها اطلاع داد و گفت: دیگرانی هستند که هنوز به دلایل مختلف در فهرست وجود دارند و مذاکره ما برای این قسمت از کار هنوز ادامه دارد.

به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست کمیسیون مشترک برجام نیز روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره گفت وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند و مقرر شد دور جدید نشست امروز آدینه 17 اردیبهشت ماه برگزار گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7544

به "خاتمه نشست وین؛ رایزنی های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش نویس شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه نشست وین؛ رایزنی های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش نویس شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید