ویراژ ماشین و آبتنی در چشمه های باداب سورت؛ تخریب جاذبه های گردشگری سرانجام ندارد

به گزارش مجله هاستفا، گردشگرانی با موتور روی چشمه ها ویراژ می دهند، بعضی هم اصرار دارند در هر شرایطی آب تنی نمایند، خشکسالی هم مزید بر علت شده تا شاهد انتها تراژدیک تعداد زیادی از چشمه های باداب سورت باشیم.

ویراژ ماشین و آبتنی در چشمه های باداب سورت؛ تخریب جاذبه های گردشگری سرانجام ندارد

چشمه های آب معدنی باداب سورت یکی از جاذبه های جهانگردی بین استان مازندران و نزدیک استان سمنان است که در فصل زمستان و هنگام بارش برف، باکتری های موجود در آب به رنگ قرمز درآمده و باعث سرخی رنگ این چشمه ها می شوند که در کنار سفیدی برف صحنه زیبایی خلق می نماید.

چشمه های سرخ در دشت سفیدرنگ، یکی از بهترین جاذبه های تصویری و جهانگردی استان مازندران در فصل زمستان است. در فصل های دیگر نیز هر کدام از چشمه ها به یک رنگ هستند. املاح موجود در آب این چشمه ها موجب شده هر کجا که گوگرد داخل آب باشد، رنگش زرد گردد، مس، رنگ آب را قرمز و آهن سیاه کند و نمک و آهک نیز رنگ چشمه ها را به سفید می کشاند.

شاید حدود 6 سال باشد که این چشمه های پلکانی در میان جهانگردان شناخته شده است. اما از زمانی که شایعه شفابخش بودن املاح معدنی در آب این چشمه ها پیچید، مردم به چشمه ها رفته و تنی به آب زدند. بعضی از جهانگردان با خودروی شخصی از چشمه ها گذشتند بی توجه به اینکه خاک و سنگ های رسوبی این چشمه ها مقاومت ندارند.

بعضی چشمه های پلکانی را با پارک اشتباه گرفته و آنجا را پاتوقی برای تفریحات آخر هفته می دانند که می توانند روی آن رفته و بساط ذغال و جوجه کباب راه بیندازند! هنوز هم می توان آثار این خوش گذرانی ها را روی چشمه ها دید!

آثار تخریبی حضور جهانگردان روی چشمه های باداب سورت مانده و این درحالی است که در این محدوده جای عوامل سازمان محیط زیست برای نگهداری از این پدیده زمین شناسی خالی است. به تعبیر دیگر این محدوده جهانگردی متولی ندارد.

قرار بود آن را به بخش خصوصی واگذار نمایند تا بتواند هم آنجا را از نظر امکانات جهانگردی تجهیز کند و هم اینکه برای ورود جهانگردان ضوابطی بگذارند و یا ورودی بگیرند و در عین حال مراقب رفتار بعضی از جهانگردان هم باشند، اما این اتفاق مدت هاست که در حال آنالیز است و هر بار مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران فقط وعده رسیدگی به آن را می دهند. از سوی دیگر مردم روستا و حتی شورای روستای مالخواست و اروست خواسته اند که سرمایه گذار این منطقه جهانگردی حتما از اهالی روستا باشد.

شهلا رمضانی یکی از اهالی روستای مالخواست است که هر از گاهی به همراه همکلاسی هایش به این منطقه جهانگردی می آید، او می گوید:

بعضی از جهانگردانی که به این روستا می آیند، حریم روستا و مردمش را رعایت نمی نمایند.

وی معتقد است: نوع پوشش و نوع رفتار جهانگردان، بعضی از روستاییان را آزار می دهد چون فرهنگ روستاییان با شهری ها متفاوت است. مردم روستا رعایت بعضی از مسائل را به فرزندان شان یاد می دهند اما جهانگردان با خود فرهنگی را به روستا می آورند که برای آنها ضد فرهنگ محسوب می گردد.

وی ادامه می دهد: نه فقط جهانگردان بلکه مردم روستاهای اطراف که چشمه ها را متعلق به خودشان می دانند هم به آن آسیب می زنند. ما بارها و بارها دیده ایم که موتور سواران روی چشمه ها رفته و لبه چشمه را تخریب می نمایند. گاهی حتی مردم با نیسان روی این محوطه می آیند و عکس یادگاری می گیرند! انگار با موتور و نیسان رفتن روی چشمه ها افتخار است که آنها سلفی هم می گیرند. درحالی که نمی دانند اگر این چشمه ها وجود نداشت، ما در روستا دیگر چیزی برای افتخار نداشتیم.

حضور جهانگردان در این محوطه به قدری مخرب بوده که شهریور ماه سال جاری شورای تامین شهرستان ساری، ورود به چشمه های باداب سورت را ممنوع اعلام نمود.

مردم روستای اروست و مالخواست می گویند که در خاتمه هفته حدود 300 تا 400 دستگاه خودرو به این منطقه می آیند و آنها شاهد از بین رفتن این چشمه های بی نظیر پلکانی هستند که نمونه اش در دنیا کم نظیر است. به همین دلیل اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران روی ممنوعیت حضور جهانگردان اصرار کرد.

از سوی دیگر در این مدت 74 هکتار از اطراف چشمه ها برای عدم حضور جهانگرد در این اطراف فنس کشی شد. همچنین نیروهای یگان حفاظت از محیط زیست هم در آخر هفته هرازگاهی به این چشمه ها سر می زدند اما مردم به تذکرهای آنان بی اعتنا بودند و حتی گاهی مخالفت می کردند.

اکنون نیز تعداد کمی از جوانان روستای اروست و مالخواست هستند که هر از گاهی به این منطقه آمده و اگر جهانگردانی را ببینند که روی چشمه ها رفته اند به آنها تذکر می دهند اما تذکر آنها گاهی ممکن است موجب ناراحتی جهانگردان گردد.

با این وجود حضور جهانگردان آن هم در قالب تور در حال حاضر متوقف شده است. چون اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران در نامه ای به مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات جهانگردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی نوشته تا به آژانس ها و تورها ابلاغ گردد که بازدید از چشمه های باداب سورت را فعلا در برنامه سفر خود وارد ننمایند.

تنها حضور جهانگردان و ورود خودروهای شخصی و موتورسیکلت نیست که چشمه های پلکانی باداب سورت را تهدید می نماید، چند سالی است که خشکسالی هم موجب خشک شدن این چشمه ها شده در این خشکسالی، وجود معدن سنگ تراول تن نیز بی تاثیر نبود.

این معدن سنگ تا همین دو سال پیش کار می کرد. یک مالک شخصی، سنگ های این محدوده را از دل زمین و صخره هایش بیرون می کشید و می فروخت. چون این نوع سنگ یکی از گران ترین سنگ های نمای ساختمانی است.

ادامه فعالیت های این معدن موجب شد تا صدای اعتراض فعالان محیط زیست و طبیعت گردانانی که نگران حیات چشمه های باداب سورت بودند، بلند گردد چون برداشت این سنگ ها به حدی پیش رفت که راه خروج آب از لابه لای این سنگ ها باز شده بود و این برش سنگ ها به چشمه های باداب سورت نزدیک و نزدیک تر می شد. اما این اعتراض ها با نامه ای که مالک به مسئولان نشان می داد، خاموش می شد.

تا جایی که یک روز همه اهالی روستاهای اطراف مانند مالخواست و اروست، به نشانه اعتراض رفتند و بساط این معدن را جمع کردند و اجازه فعالیت به هیچ کس را ندادند. مالک نیز مجبور به تعطیل کردن معدن شد.

منبع: مهر

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: کجارو
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4367

به "ویراژ ماشین و آبتنی در چشمه های باداب سورت؛ تخریب جاذبه های گردشگری سرانجام ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویراژ ماشین و آبتنی در چشمه های باداب سورت؛ تخریب جاذبه های گردشگری سرانجام ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید