ویتامین D مانع از پیشرفت سرطان روده می گردد

تهران - خبرنگاران - مطالعات جدید محققان در بوستون آمریکا نشان می دهد، ترکیب دوز بالای ویتامین D با داروهای شیمی درمانی مانع از رشد سلول های سرطان روده متاستاتیک می گردد.

ویتامین D مانع از پیشرفت سرطان روده می گردد

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری مدیکال نیوز، در این مطالعه محققان 139 بیمار مبتلا به سرطان روده متاستاتیک را مورد آنالیز قرار دادند و به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول دوز بالای ویتامین D به میزان 8000 واحد در روز و گروه دوم دوز کمتر معادل400 واحد در روز دریافت کردند. هر دو گروه تحت شیمی درمانی استاندارد قرار گرفتند. نتایج نشان داد در گروهی که از دوز بالای ویتامین D استفاده می نمایند، پیشرفت بیماری کاملا متوقف شد؛ همچنین این افراد نرخ بقای بالاتری دارند.

محققان امیدوارند این روش منجر به درمان های موثرتری برای سرطان روده بزرگ گردد. سرطان روده سومین سرطان شایع در دنیا و دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکاست.

مهمترین روش غربالگری سرطان روده بزرگ کولونوسکوپی است. در این روش یک لوله بلند که در سر آن یک لامپ و دوربین کوچک تعبیه شده است، وارد روده شده و پزشک را قادر به آنالیز تمام بافت روده می نماید. در صورت وجود پلیپ، مقداری از آن نمونه برداری شده و برای آزمایش های بیشتر به آزمایشگاه ارسال می گردد. آزمایش خون و مدفوع دو روش غیر تهاجمی دیگر برای تشخیص سرطان هستند.

عوامل متعددی از جمله عدم تحرک، سیگار و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز، در افزایش احتمال بروز سرطان کولورکتال (روده بزرگ) نقش دارد.

روده بزرگ آخرین بخش از سیستم گوارشی است. در این بخش از روده، آب و نمک و ضایعات غذا خارج و ضایعات آماده دفع می شوند. سرطان روده بزرگ از رشد غیر قابل کنترل سلول ها ناشی می گردد. معمولا اولین مرحله سرطان روده بزرگ، ایجاد تومورهای کوچک به نام پولیپ های آدنوماتوز است که در دیواره داخلی روده بزرگ تشکیل می شوند. ممکن است این پولیپ ها به سرطان بدخیم تبدیل شوند. سلول های سرطانی می توانند به وسیله سیستم گردش خون و لنف در سراسر بدن گسترش یابند و سبب متاستاز شوند.

نتایج این مطالعه در نشریه JAMA منتشر شده است.

علمی **9259**1485

منبع: ایرنا
انتشار: بروزرسانی: 25 مهر 1398 شناسه مطلب: 117

به "ویتامین D مانع از پیشرفت سرطان روده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتامین D مانع از پیشرفت سرطان روده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید