هوش مصنوعی در 10 ثانیه بیماری قلبی را شناسایی کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، طبق تحقیقی جدید هوش مصنوعی می تواند فقط در 10 ثانیه نوع خطرناکی از آریتمی قلبی را شناسایی کند.

هوش مصنوعی در 10 ثانیه بیماری قلبی را شناسایی کرد

محققان مایو کلینیک معتقدند حتی اگر قلب طی آزمایش الکتروکاردیوگرام(EKG) نرمال بتپد، هوش مصنوعی می تواند نوع فیبریلاسیون دهلیزی را ردیابی کند.

محققان معتقدند این فناوری سرعت و دقت تشخیص بیماری را افزایش می دهد بنابراین پزشکان می توانند بهترین درمان را برای بیمار انتخاب نمایند.

به گفته آنها حتی می توان در آینده این سیستم هوش مصنوعی را در موبایل و ساعت هوشمند نصب کرد به این ترتیب فناوری برای اقشار مردم قابل دسترس تر خواهد بود.

به طور معمول قلب هنگام تپش منقبض و آزاد می گردد و به این ترتیب خون به اندام های دیگر پمپاژ می گردد.

اما در بدن بیمار مبتلا به AFib یا فیبریلاسیون دهلیزی بطن های بالایی قلب بدون هماهنگی با بطن های پایینی این عضو می تپند و در نتیجه ماهیچه قلب ضعیف می گردد.

در این وضعیت ممکن است لخته خون ایجاد گردد و در بعضی نمونه ها نیز فرد دچار خستگی و تنگی نفس می گردد.

در این تحقیق محققان با استفاده از 650 هزار EKG به این سیستم هوش مصنوعی آموزش دادند تا فیبریلاسیون دهلیزی را شناسایی کند.

این اطلاعات متعلق به 181 هزار بیمار مایوکلینیک از 1993 تا 2017 بود.

سیستم با مقایس EKG افراد سالم با بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی توانست تمایزهای نامحسوسی را رصد کند که حتی پزشکان ماهر نیز گاه قادر به مشاهده آنها نیستند.

محققان سیستم هوش مصنوعی را روی بیش از 36 هزار بیمار آزمایش کردند که 10 درصد از آنها مبتلا به این بیماری شناسایی شدند. دقت هوش مصنوعی برای رصد این بیماری در یک تست 79 درصد است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 25 مهر 1398 شناسه مطلب: 224

به "هوش مصنوعی در 10 ثانیه بیماری قلبی را شناسایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی در 10 ثانیه بیماری قلبی را شناسایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید