هشدار ایران به کانادا درباره سوءاستفاده سیاسی از موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی

به گزارش مجله هاستفا، معاون وزیر امور خارجه ایران با اشاره به گزارش دولت کانادا مبنی بر عمدی نبودن سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، نسبت به سوءاستفاده سیاسی این کشور از این موضوع هشدار داد.

هشدار ایران به کانادا درباره سوءاستفاده سیاسی از موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران امروز (آدینه) در واکنش به گزارش دولت کانادا در خصوص هواپیمای اوکراینی گفت: چنانچه می بینیم کانادایی ها هم به این نکته صحه گذاشته اند که شلیک به این هواپیما عمدی نبوده است.

بهاروند اضافه نمود: بخشی از گزارش که انتقاد به گزارش سانحه تیم آنالیز جمهوری اسلامی ایران است از حیث فنی، بی مبنا و لذا غیرقابل قبول است. ایران قبل از انتشار و در فرصت قانونی، پیش نویس گزارش خود را برای کشورها فرستاد و آنها نیز نظرات خود در خصوص این گزارش را برای تهران ارسال کردند.

کانادا فاقد هرگونه صلاحیت است که گزارش و یا نظرات یکجانبه و خودسرانه در خصوص گزارش سانحه هوایی در خارج حوزه صلاحیت کشور دیگری را انجام دهد

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان نمود، همه باید بدانند که متخصصان از کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه که اگرچه ممکن است از نقطه نظر سیاسی با آنها مخالف باشیم، اما نظرات خود را در محدوده تخصصی و حرفه ای نگاه داشته و نسبت به حرفه ای بودن گزارش تیم آنالیز سانحه کشورمان اظهارنظر مثبت داشته و قدردانی نموده اند. به همین دلیل حتی سازمان ایکائو اجرای توصیه های تیم ایرانی را برای ارتقای ایمنی هوانوردی در برنامه کاری خود گنجانده است.

بهاروند تاکید نمود: کانادا هم به عنوان مشاور اوکراین نظرات فنی خود را ارسال نموده و تیم آنالیز سانحه کشورمان بیشتر نظرات آنها که در خصوص تقویت متن بوده و به تحقیقات فنی یاری نموده است را در گزارش نهایی خود ملحوظ نموده است. ضمن آنکه، متن کامل کانادا و اوکراین را هم برای برطرف هرگونه شبهه ای به عنوان ضمیمه گزارش خود برای اطلاع عموم و متخصصان منتشر نموده است.

وی ادامه داد: همانطور که به راحتی قابل راستی آزمایی است، در نظرات فنی که رسما از کانادا دریافت نموده ایم چنین نکات و اظهار نظرهای کلی و نامفهومی که جدیدا گفته اند، وجود ندارد.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه اضافه نمود: هر مبتدی در حوزه هوانوردی می داند که نظرات کانادا به عنوان مشاور اوکراین اخذ شده و یک بار هم لحاظ شده است و لذا از بعد حقوقی، فاقد هرگونه صلاحیت هستند که گزارش و یا نظرات یکجانبه و خودسرانه در خصوص گزارش سانحه هوایی در خارج حوزه صلاحیت کشور دیگری را انجام دهند.

وی گفت: اگر این رفتار شدیدا سیاست زده و غیر حقوقی کانادا باب گردد همه کشورها و حتی صنعت هوانوردی غیر نظامی متضرر اصلی خواهد بود.

این اولین و آخرین سانحه هواپیمایی در جهان نیست

بهاروند با اشاره به اینکه این اولین و آخرین سانحه هواپیمایی در جهان نیست، اشاره نمود: تصور کنید در هر سانحه هوایی، سایر کشورها قوانین، مقررات و پروتکل های آنالیز سانحه را نادیده گرفته و کوشش نمایند خارج از چارچوب های موجود به صورت یکجانبه سعی نمایند کشور محل وقوع سانحه را تحت فشار سیاسی قرار دهند. طبق کنوانسیون شیکاگو اگر آنها اطلاعات جدیدی داشتند، می بایست به جای جنجال رسانه ای و سیاسی بی فایده، این اطلاعات را در اختیار تیم تحقیق ایران قرار می دادند.

اظهارات ناپخته کانادا

بهاروند همچنین در خصوص تهدید نخست وزیر کانادا در خصوص ارجاع این پرونده به دیوان بین المللی دادگستری گفت: این اظهارات ناپخته بیش از آنکه مبنایی در جهانی واقعی صنعت هوانوردی داشته باشد، به دلیل فشارهایی گفته می گردد که در واقع خود سیاستمداران کانادایی منشاء آن هستند. آنها انتظار داشتند از این جریان برای خود موقعیتی در افکار عمومی ایجاد نمایند که البته نتوانستند.

وی گفت: شخصا هیچ نگرانی از این تهدیدات بی مبنا ندارم. ایران تعهدات خود را مطابق حقوق بین الملل انجام داده و در ادامه نیز در زمان بندی های خود و به تدریج در حال پیگیری و اجرای آن است.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه اضافه نمود: به اندازه کافی از تخصص و اسناد و شواهد برخوردار هستیم که بتوانیم در هر مرجعی به راحتی و به صورت کاملا مستدل و قانونی روشنگری های لازم را انجام دهیم.

وی اضافه نمود: البته چنانچه کانادا یا هر کشور دیگری در چارچوب قانون و احترام متقابل، همانطور که در عرف دیپلماتیک و روابط بین الملل جاری است، با ایران تعامل کند پاسخ سازنده ایران را دریافت خواهد نمود. کما اینکه در اجلاس اخیر شورای اجرایی ایکائو هیات ایران از طرح پیشنهادی کانادا برای ارتقای امنیت هوانوردی (ابتکار آسمان ایمن تر) حمایت کرد. ولی در مقابل اگر این کشور یا هر کشور دیگری بخواهد از چارچوب قانون و عرف دیپلماتیک خارج گردد و با زبان غیرحقوقی و تهدید برخورد کند یا به گونه ای رفتار کند که با سوءاستفاده سیاسی از مسائل تخصصی یا عواطف انسانی بخواهد به منافع ملی ما خدشه ای وارد کند قطعا در مقابل آن خواهیم ایستاد.

بهاروند در انتها اضافه نمود: مسئله ای که برای ما بسیار حائز اهمیت است شرایط خانواده های محترمی است که عزیزان خود را در این اتفاق هولناک از دست داده اند. ما از این واقعه بارها ابراز تاسف و تاثر نموده ایم.

وی اضافه نمود: ما می دانیم که هر اقدامی که انجام گردد نمی تواند از درد و رنج از دست دادن عزیز خانواده ای بکاهد. در عین حال وظیفه ذاتی وزارت امور خارجه دفاع از منافع ملی و عمل دقیق در چارچوب قوانین و تعهدات بین المللی است.

به گزارش فارس، تیم تحقیقات کانادا بعد از هشت ماه آنالیز خاطرنشان کرد: هیچ مدرکی بر عمدی بودن سقوط هواپیمای اوکراینی که 17 ماه پیش در ایران سقوط کرد، پیدا ننموده است. (اینجا بخوانید)

لازم به ذکر است، 18 دی ماه (1398) بود که یک فروند هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین بر اثر خطای انسانی و شلیک موشک بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط کرد و 176 سرنشین آن شامل اتباع ایرانی، کانادایی، افغانستانی، سوئدی، انگلیسی و کادر پرواز اوکراینی جان باختند. بنا بر اعلام دولت کانادا، 63 نفر از مسافران این هواپیما تابعیت کانادایی داشته اند. در این هواپیما 11 اوکراینی، 17 سوئدی، چهار افغان و چهار انگلیسی نیز حضور داشته اند.جمهوری اسلامی ایران پس از وقوع این حادثه آمادگی خود را برای پرداخت غرامت خاطرنشان کرد. صبح 21 دی ماه، ستادکل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد که بلافاصله مقصر این حادثه را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی می نماید تا با خطای انجام شده برخورد قانونی صورت گیرد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7900

به "هشدار ایران به کانادا درباره سوءاستفاده سیاسی از موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ایران به کانادا درباره سوءاستفاده سیاسی از موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید