نگرانی ها پیرامون ایمنی تسلا سایبرتراک؛ خودرویی با بدنه فولادی و طراحی نامتعارف

به گزارش مجله هاستفا، جنس بدنه تسلا سایبرتراک که از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و طراحی نامتعارف آن با زاویه های تیز باعث شده است که بعضی از کارشناسان نسبت به خطرات احتمالی که این خودرو می تواند برای عابران پیاده و سایر وسایل نقلیه ایجاد کند، ابراز نگرانی نمایند.

نگرانی ها پیرامون ایمنی تسلا سایبرتراک؛ خودرویی با بدنه فولادی و طراحی نامتعارف

در روز های گذشته ویدیوهای تست تصادف تسلا سایبرتراک در شبکه های اجتماعی بسیار مورد توجه نهاده شد. این ویدیو اولین بار روز 30 نوامبر به وسیله شرکت سازنده این خودرو، در رویدادی به صورت زنده در اینترنت پخش شد.

آدریان لوند، رئیس سابق شرکت بیمه ایمنی بزرگراه ها (IIHS) می گوید: اگر آنها واقعاً با استفاده از فولاد ضد زنگ ضخیم بدنه خودرو را ساخته باشند، هنگام تصادف، وقتی سر کسی به آن برخورد کند، آسیب بیشتری به آن ها وارد می گردد.

یکی از ویژگی هایی که شرکت تسلا برای این وانت الکتریکی، تبلیغ می نماید بدنه محکم این خودرو است که هنگام تصادف آسیبی نمی بیند. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا روز سه شنبه در شبکه های اجتماعی گفت، تسلا سایبرتراک نسبت به سایر وانت ها برای سرنشینان و عابران پیاده بسیار ایمن تر است.

لبه های تیز این خودرو آن را از نظر بصری بسیار متمایز می نماید. این اولین خودرو پس از عرضه دلورین است که بدنه آن از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. خودروی دلورین که بدنه آن از فولاد ساخته شده بود در سال 1985 در فیلم بازگشت به آینده به نمایش عایدی.

در جریان مراسم تست این خودرو در کارخانه تسلا در استان تگزاس، شرکت تسلا گفت که بدنه فولادی این وانت برقی طوری طراحی شده است که هنگام تصادف جلوی ضربه را می گیرد.

سازه های جلو و عقب خودرو قابلیت این را دارند که جلوی فشار ناشی از ضربه را بگیرند.

قیمت تسلا سایبرتراک که به صورت محدود فراوری شده است از 60990 دلار آغاز می گردد. آقای ماسک گفته است که احتمالا فراوری این خودرو تا سال 2025 به 250 هزار دستگاه در سال برسد.

کارشناسان می گویند، تسلا سایبرتراک ممکن است برای افراد عابرین پیاده یا سایر وسایل نقلیه ایمن نباشد.

دیوید فریدمن، سرپرست سابق اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه، می گوید اگر این خودرو با ماشین دیگری تصادف کند احتمالا دارد آن را له کند.

جولیا گریسولد، مدیر مرکز تحقیقات حمل و نقل ایمن دانشگاه کالیفرنیا نیز گفت: وزن سنگین این وانت الکتریکی و شتاب بالای آن برای عابران پیاده و سایر وسایل نقلیه خطرناک است.

هرچند تا کنون شرکت تسلا درباره فروش این خودرو در اروپا اظهار نظر ننموده است اما یکی از مهندسان ارشد تسلا به نشریه اتومبیلرانی TopGear گفته است که قوانین ایمنی اتحادیه اروپا با هدف محافظت از عابران پیاده، می تواند فروش این خودرو را در آنجا سخت کند.

شورای ایمنی حمل و نقل اروپا مستقر در بروکسل در بیانیه ای گفت: ما امیدواریم تسلا این وسیله نقلیه را به اروپا وارد نکند. وسیله نقلیه ای با این میزان، قدرت و وزن زیاد برای عابران پیاده و دوچرخه سواران در هنگام برخورد کشنده خواهد بود.

با این وجود آقای ماسک تاکید نموده است سایبرتراک تمام تست های لازم را پشت سر گذاشته است و کارشناسان نیز آن را بازبینی نموده اند.

منبع: انتخاب
انتشار: 18 آذر 1402 بروزرسانی: 18 آذر 1402 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 12855

به "نگرانی ها پیرامون ایمنی تسلا سایبرتراک؛ خودرویی با بدنه فولادی و طراحی نامتعارف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی ها پیرامون ایمنی تسلا سایبرتراک؛ خودرویی با بدنه فولادی و طراحی نامتعارف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید