نگرانی تهران از برنامه مخفی هسته ای عربستان

به گزارش مجله هاستفا، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی به دنبال انتشار اطلاعاتی در مورد ساخت کارخانه فراوری کیک زرد توسط عربستان سعودی، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست درباره برنامه پنهانی هسته ای این کشور شفاف سازی نموده و گزارشی را به اعضای آژانس ارائه کند.

نگرانی تهران از برنامه مخفی هسته ای عربستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، کاظم غریب آبادی با یادآوری این که عربستان سعودی در حال توسعه و اجرای یک برنامه بسیار غیرشفاف هسته ای است ، اضافه کرد: به رغم اینکه عربستان عضو ان. پی. تی است و توافقنامه جامع پادمان دو جانبه در حال انجام با آژانس دارد، ولی متاسفانه هنوز از تعهد پذیرش بازرسی های پادمانی آژانس خودداری می نماید و با وجود درخواست های مکرر چندین ساله آژانس نیز تعهدات خود را به گونه ای اصلاح ننموده است که اجازه بازرسی به آژانس را بدهد.

نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی با یادآوری این که عربستان سعودی هیچ رآکتور فعال تحقیقاتی و قدرت ندارد که بخواهد دنبال فراوری کیک زرد باشد، اضافه کرد: این موضوع در کنار اقدام های پنهانی سعودی ها در حوزه هسته ای و عدم اجازه ورود به بازرسان آژانس و همچنین فعالیت های بی ثبات نماینده آن در منطقه ، نگرانی ها درخصوص یک برنامه پنهانی سلاح هسته ای در این کشور را تقویت می نماید.

سفیر کشورمان نزد سازمان های بین المللی تاکید نمود که دولت ها و آژانس انرژی اتمی بایستی برای عربستان سعودی شفاف نمایند که جامعه بین المللی هرگونه انحراف را از یک برنامه هسته ای صلح آمیز قبول ننموده و با آن مقابله خواهد نمود.

غریب آبادی گفت: عربستان سعودی چنانچه دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است، بایستی تعهدات مربوطه آژانس را بپذیرد و کاملا شفاف عمل کند.

نشریه نیویورک تایمز پیشتر گزارش داد که عربستان در حال توسعه نخسین تاسیسات هسته ای در این کشور است.

بر اساس این گزارش سازمان اطلاعات آمریکا در حال آنالیز برنامه هسته ای عربستان و اینکه آیا این فعالیت ها می تواند زمینه را برای دستیابی ریاض به سلاح هسته ای مهیا کند،است. این سازمان در حال آنالیز گزارشی است که در آن عربستان کوشش می نماید تا با همکاری چین و به صورت پنهانی اورانیوم فراوری کند که این هشدار آمریکا را به دنبال داشته است.

نیویورک تایمز نوشت: سازمان اطلاعات آمریکا کشف نموده که عربستان در نزدیکی ریاض یک تاسیسات ساخته است که شبیه به یک مرکز هسته ای است. البته طبق اعلام کارشناسان آمریکایی حتی اگر عربستان بخواهد برنامه هسته ای خود را توسعه دهد برای ساخت یک کلاهک هسته ای به چند سال زمان احتیاج دارد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4786

به "نگرانی تهران از برنامه مخفی هسته ای عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی تهران از برنامه مخفی هسته ای عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید