نرخ تورم 1400 به زیر 30 درصد می رسد؟

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، در عصر حاضر، رفاه اجتماعی همیشه به نام یکی از اصلی ترین دغدغه های دولت ها و سیاستگذاران بوده است و آنها همیشه کوشش کردند با تدوین سیاست های مختلف در راستای افزایش رفاه اجتماعی گام بردارند.

نرخ تورم 1400 به زیر 30 درصد می رسد؟

اما باید توجه داشت که تورم با افزایش قیمت ها، برخلاف سیاست های فقرزدایی قدرت خرید مردم را کاهش می دهد و رفاه آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

شرایط نرخ تورم در 20 سال گذشته

آنالیز داده های آماری نشان می دهد که از دهه 1380 تا کنون نرخ تورم تک رقمی فقط طی دو سال پیاپی 1395 و 1396 ثبت شده است.

افزایش تورم در موج اول سال 1387 را می توان حاصل افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور دانست. موج دوم در سال های 1390 تا 1392 را باید به دور اول تحریم ها مرتبط دانست.

طبق آخرین داده های آماری نرخ تورم روستایی طی سال های 1387 تا 1392 و هم سال های 1395 تا 99 از نرخ تورم شهری پیشی گرفته که به نظر می رسد به دلیل وابسته بودن روستاها به شهرها و افزایش شدت آن در شرایط تورم خاص است. در نتیجه تاثیر تورم در سال های مذکور بر خانوارهای روستایی بیشتر بوده است.

در منطقه ها شهری، گروه مسکن، آب، برق، گاز و سوخت ها، دارای بیشترین وزن بوده، در حالی که در منطقه ها روستایی گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها بیشترین وزن در سبد خانوار را به خود اختصاص داده است. بنابراین هرگونه تغییر قیمت در این بخش ها اثرات متفاوتی بر خانواردهای روستایی و شهری دارد.

افزایش هزینه های حمل و نقل (به واسطه افزایش قیمت سوخت، افزایش قیمت قطعات خودرو و غیره) به طور غیرمستقیم بر افزایش قیمت ها در منطقه ها روستایی اثر بیشتری دارد.

افزایش تورم در سال های اخیر حاصل افزایش حجم نقدینگی، افزایش قیمت دلار، افزایش تورم انتظاری که تورم کاذب را در پی داشته و افزایش تقاضای یکباره بعضی از اقلام مانند مرکبات، مواد شوینده و مواردی از این قبیل به دلیل شیوع بیماری کرونا است.

پیش بینی نرخ تورم تا خاتمه سال 1400

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون به یاری آمار و اطلاعاتی که در اختیار داشت، نرخ تورم سالیانه در ماه های مختلف سال 1400 را پیش بینی نموده است.

براساس این گزارش در اردیبهشت پیش بینی نموده بود که رقم 41.2 درصد که تقریبا با 0.2 درصد اختلاف محقق شد. بعلاوه در خرداد نینرخ تورم سالیانه 43.4 درصد را پیش بینی کرد که رقم 43 درصد محقق شد.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون بیان نمود که پیش بینی می نماید نرخ تورم در سه ماه تابستان نزدیک به 45 درصد باشد. یعنی به ترتیب در تیر، مرداد و شهریور برابر 44.5، 45 و 44.7 درصد باشد.

براساس پیش بینی این مرکز نرخ تورم از اول پاییز فرایند نزولی خواهد داشت و در آذر 38.2 درصد می رسد. بعلاوه این افت نرخ تورم در سه ماه خاتمهی سال 1400 براساس پیش بینی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون نه تنها ادامه می یابد بلکه به کمترین رقم از ابتدای سال می رسد. به این صورت که در دی 35.6 درصد، بهمن 32.7 درصد و در آخرین ماه سال هم برابر 29.8 درصد می رسد.

منبع: ایرنا

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان خبرنگاران بخوانید.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8079

به "نرخ تورم 1400 به زیر 30 درصد می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم 1400 به زیر 30 درصد می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید