نامه صدها دیپلمات سابق آمریکا در نقد اقدامات سرکوبگرایانه ترامپ

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران به نقل از فارین پالیسی، بیش از 280 تَن از دیپلمات ها و رهبران نظامی سابق آمریکا از حوزه امنیت ملی، در نامه ای سرگشاده، از اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور مبنی بر توسل به ارتش برای سرکوب معترضان به قتل نژادپرستانه جورج فلوید رنگین پوست، انتقاد کردند.

نامه صدها دیپلمات سابق آمریکا در نقد اقدامات سرکوبگرایانه ترامپ

آنها همچنین اقدام پلیس مبنی بر اعمال خشونت علیه معترضانی که به طور مسالمت آمیز در اطراف کاخ سفید تحصن کرده بودند را محکوم کردند.

در جمع امضا کنندگان این نامه اسامی چون داگلاس سیلیمن سفیر اسبق آمریکا در عراق، دبورا مک کارتی سفیر اسبق آمریکا در لیتوانی و توماس کانتری من مسئول سابق بخش کنترل تسلیحات وزارت خارجه آمریکا، به چشم می خورد.

در بخشی از این نامه می خوانیم: هیچ جایگاهی برای توسل به ارتش آمریکا در برخورد با شهروندانی که مطالباتشان بر پایه حق آزادی بیان است، وجود ندارد، هر چند که این مطالبات به مذاق برخی افراد خوش نیاید.

آنها همچنین استفاده از بالگردهای گارد ملی برای پراکنده کردن مردم از اطراف کاخ سفید را نیز محکوم کردند.

پیشتر نیز جیمز ماتیس وزیر دفاع سابق دولت ترامپ، اقدامات سرکوبگرایانه وی در برخورد با معترضان را محکوم کرده بود.

همزمان، ادعای ترامپ مبنی بر توسل به ارتش، موجب بروز تنش در حلقه نزدیکان وی شده تا آنجا که مارک اسپر وزیر دفاع فعلی آمریکا نیز گفته بود به رغم اصرار رئیس جمهور این کشور، ضرورتی به استفاده از قوای نظامی نمی بیند.

این اظهارنظر اسپر موجب شد تا کاخ سفید به طور ضمنی، ادعای برکناری او در صورت ناتوانی به جلب رضایت ترامپ را مطرح کند- تهدیدی که موجب عقب نشینی نسبی اسپر از اظهاراتش شد.

البته، ترامپ هم در مصاحبه با نیوزمکس اظهاراتی گفته بود که به طور ضمنی حاکی از عقب نشینی او از ایده توسل به ارتش است و گویای این واقعیت که خود او نیز از عواقب گزافه گویی هایش به ویژه از بابت از دست دادن جایگاه مردمی آن هم در آستانه برگزاری انتخابات 2020 نگران است.

اعتراضات در آمریکا از 12 روز پیش و در واکنش به قتل جورج فلوید- از شهروندان سیاهپوست ایالت مینه سوتا- آغاز شد و به سرعت به دیگر ایالات این کشور تسری پیدا کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4576

به "نامه صدها دیپلمات سابق آمریکا در نقد اقدامات سرکوبگرایانه ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه صدها دیپلمات سابق آمریکا در نقد اقدامات سرکوبگرایانه ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید