مشکل ترامپ با ناتو چیست؟

به گزارش مجله هاستفا، کارشناس روابط بین الملل به آنالیز اجلاس اخیر ناتو که در لندن برگزار گردید می پردازد.

مشکل ترامپ با ناتو چیست؟

به گزارش خبرنگاران، اردشیر سنایی، کارشناس روابط بین الملل و استاد دانشگاه در خصوص شکاف بین اعضای ناتو گفت: اجلاس سران ناتو در لندن، در هفتادمین سالگرد تاسیس نقطه مهمی برای این سازمان نظامی-دفاعی باقی مانده از زمان جنگ سرد خواهد بود و در هفتاد سال گذشته ناتو فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته است. انتظار اینکه چنین سازمانی با چنین وظایف زیادی دچار شکاف نباشد، انتظار بی فایده ای است. در واقع اگر اتفاقات اخیر را آنالیز کنیم متوجه می شویم که اتفاق جدیدی رخ نداده و ماهیتاَ سازمان های بین المللی هم مثل سایر پدیده ها می توانند مشکلاتی در راستا حرکت خود داشته باشند. شرایط بین المللی از یک طرف و شرایط ویژه ای که در امریکا و به دلیل حضور ترامپ در قدرت، وجود دارد از طرف دیگر و اتفاقاتی که در محل ماموریت های ناتو و در خاورمیانه و به ویژه در سوریه در جریان است، باعث شده که ناتو این روزها شرایط ویژه ای داشته باشد.

این کارشناس درباره چالش های ائتلاف ناتو از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ نیز توضیح داد:از زمان به قدرت رسیدن ترامپ او با هر نوع نهادگرایی و بین المللی گرایی در تضاد نهاده شد و با متحدان اروپائی خود چالش هایی را ایجاد کرد. از جمله چالش های ترامپ با ناتو این بود که می گفت، ناتو به شدت وابسته به آمریکا شده و ایالات متحده هزینه سرپا ماندن آن را پرداخت می نماید. او می گوید که باید تغییراتی در شرایط فعلی ایجاد گردد وگرنه امریکا از این پیمان هم مانند دیگر پیمان ها خارج می گردد. در اجلاس پیشین ناتو در بروکسل رئیس جمهور ایالات متحده، خواهان افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو برای جبران هزینه ها شد تا امریکا پول کمتری بپردازد. تهدیدهای ترامپ اروپائی ها را واداشت تا در خواست ترامپ را تا اندازه ای جدی بگیرند و به فکر این بیفتند که به شکلی تدریجی آن را اجرا نمایند. اما این امر هنوز کاملا تحقق نیافته است. به هر حال به نظر می رسد که اروپائی ها چاره ای جز اجرای خواسته های آمریکا در زمینه ناتو ندارند. این مشکلاتی که با ترامپ به وجود آمده مهم ترین چالش با ناتو است.

مشروح این گفت و گو را (ایـنـجا) بخوانید.

310311

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1894

به "مشکل ترامپ با ناتو چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل ترامپ با ناتو چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید