مراقب عوارض طولانی مدت اومیکرون باشید

به گزارش مجله هاستفا، محقق پروژه فراوری واکسن ایرانی کرونا با بیان اینکه واکسیناسیون موجب شد کرونا فروکش کند گفت: کسانی که واکسن نزدند، حتما واکسن بزنند. نیازی به دز چهارم واکسن کرونا هم نیست و سه دز واکسن کرونا کافی است.

مراقب عوارض طولانی مدت اومیکرون باشید

به گزارش ایسنا، پیغام طبرسی با بیان اینکه نسبت به دو هفته گذشته آمار ابتلا به کرونا کاهش یافته و امیدواریم این فرایند ادامه داشته باشد و شرایط به نقشه قبلی برگردد اظهار کرد: کرونا به تدریج از یک بیماری که ایجاد پاندمی و بیماری وسیع می کرد به یک بیماری تبدیل می گردد که باید بدانیم چگونه با آن زندگی کنیم.

وی اضافه کرد: واکسیناسیون موجب شد کرونا فروکش کند. این شرایط مرهون واکسیناسیون است. کسانی که واکسن نزدند، حتما واکسن بزنند. نیازی به دز چهارم واکسن کرونا هم نیست و سه دز واکسن کرونا کافی است.

طبرسی با تاکید بر اینکه کسانی که واکسن نزدند و یا اینکه کرونا نگرفتند و بیماری پیش زمینه ای دارند باید حتما دقت نمایند گفت: سال جاری برای عید محدودیتی نیست، اما کماکان باید مراقب افرادی باشیم که بیماری پیش زمینه ای دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره عوارض طولانی مدت امیکرون عنوان نمود: کرونا یک بیماری سیستمیک است و ممکن است کل اعضای بدن را درگیر کند. ما کووید طولانی داریم و افراد در این شرایط تا مدت ها بی حالی و تنگی نفس و ریزش مو و دیگر عوارض را شاهد هستند. این عارضه ها رفع می گردد و بهبودی می یابد، اما ممکن است بعضی عوارض نیازمند درگیری پزشکی باشد که ابتلا به دیابت یکی از این موارد است. سرفه های اندک، تب خفیف و مواردی از این دست چندان جدی نیست و رفع می گردد.

وی اضافه کرد: در این دو سال که از کووید می گذرد دریافتیم که افراد بیشتری درگیر شدند و بعد از واکسیناسیون شدت بیماری کمتر شد. اگر همین فرایند ادامه یابد کووید یک بیماری خواهد شد که با ما هست، اما مشکلاتش کمتر می گردد و به گروه های پرخطر منتقل می گردد که دیگر باید برای آن در پی دارو های خاص بود.

طبرسی با بیان اینکه در موج اخیر، افراد 30 تا 60 سال که درگیر کرونا شدند و بیماری زمینه ای نداشتند مسئله ای نداشتند که از داروی پیشرفته استفاده نمایند و مشکل اصلی مربوط به کسانی بود که بیماری زمینه ای داشتند گفت: کووید به بیماری تبدیل می گردد که در آینده در گروه خاصی دیده می گردد. واکسن هایی که امروز داریم نیز برای شرایط کنونی است و برای افراد معمولی همین واکسیناسیون کافی است.

محقق پروژه فراوری واکسن ایرانی کرونا در برنامه در انتهای الوند که از شبکه دوم سیما پخش شد گفت: واکسن یک نفع فردی دارد و کسی که واکسینه شده است اگر کرونا بگیرد، شدید نیست و موجب مرگ نمی گردد؛ مگر اینکه در گروه خاصی باشد. بعلاوه واکسن یک نفع جمعی دارد و وقتی افراد واکسن می زنند اگر کرونا هم بگیرند کمتر به دیگران منتقل می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 10055

به "مراقب عوارض طولانی مدت اومیکرون باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب عوارض طولانی مدت اومیکرون باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید