مذاکرات قطر و تغییر لحن آمریکا پس از اظهارات ترامپ درباره حضور نظامی در افغانستان

در حالی که اظهارات ترامپ مبنی بر حضور نظامی در افغانستان بر افزایش اختلاف طالبان و آمریکا در مذاکرات قطر تاثیر گذاشته است، وزیر خارجه آمریکا گفت که این کشور در پی حضور نظامی دائمی در افغانستان نیست.

مذاکرات قطر و تغییر لحن آمریکا پس از اظهارات ترامپ درباره حضور نظامی در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در میان نظامیان آمریکایی گفت که این کشور القاعده را در افغانستان شکست داده و ماموریت و هدف آمریکا در افغانستان نیز همین بوده است.

پامپئو اضافه کرد: حقیقت این است که آمریکا هرگز در پی حضور نظامی دائمی در افغانستان نبوده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: بنابراین در یک سال گذشته در حال تعامل با همه افغان ها بوده ایم، ما نمی دانیم که پایان تلاش های برای صلح چگونه خواهد شد اما اما رئیس جمهور ترامپ متعهد است تا اطمینان حاصل کند که ما به درستی آن را انجام دهیم.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که دور نهم گفت وگوهای آمریکا و طالبان در جریان است و ترامپ نیز اخیراً خلاف جریان مذاکرات که خروج نظامیان آمریکایی از محورهای اصلی آن است به رسانه ها گفت: هیچ عجله و یا جدول زمانی برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان ندارد.

این اظهارات ترامپ چالش بین تیم مذاکره طالبان و آمریکا در قطر را افزایش داد.

پامپئو در سخنرانی میان کهنه سربازان آمریکایی مرکز کنوانسیون ایندیانا در ایندیاناپولیس با اشاره به تلاش های ترامپ برای جلوگیری از رسیدگی به جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان آن را آمریکایی گرایی سیاست خارجی در دولت ترامپ خواند.

وی بدون اشاره مستقیم به دادگاه بین المللی لاهه شرح داد: ما تحت پیگرد قرار دریافت نظامیان خود توسط دادگاه های بین المللی را متوقف کرده ایم.

نیوزویک نوشت که این اظهارات احتمالاً در اشاره به تلاش فاتو بنسودا دادستان دادگاه لاهه برای بررسی جنایات نظامیان آمریکایی در افغانستان بود.

دادگاه بین المللی کیفری پس از تهدیدات و فشارهای آمریکا از بررسی این جنایات عقب نشینی کرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 25 مهر 1398 شناسه مطلب: 237

به "مذاکرات قطر و تغییر لحن آمریکا پس از اظهارات ترامپ درباره حضور نظامی در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات قطر و تغییر لحن آمریکا پس از اظهارات ترامپ درباره حضور نظامی در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید