فیلتر هوایی که کرونا را از بین می برد

به گزارش مجله هاستفا، پژوهشگران آمریکایی می گویند نوعی فیلتر هوا طراحی نموده اند که می تواند به از بین بردن کروناویروس یاری کند.

فیلتر هوایی که کرونا را از بین می برد

پژوهشگران دانشگاه هیوستون (UH) آمریکا، یک فیلتر هوا طراحی نموده اند که می تواند کروناویروس را محبوس کند و آن را فورا از بین ببرد.

این گروه پژوهشی به سرپرستی ژیفنگ رن(Zhifeng Ren)، استاد فیزیک دانشگاه هیوستون، فیلتر جدیدی را طراحی و ابداع نموده اند. به گفته پژوهشگران، این فیلتر طی آزمایش ها توانست 99.8 درصد از نمونه های کروناویروسی که به آن وارد شده بود، از بین ببرد.

رن گفت: شاید این فیلتر بتواند برای استفاده در فرودگاه ها، هواپیماها، ادارات و مدارس کارآمد باشد و به توقف شیوع کروناویروس یاری کند. این فیلتر می تواند گسترش کروناویروس را به صورت کارآمد در جامعه کنترل کند و همچنین به تصفیه هوا در محیط کار بپردازد.

پژوهشگران این نکته را در نظر داشتند که ویروس می تواند تا چند ساعت باقی بماند؛ به همین دلیل طراحی فیلتری که بتواند ویروس را به سرعت از بین ببرد و گسترش آن را در هوا کنترل کند، برنامه مناسبی بود. پژوهشگران تصمیم گرفتند تا از یک فیلتر گرمایی استفاده نمایند که می تواند ویروس ها را نسبتا سریع از بین ببرد.

نظر رن این بود که در ساخت این فیلتر از فوم نیکل استفاده گردد زیرا این ماده، امکان جریان یافتن هوا را فراهم می نماید، رسانای الکتریسیته است و قابلیت انعطاف دارد.

مشکل اینجاست که فوم نیکل، استقامت کمی دارد و نمی توان دمای آن را تا اندازه کافی برای از بین بردن ویروس افزایش داد. پژوهشگران این مشکل را با تا کردن فوم حل کردند و سیم های الکتریکی به آن افزودند تا مقاومت آن را در برابر افزایش دما بالا ببرند. با گرم کردن فیلتر به صورت الکتریکی، میزان گرمایی که از آن خارج می گردد، به حداقل می رسد.

پژوهشگران، نخستین نمونه این فیلتر را در آزمایشگاه آنالیز کردند تا ارتباط میان ولتاژ و دما و همچنین توانایی فیلتر را در از بین بردن ویروس ها آنالیز نمایند.

شاید این فناوری جدید بتواند عملکرد درستی در پیشگیری از شیوع کروناویروس داشته باشد و برای غلبه بر همه گیری آن به کار برود.

این پژوهش، در مجلهMaterials Today Physics به چاپ رسید.،ایسنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4544

به "فیلتر هوایی که کرونا را از بین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلتر هوایی که کرونا را از بین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید