فشار خون بالا و سیر ربطی بهم دارند ؟

به گزارش مجله هاستفا، سیر دارای خواص فراوانی است و برای درمان بسیاری از بیماری ها از آن استفاده می گردد. تحقیقاتی در مورد تاثیرات سیر بر فشار خون بالا صورت گرفته است که نتایج جالبی داشته.

فشار خون بالا و سیر ربطی بهم دارند ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، مصرف یک حبه سیر روزانه می تواند زندگی شما را نجات دهد. طبق مشاهدات ، افراد مبتلا به فشار خون بالا که روزانه به مدت 5 ماه از مکمل های سیر استفاده می کردند، فشار خون آن ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود ، این امر دقیقا به همان میزان موثر بود که بیماران از داروهایی مانند مسدود نماینده بتا و مهار نماینده های آنژیوتانسیون استفاده می کردند.

با وجود این که تحقیقات قابل اعتماد هستند اما مجله های بسیاری مدعی اغراق آن هستند.

نتایج 11 تحقیق متفاوت نشان داد که محصولات حاوی سیر بخصوص پودر سیر در مقایسه با قرص های دارونما اثر قابل توجهی در کاهش فشار خون داشتند.

این امر همچنان احتیاج به بررسی مجدد دارد تا ثابت گردد که مشتقات حاوی سیر نیز اثر قابل توجهی در کاهش فشار خون دارند یا خیر. بر این اساس افراد نباید صرفا از سیر به جای قرص های فشار خون استفاده نمایند.

مطالعه علمی در خصوص سیر برای فشار خون بالا چه نوع مطالعه ای است

این مطالعه یک بررسی منظم و متا بررسی بود که به بررسی اثرات مشتقات سیر بر فشار خون می پرداخت . محققان در اکتبر سال 2007 پایگاه داده های الکترونیکی ادبیات علمی و پزشکی را جستجو کردند تا هر گونه مطالعات مرتبط را شناسایی نمایند. آن ها همچنین به بررسی های سیستماتیک و متا بررسی دیگری برای شناسایی سایر مطالعات بالقوه و مرتبط پرداختند.

از مطالعاتی که شناسایی کردند، محققان فقط کارآزمایی کنترل شده تصادفی (RCT) که به بررسی اثرات سیر بر فشار خون می پرداخت را انتخاب کردند که فقط اثرات سیر را با قرص های فشار خون غیرفعال (دارونما) مقایسه نموده بود. همچنین این که فشار خون براساس دو فاکتور اندازه گیری می گردد.

فاکتور های اندازه گیری فشار خون:

  • فشار خون سیستولیک (SBP)
  • فشار خون دیاستولیک (DBP)

داده هایی که این معیارها را رعایت می کردند مورد توجه محققان واقع شدند.

آن ها کیفیت این مطالعات را با استفاده از معیارهای استاندارد داوری کردند و سپس از روش های آماری برای جمع آوری داده های حاصل از مطالعات با کیفیت کافی (متابررسی) استفاده کردند.

در این مطالعات افراد به دو دسته تقسیم می شدند:

  • افرادی که فشار خون طبیعی دارند (فشار خون طبیعی فشار سیستولیک کم تر از 140 میلی متر جیوه یا دیاستولیک کم تر از 90 میلی متر جیوه)
  • افرادی که فشار خون بالا داشتند (فشار سیستولیک 140 میلی متر جیوه یا بالاتر ویا فشار دیاستولیک 90 میلی متر جیوه یا بالاتر).

محققان تجزیه و تحلیل جداگانه ای از این دو گروه انجام دادند. آن ها همچنین از روش های آماری برای بررسی رابطه بین شدت اثر و مدت زمان درمان، دوز، فشار خون اولیه افراد تحت مطالعه استفاده کردند.

محققان از نتایج تحقیقات چه نتیجه ای به دست آوردند ؟

محققان به این نتیجه رسیدند که مشتقات سیر در کاهش فشار خون در افرادی که فشار خون بالایی دارند بهتر عمل می نماید اما با این وجود آن ها بیان می نمایند که آزمایشات دیگری برای ارزیابی این که آیا مشتقات سیرمی توانند جایگزین داروهای موجود برای فشار خون موجود باشند یا خیر، ضروری است.

سازمان ملی بهداشت با توجه به بررسی نتایج مطالعات چه برداشتی نموده است ؟

این بررسی به خوبی اجرا شده و شامل همه مطالعات شناخته شده درباره اثرات سیر بر فشار خون است. این نوع مطالعه می تواند به روشن شدن اختلافات بین مطالعات فردی یاری کند اما در هنگام تفسیر این مطالعه نکاتی وجود دارد :

  • اگرچه نویسندگان بیان کردند که کاهش فشار خون با مشتقات سیر مشابه مواردی است که در سایر مطالعات با داروهای فشار خون تجویز شده مشاهده می گردد اما چنانچه در بخش سلامت گفته ایم این نوع مقایسه غیرمستقیم باید با احتیاط تفسیر گردد. این امر بدان دلیل است که افراد تحت آزمایش در مطالعات مختلف ممکن است دارای ویژگی های متفاوتی باشند که می تواند نتایج را تحت تأثیر قرار دهد.
  • این تحقیق نشان می دهد که مشتقات سیر می تواند فشار خون را کاهش دهد اما باید توجه کرد که آیا این کاهش برای کاهش آسیب های قلبی عروقی مانند حمله قلبی (یکی از دلایل درمان فشار خون بالا) کافی است یا خیر.
  • در این بررسی هیچ تأثیر منفی در مصرف مشتقات سیر مشاهده نشده است.
  • از آن جا که مشتقات سیر مشمول مقررات یکسانی در مقایسه با دارو های فشار خون نمی گردد بنابراین ممکن است حاوی غلظت های مختلف به همراه سایر ترکیباتی باشد که به معنای اثربخشی آن ها می باشد. این مطالعه همچنین به بررسی اثرات مصرف سیر نپرداخته است زیرا سیر بخشی از رژیم غذایی است و ممکن است اثر سیر پخته شده متفاوت باشد و گرم کردن آن می تواند اثربخشی آن را کاهش دهد.

به دلیل آن که شواهد لازم در خصوص مقایسه اثربخشی مشتقات سیر با داروهای موجود برای فشار خون وجود ندارد پس افراد نباید به جای استفاده از قرص ها به سمت سیر و مشتقات آن بروند و باید در این باره با پزشک مشورت کرد.

سایر نکات :

سیر هیچ ضرری نخواهد داشت و ممکن است اثربخشی های دیگری نیز داشته باشد اما اگر شما یا شریک زندگی تان سیر را نمی پسندید، می توانید روزانه 30 دقیقه پیاده روی را امتحان کنید، که قطعاً موثر خواهد بود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6382

به "فشار خون بالا و سیر ربطی بهم دارند ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار خون بالا و سیر ربطی بهم دارند ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید