عاملی: کارآمدی و افزایش سرمایه علمی به وسیله ارتباطات شبکه ای پدید می آید

به گزارش مجله هاستفا، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: کارآمدی و افزایش سرمایه علمی به وسیله ارتباطات شبکه ای پدید می آید.

عاملی: کارآمدی و افزایش سرمایه علمی به وسیله ارتباطات شبکه ای پدید می آید

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورا سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) در افتتاحیه سومین هفته جایزه مصطفی(ص) که در دانشگاه الزهرا(س) برگزار گردید، با تاکید بر شکل گیری شبکه دانشمندان دنیا اسلام گفت: شبکه­ ای شدن ارتباطات دانشمندان، منشاء خلق تمدن جدید است.

وی با طرح سوالی در خصوص اثر تمدنی، آن را محصول مشارکت دانست و گفت: هیچ دانشمندی به صورت مستقل منشاء دانش نبوده است؛ دانشمندان همواره وام دار دانشمندان قبل از خود بوده اند.

استاد دانشگاه تهران با تقسیم تمدن­ها به تمدن مادی و معنوی تاکید نمود: قطعا تمدن های مادی، محصول تمدن معنوی، و بروز و ماندگاری تمدن معنوی، وام دار تمدن معنوی است. تمدن ها در یک بُعد برای ایجاد صلح ، آرامش و احساس موفقیت و تعامل پدید آمده اند. امری که در دانش نیز دنبال می گردد و اگر دانش را از اهداف متعالی آن دور کردیم، نیرنگ به جای آن می نشیند که برای نمونه منجر به فراوری سلاح هسته ای و امثال آن می گردد.

ماهیت علم، نور است

وی ماهیت علم را نور دانست و گفت: علم برای نورافشانی در زندگی بشر آمده است که منشا الهی دارد.

عاملی توضیح داد: کارآمدی و افزایش سرمایه علمی به وسیله ارتباطات شبکه ای پدید می آید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر ماهیت فرامکانی و فراجغرافیایی علم اعلام کرد: فناوری های جدید بر مبنای اتصال گرایی است؛ قدرت ارتباطات همزمان را فراهم می نماید و همچنین دو توانایی، تراکم داده و افزایش تراکنش داده ای، دارد.

عاملی با اشاره به تراکم داده در فضای مجازی گفت: بر اساس آمار تا سال 2014، بیش از 780 اکسابایت داده در این فضا بارگذاری شده است.

وی با تاکید بر اهمیت تبادل داده در حوزه دانش توضیح داد: با تبادل داده اتفاقی برای دانش روی می دهد که هرگز در تاریخ رخ نداده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان مثالی از سرمایه گذاری شرکت گوگل در زمینه تحقیق و توسعه گفت: این شرکت که در سال 1998 با سرمایه 100 هزار دلاری تاسیس شد، امروز بیش از 1 تریلیون و 400 میلیارد دلار سرمایه دارد و در سال 2018 که 136 میلیارد دلار درآمد داشته، 24 میلیارد و 500 میلیون دلار صرف تحقیق و توسعه نموده است.

قدرت فضای مجازی در منبع نگاشتن همه مردم است

وی با اشاره به مفهوم منبع دانستن مردم (crowdsourcing) گفت: این امر یکی از خصوصیات شبکه های اجتماعی و ارتباطات مجازی است؛ حالا اگر پلتفرمی داشته باشیم که همه دانشمندان منبع علم باشند، قطعا دوره ای طلایی در تاریخ علم رقم می خورد.

عاملی با ارائه تعریفی از شیکه شرح داد: شبکه در پرتو نظام فراگیر رایانه ای، سیستمی است که از اتصال همه ابزار بهم صحبت می نماید، اینترنت اشیا شامل اتصال وسایل به انسان، به وسایل و فرایندهاست و به این شکل نظام فراگیری پدید می آید که بر بستر شبکه ای است و در آن دو ارتباط همزمان و غیرهمزمان داریم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خصوصیات شبکه ای ارتباطات مجازی را برشمرد و گفت: یکپارچگی، دیجیتالی، خوشه ای، غیرمرکزی، اتصال دنیای و لایه ای بودن خصوصیات این ارتباطات است. قابلیت برنامه ریزی، ایجاد شبکه های خاص و مرتبط کردن خوشه ها به صورت ماژولار در این محیط نیز وجود دارد.

وی با اشاره به ارتباطات دوفضایی در محیط فیزیکی و مجازی گفت: تکرار شبکه های اجتماعی در شبکه های مجازی مثل وجود بعضی آزمایشگاه ها در فضای مجازی و ترکیب ظرفیت های شبکه های اجتماعی در محیط فیزیکی موجب نوآوری در محیط مجازی می گردد مانند نوآوری هایی در حوزه پزشکی که از آنها با نام، تله یاد می گردد؛ مثل تله پزشکی، تله پرستاری، تله جراحی که پزشکی از راه دور، پرستاری و جراحی از راه دور هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عناصر اصلی را در ارتباطات مجازی برشمرد و گفت: وجود گره­ های ارتباطی، ارتباط متقابل بین گروه ها، تعامل موژولار بین گروه ها، تشخیص و به حساب آوردن یکدیگر از این عناصر است و برای نمونه اگر دانشمندان دنیا اسلام یکدیگر را نشناسند اصلا ارتباطی شکل نمی گیرد.

وی با تاکید بر اینکه دنیا اسلام وجوه مشترک زیادی دارد گفت: جمهوری اسلامی در پرتو دیگرهراسی ها و اسلام هراسی ها گم شده است و این مسائل موجب ترس هایی شده است، در حالیکه وجوه مشترک دنیا اسلام عامل تشویق کننده برای همکاری هاست، همکاری ها و وصل چندرشته ای مسائل بزرگ مرتبط با حیات طیبه جامعه می گردد.

عاملی در انتها گفت: دانش بدون مرز است و فضای مجازی فضایی جایگزین برای طرح و ارائه دانش پدید آورده است، سیاست همکاری و باهم بودن مسلمانان و جامعه دانشمندان اسلامی را به اهداف باشکوه می رساند.اعطای جایزه مصطفی (ص) در راستای تجلیل از دانشمندان برجسته و زمینه سازی همکاری و توسعه علمی و فناوری، همچنین به عنوان یکی از نمادهای شایستگی و رجحان علمی در سطح دنیا در سال 1391 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر دنیا اسلام اعطا می گردد، به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه های علم و فناوری ارائه شده و زمینه ساز بهبود زندگی بشریت باشد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1399

به "عاملی: کارآمدی و افزایش سرمایه علمی به وسیله ارتباطات شبکه ای پدید می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاملی: کارآمدی و افزایش سرمایه علمی به وسیله ارتباطات شبکه ای پدید می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید