ظریف بار دیگر از کشورهای منطقه برای الحاق به ائتلاف امید دعوت کرد

به گزارش مجله هاستفا، وزیر امور خارجه کشورمان با قدردانی از زحمات نخست وزیر پاکستان برای برقراری ثبات، از دیگر کشورها دعوت کرد که به ائتلاف امید (ابتکار صلح هرمز)، ملحق شوند.

ظریف بار دیگر از کشورهای منطقه برای الحاق به ائتلاف امید دعوت کرد

به گزارش مجله هاستفا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز سه شنبه در توییتی با اشاره به سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به ایران نوشت: از نخست وزیر عمران خان به منظور تلاش هایش برای برقراری صلح در خلیج فارس متشکرم. با تاکید مجدد بر ائتلاف امید (ابتکار صلح هرمز)، بار دیگر از هم قطارانمان در دولت دیگر کشورهای منطقه ای دعوت می کنم به طرح ایران برای برقراری صلح، امنیت، ثبات و کامیابی ملحق شوند.

به گزارش مجله هاستفا، حسن روحانی، رییس جمهور ایران در نشست سازمان ملل با اشاره به طرح ایران برای برقراری امنیت در خلیج فارس گفت: بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می شوند به ائتلافِ امید HOPE یعنی ابتکار صلح هرمز (Hormoz Peace Endeavor) دعوت می کنم.

روحانی توضیح داد: هدف ائتلاف امید ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و محبت آمیز میان ایشان است. این ابتکار حوزه های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع نسبت به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می گیرد.

وی اضافه کرد: ائتلاف امید بر پایه اصول مهمی همچون پایبندی به اهداف و اصول ملل متحد، احترام متقابل، منافع متقابل، جایگاه برابر، مصاحبه و تفاهم، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، خدشه ناپذیریِ مرزهایِ بین المللی، حل و فصلِ مسالمت آمیزِ تمامیِ اختلافات و از همه مهم تر دو اصلِ بنیادینِ عدم تجاوز و عدم دخالت در امور داخلی یک دیگر واقع شده است. حضورِ سازمانِ ملل متحد برای ایجادِ یک چترِ بین المللی در حمایت از ائتلاف امید نیز امری ضروری است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز پیشتر در پیامی توییتری نوشت: در شورای امنیت سازمان ملل، بنده توضیح دادم که ابتکار صلح هرمز یا همان HOPE (ائتلافِ امید) که حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل از آن سخن گفت، متضمن چه مسائلی می شود. این ائتلاف متضمن گفت وگو، ایجاد اعتماد، آزادی کشتیرانی، ایمنی انرژی، عدم پرخاشگری و عدم مداخله می شود. ما از تمام کشورهای منطقه ای می خواهیم که در ائتلاف امید به ما ملحق شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 737

به "ظریف بار دیگر از کشورهای منطقه برای الحاق به ائتلاف امید دعوت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف بار دیگر از کشورهای منطقه برای الحاق به ائتلاف امید دعوت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید