شرایط نو گمرک برای واردات خودرو به ایران

به گزارش مجله هاستفا، بخشنامه تازه گمرک با هدف حمایت از گردشگران و سرمایه گذاران خارجی، ایرانیان مقیم خارج از کشور، مسافران غیر مقیم ایران و ساکنان منطقه ها آزاد به گمرکات کشور ابلاغ و بر این اساس تسهیلات تازهی برای ورود موقت خودروی سواری گردشگران و سرمایه گذاران خارجی ارائه خواهد شد.

شرایط نو گمرک برای واردات خودرو به ایران

بر اساس این بخشنامه متقاضیان مشمول این تسهیلات می توانند به مدت پنج ماه خودروی سواری را به شیوه ورود موقت وارد کشور کنند. پیش از این مدت زمان یاد شده فقط دو ماه بود و در صورت امکان و موافقت گمرک سه ماه دیگر نیز تمدید می شد، اما با مشخص سقف زمان قانونی مشخص شده از ابتدا ضمن از بین رفتن حاشیه فساد احتمالی، هم اکنون متقاضیان در بدو ورود به کشور می توانند از تسهیلات پنج ماهه ورود موقت خودرو به کشور استفاده کنند.

بعلاوه با ابلاغ این بخشنامه محدودیت کشور ها نیز که قبلاً شامل کشور های خاصی می شد، برداشته شده است.

گمرک البته در این بخشنامه تأکید نموده که در راستای تکریم هموطنان مقیم خارج از کشور، حمایت از صنعت گردشگری، تمرکز زدایی، تسهیل در تشریفات گمرک و صرفه جویی در وقت خدمت گیرندگان گمرک، اختیارات صدور مجوز ورود موقت تردد و یا تمدید مهلت تردد خودرو های ورود موقت تحت صحابت پروانه گمرکی، کارنه دو پاساژ تریپتیک و دیپتیک، با رعایت کامل مفاد مندرجات مواد 50 و 78 قانون امور گمرکی و 72، 80، 142 و 144 آیین نامه اجرایی به توضیح جدول زیر جهت اقدام به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است.

در این بخشنامه آمده است، مهلت های قانونی اعطا شده غیر قابل تمدید خواهد بود که این امر از سواستفاده های احتمالی جلوگیری می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 12468

به "شرایط نو گمرک برای واردات خودرو به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط نو گمرک برای واردات خودرو به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید