سیگار چه تاثیری بر سیستم اسکلتی عضلانی می گذارد؟

به گزارش مجله هاستفا، مهر/متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: بیماری هایی از دسته ستون فقرات، کمر، ارتوپدی و روماتولوژی به نوعی با مصرف سیگار در ارتباط است.

سیگار چه تاثیری بر سیستم اسکلتی عضلانی می گذارد؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و بازی بیشتر بدانید.

کامران آزما متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در برنامه طبیب در خصوص ارتباط سیستم عضلانی و دخانیات نام کرد: در دنیا در حدود هشت میلیون مرگ ومیر در سال مرتبط با سیگار است که بیش از یک میلیون از این افراد هیچ وقت سیگار نکشیده اند یعنی به طور ثانویه عوارض آن را دریافت کرده اند، سیستم اسکلت عضلانی بدن هم تحت تأثیر مصرف سیگار قرار می گیرد و بیماری هایی از دسته ستون فقرات، کمر، ارتوپدی و روماتولوژی به نوعی با مصرف سیگار در ارتباط است.

وی با اشاره به اینکه سیگار به ویژه بر روی ستون فقرات عوارض بسیاری داشته و به نام یک فاکتور خطر در کمردرد شناخته شده، گفت: مقدار کمردرد در افرادی که سیگاری هستند نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند سه برابر بیشتر بوده و این ارتباط در افرادی که جوان تر هستند قوی تر است، در واقع نه تنها بروز کمردرد در افراد سیگاری بیشتر است بلکه این افراد شدت درد بیشتری هم احساس می کنند.

این پزشک متخصص همچنین یادآور شد: یعنی در واقع دردهای ستون فقرات در آنها بیشتر است، همچنین افرادی که سیگار می کشند شانس مزمن و طولانی شدن کمردرد هم در آنها بیشتر است. در واقع سیگار به نام یک عامل خطر در ایجاد کمردردهای مزمن شناخته شده و جدای از موارد دیگر مثل اضطراب ها، چاقی ها و عوامل روحی و روانی می تواند دردهای کمر را بیشتر و طولانی تر کند.

آزما در ادامه اظهار کرد: جدای از اینها خیلی از علل کمردرد می تواند به دلیل آسیب های دیسک و یا ناشی از سائیدگی ها و آرتروز در ستون فقرات و کشیدگی های عضلانی باشد که اتفاقاً سیگار بر همه اینها تأثیر می گذارد یعنی به دلیل سمومی که در سیگار است تغذیه دیسک و خون رسانی و اکسیژن رسانی مختل شده و شانس آسیب های دیسکی به دلیل سائیدگی ستون فقرات و آرتروزهای ستون فقرات هم در آنها بیشتر بوده و سرعت پیشرفت آنها هم بیشتر است. در واقع سیگار بدن را مستعد کرده و این افراد دیسک های ضعیف تری دارند و سرفه هایی که دارند هم در پارگی دیسک تأثیر دارد.

وی با اشاره به اینکه احتمال بستری شدن فرد به دلیل مسائل ستون فقرات در سیگاری ها تا سه برابر بیشتر است، گفت: احتمال انجام جراحی هم در آنها بیشتر است و این در حالی است که در عین اینکه احتمال لزوم جراحی در آنها بالاتر می رود، شانس موفقیت جراحی در آنها پایین می آید، در واقع نتیجه اعمال جراحی و شانس آنها به ویژه در افرادی که نیاز به اتصال مهره ها به هم دارند خیلی کم است و خیلی از جراحان به دلیل این شانس پایین به این نتیجه می رسند که اصلاً جراحی را انجام ندهند و توصیه می کنند که فرد اول سیگار را ترک کند.

این متخصص طب فیزیکی با تأکید بر اینکه حتی افرادی که به دلیل کمردرد تحت جراحی قرار می گیرند، شانس موفقیت عمل در آنها کم است، توضیح داد: همچنین عوارض بیهوشی و عفونت در آنها بیشتر بوده و ترمیم زخم هم با مشکل روبرو می شود و فرد سیگاری در بازگشت به زندگی عادی هم با مشکل روبرو خواهد شد، لذا اولین سوال از بیمارانی که با کمردرد مراجعه می کنند این است که سیگاری هستند یا خیر؟

آزما با اشاره به اینکه تأثیر عوارض سیگار بر روی مفاصل و زانو و آرتروز و التهابات و خشکی آن هم ثابت شده است، گفت: سیگار همچنین بر روماتیسم هم تأثیر دارد و ثابت شده که سیگار و عوامل ژنتیکی از مهمترین عوامل ایجاد روماتیسم های مفصلی است، بنابراین به ویژه افرادی که زمینه ژنتیکی این بیماری را دارند حتماً باید سیگار را ترک کنند، و اگر به سیگار کشیدن ادامه دهند خشکی و دردهای بیشتری را تجربه خواهند کرد و متأسفانه اثر داروها هم در این افراد کمتر است.

وی همچنین یادآور شد: اما خوشبختانه اغلب این مسائل با ترک سیگار به ویژه در مراحل اولیه رفع خواهد شد، لذا آگاهی دادن در این خصوص از 40 تا 60 درصد در ترک آن تأثیر دارد، چراکه افرادی که سیگاری هستند زندگی کم تحرک تری دارند، کیفیت غذایی آنها به دلیل تمایل کمتر به لبنیات و میوه پائین تر بوده و خواب شبانه آشفته تری دارند، درواقع چون سیگار سبک زندگی شان را تحت تأثیر قرار داده با ترک آن اغلب این مسائل رفع می شود.

این متخصص توانبخشی در انتها در خصوص عوارض قلیان و سیگار کشیدن بعد از ورزش هم توضیح داد: حجم دودی که از طریق قلیان وارد بدن می شود 50 تا 200 برابر یک نخ سیگار است، همچنین در قلیان بیش از هفت هزار ماده سمی وجود دارد، پس مصرف قلیان از سیگار هم خطرناک تر است، برخی هم بعد از ورزش سیگار می کشند که باید یادآور شوم آسیب های ورزشی، گرفتگی های عضلانی ناشی از ورزش و خستگی بعد از ورزش در سیگاری ها به مراتب بیشتر بوده و به احتمال زیاد یک سیگاری بهره ای از کارایی و کارکرد ورزش نخواهد برد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8018

به "سیگار چه تاثیری بر سیستم اسکلتی عضلانی می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگار چه تاثیری بر سیستم اسکلتی عضلانی می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید