ساکت را به حرف بیاورید!

به گزارش مجله هاستفا، موضوع فسخ قرارداد مارک ویلموتس و غرامت 6.2 میلیون یورویی اش همچنان اصلی ترین سوژه ورزش ایران است؛ این مربی بلژیکی فقط نزدیک به شش ماه با ایران همکاری کرد در نهایت پس از آنکه دستمزدش دو ماه عقب افتاد، قرارداد را یک طرفه فسخ و ادعای غرامت سنگینی کرد.

ساکت را به حرف بیاورید!

اگرچه مهدی تاج، رئیس وقت فدراسیون فوتبال و دوستان نزدیکش در این نهاد می گفتند ویلموتس قرارداد را درست نخوانده و حتی تسلط درستی به زبان انگلیسی ندارد و ادعای غرامتش بی دلیل است، ولی طولی نکشید که فیفا رأی نهایی پرونده را صادر کرد و معین شد آن کس که اطلاع دقیقی از بند های قرارداد نداشته طرف ایرانی و نه مارک ویلموتس بلژیکی است!

بعد از فاجعه رخ داده، نهاد های نظارتی و اطلاعاتی دست به کار شده اند تا مقصر یا مقصران اصلی این پرونده را پیدا کنند. اگرچه همه نگاه ها متوجه مهدی تاج، رئیس مستعفی فدراسیون فوتبال ایران است، ولی خبر می رسد که پای مسئولان وزارت ورزش هم گیر است و آن ها هم دست کم برای ادای پاره ای توضیحات باید خودشان را به نهاد های بالایی معرفی کنند. در این بین هم همچنان دیوار حاشا بلند است؛ مهدی تاج که توضیح قانع کننده ای درباره چرایی این موضوع ندارد و بیشتر در تلاش است ابراز امیدواری کند که نتیجه در دادگاه عالی ورزش به سود ایران برشود؛ از طرف دیگر، وزیر ورزش هم می گوید همه تقصیر ها گردن فدراسیون فوتبال است؛ چون آن ها پای قرارداد را امضا کرده اند و حالا باید تاوانش را بدهند. در این بین پای دیگر اهالی فدارسیون فوتبال از جمله اعضای هیئت رئیسه که پای قرارداد مارک ویلموتس را هم امضا کرده اند به میان کشیده شده و آن ها هم در این پرونده دخیل شده اند. البته عده ای از آن ها می گویند در این بین هیچ نقشی نداشته اند و کار ها بدون اطلاع آن ها پیش رفته و از قرار به اجبار امضای آن ها پای این قرارداد ذکر شده است.

حالا که نهاد های نظارتی عزمشان را جزم کرده اند تا ابعاد مبهم این پرونده را روشن کنند بد نیست سری هم به محمدرضا ساکت، مرد همه کاره و هیچ کاره فدراسیون فوتبال بزنند؛ ساکت، دست راست مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران است. او حتی مشغله اش در فدراسیون فوتبال از خود رئیس هم بیشتر بود (!) و آن قدر سمت مختلف داشت که نمی دانست باید کدام را سروسامان دهد.

البته یکی از نقش ها و سمت های کلیدی محمدرضا ساکت، همراهی با مارک ویلموتس بلژیک در تک تک صحنه ها بود؛ او که پیش تر به عنوان دبیر کل فدراسیون فوتبال فعالیت می کرد و بعد در فعل وانفعالی از شغلش استعفا کرد و رفت به ناگاه با چندین سمت دیگر در فدراسیون حاضر شد و امورات را بیش از گذشته چرخاند.

پذیرفتن این موضوع که محمدرضا ساکت، اطلاعی از بند های قرارداد ویلموتس و چگونگی امضای آن نداشته غیرقابل قبول است؛ او حکم مشاور رئیس فدراسیون فوتبال را داشته و در دوره اخیر، مورد اعتمادترین فرد نزد مهدی تاج بوده است. درست از همان زمانی که ویلموتس برای ارزیابی شرایط سخت افزاری تیم ملی به تهران رسید، ساکت، یک لحظه هم از او فاصله نگرفت. او هر بار لبخند پهنی به مرد بلژیکی تحویل می داد و موارد را از نزدیک زیر نظر داشت. علاوه بر مشاور رئیس فدراسیون فوتبال، او رئیس تیم های ملی هم بود و از جزئیات، شاید بیش از مهدی تاج خبر داشت.

ساکت آن قدر در مورد این پرونده و نقاط تاریکش اطلاع داشت که در بدو ورود ویلموتس به فرودگاه امام خمینی دست خبرنگاران را پس زد تا مبادا از او سؤالی پرسیده شود که مورد پسند اهالی فدراسیون فوتبال نباشد. درختی که در آکادمی به دست ویلموتس کاشته و بعد ها مورد تمسخر علی کریمی قرار گرفت، با همیاری همین محمدرضا ساکت در زمین فرو رفت. او حتی بعد ها به همراه این مرد بلژیکی راهی دور تفریحی در پل طبیعت شد تا سینه سپر کند و درباره شاه ماهی تازه ای که فدراسیون به تور انداخته جلوی مردمی که می خواستند با ویلموتس عکس بگیرند، پُز دهد. امور تشریفاتی و ایاب و ذهاب ویلموتس را هم که دربست در اختیار داشت. او حتی یک جلسه از جسلاتی که ویلموتس با اهالی فدراسیون فوتبال داشته را هم از دست نداده است و قاعدتا باید از جزئیات ثانیه به ثانیه آن مطلع باشد.

اگرچه بعد از استعفای مهدی تاج و روی کارآمدن نبی از قدرت ساکت در فدارسیون فوتبال کاسته شد، ولی او همچنان در این مجموعه مشغول فعالیت است و حالا به جای مهدی تاج، به حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال مشاوره می دهد. مردی که حتی قانون بازنشستگی هم نتوانست او را از فدراسیون فوتبال جدا کند، حکم جعبه سیاهی را دارد که می تواند به درد روز های تنگ بخورد؛ البته به شرط آنکه مثل دوست قدیمی اش با کلمات بازی نکند و خودش را علامه دهر جلوه ندهد!

ساکت همان فردی است که در مناظره تلویزیونی با علی کریمی با طیب خاطر و یقین بی نهایتی می گفت اساسنامه فدراسیون فوتبال تأیید شده، ولی هرگز چنین اتفاقی رخ نداده بود و اساسنامه هنوز هم که هنوز است تأیید نشده است. او اگرچه این روز ها به واسطه اشتباهات متعددی که در دوران مدیریت خودش و رفیق گرمابه و گلستانش رخ داده، سکوت اختیار کرده، ولی اگر به حرف آورده شود، می تواند اطلاعات دست اولی را در اختیار نهاد های قضائی و اطلاعاتی بگذارد که گره های کور پرونده ویلموتس را هم باز می کند؛ نه با دندان بلکه با دست هایی که روزگاری می گفت شیفته خدمت با آنهاست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: فرارو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4969

به "ساکت را به حرف بیاورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساکت را به حرف بیاورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید