دیوانخانه به زودی احیا می گردد، الحاق حیاط بانک ملی به میدانگاه زندیه

به گزارش مجله هاستفا، خبرنگاران/فارس طرح های مختلفی برای احیاء و باززنده سازی بافت تاریخی و فرهنگی و ارتقاء کیفیت فضاهای گردشگری در شهر شیراز مد نظر مدیران و مجموعه های مختلف اعم از استانداری و میراث فرهنگی فارس و شهرداری شیراز بوده که یکی از این طرح ها، احیای مجموعه زندیه است.

دیوانخانه به زودی احیا می گردد، الحاق حیاط بانک ملی به میدانگاه زندیه

طی سال های گذشته، طرح احیای مجموعه زندیه، پس از تدوین و تصویب توسط مراجع مختلف قانونی، وارد فاز اجرایی و در بخش هایی منجر به اقدامات زیباسازی و بصری مناسبی نظیر آزادسازی محوطه پیرامونی ارگ کریمخانی و انجام نماسازی ها و فضای بصری مناسب، در محدوده بازار وکیل و معابر منتهی به آن، شده است.

به گزارش خبرنگاران، یکی از مهمترین بخش های اجرایی در طرح احیای مجموعه و میدانگاه زندیه، نجات و بازپیرایی و احیای بناهای تاریخی و ارزشمند موجود در این محدوده شامل دیوانخانه، خانه محتشم و حتی ساختمان بانک ملی بوده است.

احیای دیوانخانه عملیاتی می گردد

معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس در گفت و گو با خبرنگاران، از برداشته شدن گام های بلندی برای احیای دیوانخانه اطلاع داد و گفت: با پیگیری های استاندار و همراهی وزیر ارتباطات، موضوع جابه جایی ساختمان مرکز 118 مخابرات فارس، مراحل نهایی را طی می نماید.

سید علی نقی طیب لقمانی اضافه کرد: در راستا اجرای پروژه ارزشمند میدانگاه زندیه، 2 ساختمان اداری را باید مد نظر قرار می دادیم، یکی ساختمان مرکز 118 مخابرات و دیگری ساختمان بانک ملی بود که خوشبختانه با رایزنی های استاندار محترم و همراهی وزیر ارتباطات و مدیرعامل بانک ملی، کار پیشرفت مناسبی داشته و به زودی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

او از تامین ملک مناسب برای جابه جایی مرکز 118 مخابرات فارس اطلاع داد و گفت: اکنون به دنبال انجام اقدامات اداری مربوط به ارزش گذاری املاک و انجام تهاتر هستیم و امیدواریم که به زودی، کار جابه جایی این مرکز عملیاتی گردد.

معاون استانداری فارس گفت که بلافاصله بعد از جابه جایی این مرکز، ساختمان کنونی مخابرات تخریب و به محوطه بیرونی دیوانخانه، به عنوان یکی از بناهای بسیار ارزشمند تاریخی شیراز، اضافه می گردد.

الحاق حیاط بانک ملی به میدانگاه زندیه

او همچنین ابراز امیدواری کرد که با توجه به رایزنی های اجرا شده، تا انتها سال جاری حیاط ساختمان بانک ملی به محوطه مد نظر در طرح میدانگاه زندیه اضافه و الحاق و مراحل بعدی نیز با سرعت دنبال گردد.

طبیب لقمانی با یادآوری اینکه ساختمان بانک ملی شیراز، یکی از بناهای ارزشمند تاریخی محسوب می گردد، تاکیدات استاندار فارس بر تبدیل این بنا به موزه را یادآور و متذکر شد: با توجه به رایزنی های اجرا شده امیدوار هستیم که به زودی مراحل تبدیل این ساختمان به موزه مسکوکات، اجرایی و کار نهایی گردد.

معاون استانداری فارس با بیان اینکه مجوزهای مورد نظر در این خصوص دنبال شده است، گفت: به دنبال پیگیری و برطرف مسائل و تنگناهای اداری هستیم و امیدواریم که با نهایی شدن طرح، تا انتها سال جاری ابتدا حیاط مجموعه به میدانگاه الحاق و ساختمان نیز در آینده نزدیک به موزه تبدیل گردد.

اقدامات اساسی در بافت تاریخی شیراز

طبیب لقمانی، اقدامات اجرایی شده در بافت تاریخی شیراز توسط شهرداری را اساسی و ارزشمند خواند و گفت: هم اکنون بالغ بر 20 گروه پیمانکاری مشغول فعالیت در زمینه بدنه سازی، کف سازی، محوطه سازی و احیا و باززنده سازی معابر بافت هستند.

معاون استانداری فارس با بیان اینکه شهرداری شیراز بالغ بر 100 میلیارد تومان به این امر اختصاص داده است، گفت: علاوه بر شهرداری، دوایر خدمات رسان نظیر آب و برق نیز برای اجرای طرح های بهسازی، نوسازی و ... شبکه های آب و روشنایی معابر و ... همراهی لازم را داشته اند.

طبیب لقمانی با اشاره به اقدامات اندیشیده شده برای برطرف مسائل شبکه آب و نوسازی و بهسازی این شبکه، گفت: شهرداری هم همراستا، تدابیری را برای مطلوبسازی امکان دفع آبهای سطحی از معابر مختلف بافت تاریخی اقداماتی اندیشیده و اجرایی نموده یا در دست اجرا دارد.

معاون استانداری فارس با اشاره به اینکه انتقال 2 پست برق در راستا بهسازی و باززنده سازی بافت فرسوده، ضروری تشخیص داده شده است، گفت: به زودی جلسه ای با مسئولان شرکت توزیع برق شیراز برای انتقال این پستها و همچنین بحث ایجاد یا بهسازی و نوسازی روشنایی معابر بافت متناسب با معماری آن خواهیم داشت.

طبیب لقمانی با تاکید براینکه اجرای پروژه احیای مجموعه زندیه یکی از طرح های مهم گردشگری شیراز محسوب می گردد، ابراز امیدواری کرد که با برطرف موانع موجود، عملیات اجرایی تسریع و به زودی این طرح به شکل کامل آماده بهره برداری گردد.

به گزارش خبرنگاران، پروژه احیای مجموعه زندیه در یک محوطه با وسعت حدودا 30 هکتاری طراحی شده است و ارگ کریمخانی، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل، دیوانخانه، خانه محتشم، موزه پارس و .... در بر می گیرد.

در این محدوده، ساختمان های اداری مختلفی نیز قرار گرفته است که بعضا نظیر ساختمان بانک ملی، کتابخانه ملی، موزه پارس و ... به واسطه تاریخی، نوع سازه یا کاربری فرهنگی و هنری، دارای ارزش بوده و به شکلی باید ضمن الحاق به مجموعه زندیه، حفظ گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6357

به "دیوانخانه به زودی احیا می گردد، الحاق حیاط بانک ملی به میدانگاه زندیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوانخانه به زودی احیا می گردد، الحاق حیاط بانک ملی به میدانگاه زندیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید