دو روش جدید برای کشف و از بین بردن کووید 19

به گزارش مجله هاستفا، تشخیص کووید 19 در عرض چند ساعت پس از آلودگی فرد و از بین بردن ویروس کرونا با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی در هوا و روی سطوح، دو روش جدیدی هستند که محققان نیوزلندی به تازگی ارائه داده اند.

دو روش جدید برای کشف و از بین بردن کووید 19

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا هر روز در سراسر دنیا در رستوران ها، اداره ها، بازار ها و مکان های دیگر قربانی های جدیدی می گیرد؛ این موج ترسناک عفونت محققان بسیاری از کشور های دنیا را بر آن داشته است تا شیوه های جدیدی را برای شناسایی این ویروس و از بین بردن آن آنالیز نمایند. محققان نیوزلندی نیز از این رقابت عقب نمانده اند و سرگرم آزمایش روش های جدید برای تشخیص و از بین بردن این ویروس هستند.

به گزارش پایگاه اینترنتی stuff، یک گروه سرگرم فعالیت در زمینه آزمایش روش جدیدی هستند که می تواند ویروس کرونا را در عرض چند ساعت پس از آلوده کردن فرد تشخیص دهد و گروه دیگر روش ارزان قیمت تر و سریع تری ارائه داده اند که با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی ویروس کرونا را در هوا یا روی سطوح از بین می برد.

این دو پروژه در صورت موفقیت به مهار و کنترل این همه گیری به گونه ای یاری می نماید که احتیاج کمتری به اعمال قرنطینه های طولانی مدت باشد.

مرکز تحقیقاتی AgResearch در نیوزلند ریاست این دو گروه تحقیقاتی را بر عهده دارد و 550 هزار دلار بودجه برای این تحقیقات دریافت نموده است.

تشخیص کرونا چند ساعت پس از آلوده شدن فرد

محققان دانشگاه پالمرستون نورث در نیوزلند با یاری محققان موسسه تحقیقاتی ESR در دانشگاه اوتاگو روشی ارائه داده اند که می تواند ویروس کرونا را در عرض چند ساعت پس از آلوده کردن فرد تشخیص دهد.

این آزمایش جدید که با یاری محققان موسسه تحقیقاتی ESR در دانشگاه اوتاگو ابداع شده، 250 هزار دلار بودجه دریافت نموده است و انتظار می رود که 12 تا 18 ماه دیگر در دسترس عموم قرار گیرد. اکسل هایزر محقق ارشد این پروژه گفت: در آزمایش های تشخیصی ویروس کرونا، RNA ویروسی جستجو می گردد.

سلول ها از RNA برای خواندن دستورالعمل های کدگذاری شده در دی. ان. ای و ساخت پروتئین ها استفاده می نماید. ویروس ها به خودی خود هیچ دی. ان. ای ندارند و تنها RNA دارند که از آن ها برای ربودن سلول های میزبان استفاده می نمایند؛ بنابراین برای کشف RNA در نمونه های گرفته شده از بیمار، ویروس باید چند روز رشد نموده باشد. اما در این پروژه تحقیقاتی مولکول های میکرو RNA اندازه گیری می شوند که سلول های بدن هزاران مولکول مختلف آن را برای کنترل واکنش خود نسبت به بیماری ها فراوری می نمایند.

سندیپ گوپتا همکار هایزر گفت: آن ها در این آزمایش روی شناسایی الگو های خاصی فعالیت می نمایند که آن مولکول ها در حضور ویروس کرونا فراوری نموده اند.

وی اضافه نمود: این آزمایش، ردیابی تماس های هدفمند را بسیار مؤثرتر می نماید و می تواند قرنطینه های طولانی را برای افرادی که به نیوزلند سفر می نمایند، غیرضروری کند.

به گفته هایزر، این آزمایش به اندازه کافی سریع انجام می گردد. به طوری که با استفاده از آن می توان مسافران را در مرز در مورد آلودگی به ویروس کرونا غربالگری کرد.

از بین بردن کرونا با استفاده از ترکیب نور فرابنفش و نور آبی

در پروژه دوم که محققان دانشگاه مسی در نیوزلند و محققان شرکت Energylight Group در آن شرکت دارند، محققان قصد دارند ویروس کرونا را در اولین مکان از آلوده کردن افراد متوقف سازند.

گیل گایت برایت که ریاست گروه محققان AgResearch را بر عهده دارد، گفت: محققان خارجی برای زدودن ویروس ها از نور فرابنفش استفاده نموده اند.

وی اضافه نمود: این روش به پرتو های بسیار پرتوان و مدت زمان زیاد برای از بین بردن ویروس کرونا احتیاج دارد؛ همچنین این روش درمانی خطر آسیب زدن به افراد و محدود کردن کارآیی آن را نیز به دنبال دارد.

اما محققان نیوزلندی در این پروژه تحقیقاتی سرگرم آزمایش ترکیب نور فرابنفش با نور آبی هستند که هم اکنون به گونه ای بی خطر برای استریلیز کردن زخم ها و در درمان آکنه استفاده می گردد.

محققان قصد دارند در عرض 6 ماه آینده، ترکیبات متفاوتی از طول موج ها، فاصله نور از جسمی که در حال استرلیزه شدن است و زمان قرار دریافت در معرض این نور ترکیبی را ارزیابی نمایند. سپس در عرض 12 ماه آینده، نمونه اولیه ای از این نور ترکیبی را ارائه دهند که می تواند خارج از آزمایشگاه مورد استفاده قرار گیرد.

محققان گفتند، از این روش می توان با حداقل کوشش برای ضدعفونی کردن همه چیز از بسته بندی ها و چمدان ها گرفته تا هوای در حال گردش استفاده کرد. این فناوری نه تنها در برابر ویروس کرونا مفید خواهد بود بلکه به مقابله با همه گیری های آینده نیز یاری خواهد نمود و کاربرد های پزشکی و کشاورزی وسیع تری خواهد داشت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: فرارو
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4641

به "دو روش جدید برای کشف و از بین بردن کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو روش جدید برای کشف و از بین بردن کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید