درمان ضایعه نخاعی با تزریق سلول بنیادی

به گزارش مجله هاستفا، مارسالا می گوید: هدف این است که میزان دوز تزریق و زمان مناسب تحویل سلول پس از آسیب نخاعی که با بهترین اثر درمانی همراه است، تعریف گردد.

درمان ضایعه نخاعی با تزریق سلول بنیادی

سلول های بنیادی همانند دیگر زمینه های پزشکی پتانسیل زیادی در درمان نخاع مجروح و ضایعه نخاعی دارند، اما رساندن آن ها به جایی که باید، یک کار ظریف و سخت است.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو (UCSD) در حال حاضر از پیشرفت در این زمینه خبر می دهند و یک روش جدید تزریق در موش ها را نشان می دهند که به گفته آن ها می تواند دوز های بیشتری از سلول های بنیادی را به محل مورد نظر تحویل دهد و از بعضی از خطرات روش های فعلی نیز جلوگیری می نماید.

این تحقیق بر استفاده از نوعی سلول بنیادی به نام سلول پیشرو عصبی (neural precursor cell) تمرکز دارد که می تواند در انواع مختلف سلول های عصبی متمایز گردد و پتانسیل بسیار خوبی در ترمیم ستون فقرات آسیب دیده دارد. در حال حاضر این سلول ها مستقیماً به ستون اولیه فیبر های عصبی موسوم به پارانشیم نخاعی تزریق می شوند.

مارتین مارسالا استاد گروه بیهوشی دانشکده پزشکی UCSD می گوید: در روش های کنونی خطر ذاتی آسیب بیشتر به بافت نخاعی یا خونریزی داخلی وجود دارد. اما رویکرد ما این خطرات را از میان برداشته است.

مارسالا و همکارانش در آزمایشات روی جوندگان به این رویکرد ایمن و کمتر تهاجمی رسیدند. آن ها سلول های بنیادی را بین لایه محافظی در اطراف ستون فقرات به نام غشای پیال و لایه های سطحی نخاع تزریق کردند، ناحیه ای که به نام فضای خلفی ستون فقرات شناخته می گردد.

مارسالا می گوید: این روش تزریق اجازه می دهد تعداد سلول های بالایی در یک تزریق وارد گردد. سلول هایی که دارای خواص پرولیفراتیو که به داخل پارانشیم نخاعی مهاجرت نموده و با گذشت زمان در بخش های مختلف نخاعی و همچنین ساقه مغز جمع می شوند و سپس این سلول های تزریق شده ویژگی های عملکردی متناسب با سلول های میزبان اطراف را بدست می آورند.

به دنبال این نتایج اولیه امیدوارنماینده، دانشمندان امیدوار هستند که سلول های بنیادی تزریق شده از این طریق بتوانند روزی بهبودی ضایعه نخاعی را سرعت بخشیده و قدرت درمان های جایگزینی سلول ها را برای آسیب های نخاعی از جمله آسیب ضربه ای نخاعی، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و مالتیپل اسکلروز (ام اس) بهبود بخشد. اما در ابتدا باید آزمایش ها روی حیوانات بزرگتر که نزدیک به آناتومی انسان هستند، انجام گردد تا به محققان یاری کند روش خود را برای کسب بهترین نتایج تنظیم نمایند.

مارسالا می گوید: هدف این است که میزان دوز تزریق و زمان مناسب تحویل سلول پس از آسیب نخاعی که با بهترین اثر درمانی همراه است، تعریف گردد.

این مطالعه در مجله Stem Cells Translational Medicine منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2599

به "درمان ضایعه نخاعی با تزریق سلول بنیادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان ضایعه نخاعی با تزریق سلول بنیادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید