خبرنگاران مسکو: آمادگی میزبانی نشست صلح افغانستان را داریم

به گزارش مجله هاستفا، مسکو - خبرنگاران - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه بیان کرد که درصورت تمایل طرف های افغانی، مسکو برای میزبانی نشست مذاکره و صلح افغانستان آمادگی دارد.

خبرنگاران مسکو: آمادگی میزبانی نشست صلح افغانستان را داریم

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، زاخارووا روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما امکان برگزاری نشست بین افغانی در مسکو در آینده را رد نمی کنیم و در صورت اعلام احتیاج و اگر طرف های افغانی علاقه مند به برگزاری مذاکرات صلح باشند، ما برای میزبانی این گفت و گوها آماده هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: طرف های افغانی درگیر بحث های درباره مسائل فنی شده و در مسائل کلیدی سازش ملی در افغانستان وارد گفت وگو نشده اند.

زاخارووا گفت: موضوع شکل گیری نظام حکومتی در افغانستان و برقراری آتش بس پایدار و سایر مسائل مهم مطرح است.

نماینده ویژه روسیه در امور صلح افغانستان اعلام نمود که تنها راهکار نهایی بحران کنونی افغانستان تشکیل دولت موقت است.

به گزارش خبرنگاران، طلوع نیوز افغانستان روز پنجشنبه به نقل از ضمیرکابلوف نوشت : مسکو ترجیح می دهد تا تمامی طرف های درگیر در افغانستان بر سر ایجاد یک دولت موقت به توافق برسند.

وی اضافه نمود:ضروری است یک دولت ائتلافی که قادر به حل مسائل افغانستان باشد، تشکیل گردد.

وی اضافه نمود:دولت روسیه به وی ماموریت داده در چارچوب گروه سه (آمریکا، روسیه و چین) زمینه شروع گفت وگو بین گروه های افغان را تسهیل کند.

کابلوف گفته است در گفت وگو با خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در افغانستان امکان برگزاری نشست بعدی صلح در مسکو آنالیز شده است.

وی با تاکید بر شروع گفت وگو بین دولت افغانستان و طالبان و برقراری آتش بس گفت که پافشاری طالبان درباره تشکیل امارت اسلامی باعث مزاحمت در گفت وگوهای صلح می گردد.

در حال حاضر بجز دولت افغانستان احزاب سیاسی، طالبان و بعضی از اعضای هیأت مذاکره نیز ایجاد دولت موقت را راهکار بحران این کشور می دانند.

آلمان سیاست بازدارندگی روسیه را درپیش گرفته است

زاخارووا با بیان اینکه روسیه برای همکاری سازنده با آلمان آماده است، گفت: مساله این است که چرا برلین برای تیرگی روابط با مسکو کوشش می نماید که هیچ منفعتی در آن نیست.

دیپلمات ارشد روس اضافه نمود: آلمان در گذشته مبتکر پیشنهادات مثبت در خصوص روسیه ازجمله در روابط دوجانبه بود. اما هم اینک متاسفانه شرایط تغییر نموده است. نکته قابل توجه این است که در دوره ریاست دوره ای آلمان بر شورای اروپا در نیمه دوم سال 2020 چند بسته تحریم در خصوص روسیه وضع شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: حتی بعضی کشورهای اروپایی از سیاست های ضدروسی آلمان ناخرسند هستند.

وی گفت که دولت آلمان حتی از متحدان خود جزییات مربوط به مساله ناوالنی را پنهان می نماید.

روابط روسیه و آلمان به دلیل ادعای برلین مبنی بر دست داشتن دولت روسیه در مسمومیت الکسی ناوالنی فعال روس مخالف دولت این کشور تیره شده است.

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2018 میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

روسیه برای آزادی زندانیان روس در آمریکا کوشش می نماید

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که وزارت خارجه روسیه برای آزادی کنستانتین یاروشنکو خلبان روس زندانی در آمریکا و همه اتباع روس زندانی در این کشور که مورد اذیت و آزار قرار می گیرند، کوشش می نماید.

وی اضافه نمود: مساله آزادی یاروشنکو در سطوح مختلف با آمریکا مطرح شده است اما واشنگتن واقعیت های عینی و غیرقابل انکار را نمی پذیرد و به کوشش ها برای آزادی این زندانی روس که توسط ماموران آمریکایی ربوده شده بود، ادامه خواهیم داد.

زاخارووا همچنین به خودداری آمریکا از ارائه یاری های پزشکی لازم به یاروشنکو اشاره نمود.

46 تبعه روسیه از سال 2008 میلادی توسط آمریکا یا به درخواست این کشور در دیگر نقاط دنیا دستگیر و روانه زندان های آمریکا شده اند.

کنستانتین یاروشنکو خلبان روسی که از هفت سال پیش در زندان های آمریکا به سر می برد، در نامه ای خطاب به مقام های روسیه از شکنجه خود در زندان های این کشور سخن گفته و خواهان یاری مقام های روسی برای آزادی خود شده است.

کنستانتین یاروشنکو به جرم قاچاق مواد مخدر در آمریکا به 20 سال زندان محکوم شده است.

وی در سال 2010 در لیبریا دستگیر شد و یک سال بعد در عملیاتی ویژه که روس ها آن را اقدامی غیرقانونی می دانند به آمریکا منتقل شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6766

به "خبرنگاران مسکو: آمادگی میزبانی نشست صلح افغانستان را داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مسکو: آمادگی میزبانی نشست صلح افغانستان را داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید