خبرنگاران قاچاق چوب آفت جنگلهای گلستان

به گزارش مجله هاستفا، گنبدکاووس - خبرنگاران - قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب توسط افراد سودجو بدون توجه به اهمیت و کارکرد این عرصه های خدادادی و حفظ و نگهداری آن برای نسل آینده، همچون خوره و آفت به جان جنگل های گلستان افتاده است که خروج از این شرایط نیازمند فرهنگ سازی و همت جمعی دستگاه های متولی و نظارتی است.

خبرنگاران قاچاق چوب آفت جنگلهای گلستان

گلستان با افزون بر 20 هزار کیلومتر مربع وسعت، دارای 452 هزار و 185 هکتار عرصه جنگلی است که از نوکنده در غرب استان آغاز و تا گلیداغ در شرق استان ادامه دارد که بعضی مردم بومی و افراد سودجو به خصوص در اواخر پاییز و زمستان به دلیل بیشترشدن بیکاری فصل ناشی از کاهش فعالیت در مزارع و باغات باحضور در این عرصه ها اقدام به قطع غیرمجاز درختان و قاچاق چوب می نمایند.

به گفته کارشناسان، بیکاری و فقر، نبود منابع کافی، قوانین سخت واردات و قیمت بالای چوب و نیز وجود جاده های فرعی در دل جنگل ها زمینه را برای قاچاق چوب فراهم نموده و بسیاری از ساکنان روستاهای محصور در دل جنگل های گلستان به بهانه دسترسی نداشتن به زمین های زراعی و تأمین معاش خود اقدام به تخریب منابع طبیعی و قطع درختان جنگلی می نمایند.

کارشناسان منابع طبیعی معتقدند که نابودی منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی، افزایش آلودگی هوا، وقوع سیل، رانش زمین و پدیده گرد و غبار، صدمه به اقتصاد ملی و اشتغال مولد و از بین رفتن گونه های بومی و ارزشمند گیاهی و جانوری و کاهش تنوع زیستی از مهمترین آسیب های قاچاق چوب بر پیکره طبیعت استان گلستان است.

تعطیلی طرح های جنگلداری عامل اصلی افزایش قاچاق چوب

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گالیکش، احتیاج سالانه کشور 13 میلیون متر مکعب چوب است که تا قبل از تعطیلی طرح های جنگلداری و اجرای طرح تنفس جنگل، تأمین حدود 9 میلیون آن از جنگل های سه استان شمالی و چهار میلیون آن از محل واردات بود.

صفر سیجانی افزود: در چند سال اخیر با اجرای طرح تنفس جنگل، احتیاج چوبی کشور به وسیله واردات و سایر استان ها تأمین می گردد که با توجه به بالا رفتن هزینه واردات و افزایش قیمت چوب، شاهد علاقه بیشتر افراد بومی ساکن در مناطق جنگلی گلستان به سمت تخریب این عرصه ها و قطع درختان هستیم.

وی افزایش تقاضای چوب در بازار به دلیل کمبود آن به عنوان ماده اولیه فعالیت کارگاه ها و کارخانجات مرتبط، اهمیت ندادن به زراعت چوب، کمبود نیرو و امکانات برای حفاظت از جنگل ها بویژه بعد از تعطیلی طرح های جنگلداری، متناسب نبودن مجازات قضائی قاچاق چوب به نسبت قیمت آن در بازار، بیکاری و پایین بودن درآمد اهالی روستاهای حاشیه و داخل جنگل و برخورد ضعیف دستگاه قضائی و نظارت بر خریداران چوب قاچاق را از مهمترین دلایل قاچاق چوب در گلستان بیان کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گالکیش گفت: اجرای طرح زراعت چوب، تأمین نیروی کافی و امکانات لازم برای حفاظت از جنگل ها، مسدود کردن راه های ارتباطی فرعی مورد استفاده سودجویان در داخل جنگل ها و ایجاد اشتغال برای ساکنان روستاهای همجوار با جنگل ها، نقش کلیدی در جلوگیری از قاچاق چوب دارد.

سیجانی ادامه داد: اگر روستاییان ساکن در داخل و حاشیه جنگل ها شغل و درآمد کافی داشته باشند به طور قطع پیشگام حفاظت از عرصه های جنگلی خواهند بود.

وی فرهنگ سازی توسعه زراعت چوب، تصویب قوانین بازدارنده، مشخص مجازات سنگین برای قاچاقچیان و نصب دوربین در مسیرهای جنگلی که احتمال قاچاق بیشتر است را از راهکارهای مؤثر در یاری به حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از قطع درختان برشمرد.

سیجانی گفت: سال جاری 49 فقره قاچاق چوب به ارزش 765 میلیون ریال در گالیکش کشف شد که در مقایسه با 35 فقره کشفیات سال گذشته افزایش 135 درصدی را نشان می دهد.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: بیشتر چوب های قاچاق از شهرستان های اطراف برای فروش به کارخانه نئوپان، کارگاه های چوب بری و کوره های زغال به این شهرستان منتقل می گردد.

فرشید رحمانی، اقدام راهبردی برای مقابله با قاچاق چوب را مشروط به مشارکت همگانی در حفاظت از طبیعت، تقویت فرهنگ و افزایش علم منابع طبیعی جامعه دانست و افزود: تمام اقشار جامعه باید نسبت به تخریب و تجاوز به عرصه های طبیعی حساس باشند و در صورت مشاهده تجاوز و تخریب، مراتب را به ادارات منابع طبیعی تابعه و یا به وسیله تماس با شماره 1504 اطلاع دهند.

وی از آمادگی اداره منابع طبیعی گنبدکاووس برای صدور کارت همیار طبیعت برای افراد علاقمند خبرداد و گفت: این شهرستان 400 عضو همیار طبیعت دارد که در زمینه حفاظت از منابع و عرصه های طبیعی با این مجموعه همکاری می نمایند.

زراعت چوب راهکاری مناسب برای حفاظت از عرصه های جنگلی

طرح ملی زراعت چوب که پس از تصویب قانون تنفس جنگل از اواخر سال 95 به اجرا گذاشته شد تا سرانجام برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور و در صورت احتیاج تمدید در برنامه هفتم توسعه ادامه خواهد داشت و بیشتر در اراضی شیبدار و کم بازده مناطق شمالی و شرقی گلستان اجرا می گردد.

به گفته کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از قاچاق چوب و تأمین مواد اولیه و چوب مورد احتیاج صنایع کشور، یاری زیادی به تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش آن، پیشگیری از سیلاب های فصلی و ذخیره و تقویت منابع آب سفره های زیرزمینی و مهمتر از همه پیشگیری از پدیده زیانبار ریزگردها خواهد نمود.

رئیس امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اشاره به وجود بیش از 450 هزار هکتار عرصه جنگلی در استان گفت که در صورت تأمین آب کافی، امکان اجرای طرح زراعت چوب در 100 هزار هکتار از اراضی این استان فراهم است.

داوود مقدسی، با اشاره به تأثیرگذار بودن شرایط شیوع کرونا در افزایش قیمت یک کیلوگرم هیزم به 15 تا 20 هزار ریال، افزود: قاچاق حرفه ای و سازماندهی شده چوب در گلستان زیاد نشده است بلکه جوامع محلی از جمله روستاییان ساکن در حاشیه عرصه های جنگلی با توجه به مسائل مالی و افزایش قیمت هیزم اقدام به قاچاق چوب می نمایند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رامیان نیز گران بودن قیمت چوب، خلاءهای قانونی و اوضاع مالی جامعه را از عوامل اصلی قاچاق چوب دانست و گفت: قیمت چوب قاچاق از کیلویی سه تا چهار هزار ریال در روزهای قبل از شیوع کرونا به 12 هزار ریال رسید که این افزایش قیمت عامل تشویق مردم بومی برای ورود غیرقانونی به عرصه طبیعی و قطع درختان است.

یدالله رجبلو، توسعه زراعت چوب و جلوگیری از خرید چوب غیرمجاز توسط کارخانجات نئوپان گلستان را در کاهش قاچاق چوب مؤثر دانست، گفت: سال جاری 146 استر انواع چوب و هیزم قاچاق به حجم تقریبی 90 مترمکعب در شهرستان رامیان کشف شد.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراوه تپه نیز وجود کارخانجات نئوپان در گنبدکاووس و گرگان و انبارهای غیرمجاز دپوی چوب در حاشیه جاده شهرستان های جنگلی مانند مینودشت، گالیکش، رامیان، کلاله و آزادشهر را از مهمترین عوامل افزایش قاچاق چوب در گلستان بیان کرد.

ابراهیم سرایلو افزود: ساماندهی فرایند صدور پروانه حمل چوب های مجاز از مبدا به مقصد با هدف کوتاه کردن دست افراد سودجو و انجام روزانه خرید و فروش چوب با نظارت نیروهای منابع طبیعی، جلوی بسیاری از تخلفات را خواهد گرفت.

درهمین پیوند فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، نزدیک بودن فاصله روستاها با جنگل و دسترسی آسان مردم بومی به عرصه های جنگلی برای جمع آوری هیزم و قطع درختان را مهمترین عوامل قاچاق چوب در استان خاطرنشان کرد و گفت: برنامه های پیشگیرانه خوبی از جمله سرکشی بیشتر بر عملکرد کارخانه های نئوپان گرگان و گنبدکاووس، کارگاه های کوچک ساخت و ساز ابزار و کالاهای چوبی مانند مبل و محل های دپوی چوب و نیز مسدود کردن بعضی جاده های فرعی داخل و حاشیه عرصه های جنگلی با همکاری فرمانداری ها و دستگاه های مرتبط درحال اجرا است.

سرهنگ حبیب یارادبزی افزود: مأموران پلیس راه با همکاری کارشناسان منابع طبیعی استان نظارت بیشتری بر تردد خودروهای حامل چوب دارند و دستگاه قضا هم برخورد جدی تری با قاچاقچیان چوب خواهد داشت که امیدواریم نتیجه این اقدامات کاهش قاچاق چوب و تخریب عرصه های طبیعی و جنگلی گلستان باشد.

وی از تشکیل 431 فقره پفراینده چوب قاچاق در استان گلستان از ابتدای سال جاری تا به امروز اطلاع داد و افزود: در ارتباط با این پفراینده ها 103 مترمکعب الوار چوب صنعتی، 723 استر هیزم و چهار هزار و 318 کیلوگرم زغال کشف شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 10 درصد افزایش یافته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 6114

به "خبرنگاران قاچاق چوب آفت جنگلهای گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قاچاق چوب آفت جنگلهای گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید