حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟

به گزارش مجله هاستفا، یک استاد حقوق حیوانات کمیسیون حقوق بشر اسلامی ضمن تشریح جزئیات پیش نویس قانون منع حیوان آزاری گفت: مجازات های مختلفی برای حیوان آزارها در نظر گرفته شده است که از شرکت در کلاس های آموزشی تا حبس را شامل می گردد.

حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟

به گزارش گروه رسانه های مجله هاستفا، سیدضیاءالدین خرمشاهی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه طی چند روز گذشته پیش نویس قانون منع حیوان آزاری پس از حدود سه سال معطلی به مجلس شورای اسلامی ارسال و اعلام وصول شد، اظهار کرد :البته این موضوع در قالب طرح و نه لایحه به مجلس شورای اسلامی رسید. در ابتدا قرار بود قوانینی که برای حمایت از حقوق حیوانات و منع حیوان آزاری نوشته شده است در قالب یک لایحه به وسیله سازمان حفاظت محیط زیست و دولت به مجلس شورای اسلامی راه یابد اما متاسفانه آن قدر تعلل کردند که این قوانین با پیگیری های مردمی و یاری های رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس - دکتر تابش - در قالب طرح به مجلس تقدیم شد.

این استاد حقوق حیوانات کمیسیون حقوق بشر اسلامی با اشاره به اینکه اگر طرح حمایت از حقوق حیوانات به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی فرستاده می شد مزایای بیشتری داشت، توضیح داد: برای مثال اگر این طرح در قالب لایحه بود دولت چگونگی تامین بودجه و اعتبار آن را پیش بینی می کرد و مجلس دراین باره حساسیت به خرج نمی داد.

مصادیق حیوان آزاری چیست؟

خرمشاهی در ادامه با اشاره مصادیق حیوان آزاری - که در طرح حمایت از حقوق حیوانات آورده شده است - گفت: ممکن است بعضی افراد تصور نمایند که حیوان آزاری صرفا نسبت به حیوانات خانگی به ویژه سگ ها و گربه ها اتفاق می افتد درحالی که این برداشت اشتباهی است و آزاررسانی به حیوانات گستره وسیعی را دربرمی گیرد که بسیاری از مصادیق آن از دید عموم جامعه پنهان شده است. از جمله مصادیق حیوان آزاری می توان به تحمیل بار زیاد روی حیوانات باربر اشاره نمود همچنین امروزه بعضی افراد خودخواه اقدام به انجام عمل های زیبایی روی حیوانات می نمایند که نوع دیگری از حیوان آزاری است .

وی ادامه داد: بعضی افراد نیز حیوانات با ارزش را مجبور به جفت گیری بیش از حد طبیعی می نمایند تا خود به سود بیشتری برسند. برای مثال این کار درباره اسب هایی که نژاد ارزشمندی دارند، اتفاق می افتد که آسیب دیدگی حیوان را به دنبال دارد همچنین در بعضی موارد تجاوز جنسی به حیوانات دیده می گردد که همه این موارد از جمله مصادیق حیوان آزاری است و در ماده واحده منع حیوان آزاری تصریح شده و برای متخلفان مجازات معین شده است .

این حقوقدان با بیان اینکه صید دسته جمعی ماهیان، تشریح حیوانات در کلاس های آموزشی بدون بیهوشی و بهره کشی از حیوانات بیش از توان آن ها از جمله مصادیق دیگر حیوان آزاری است که در طرح حمایت از حقوق حیوانات دیده شده است، اظهارکرد: افرادی که حیوان خانگی دارند اما نمی دانند چه طور باید از حیوان نگهداری نمایند نیز در دسته حیوان آزارها قرار می گیرند. بعضی افرادی که حیوان خانگی دارند به هیچ عنوان حیوان دوست نیستند و صرفا برای شوآف اقدام به خرید حیوان خانگی نموده اند و به موجود زنده به چشم کالا نگاه می نمایند .

به گفته خرمشاهی در قانون منع حیوان آزاری به حیواناتی که به مصرف خوراک انسان می رسند نیز پرداخته شده است. برای مثال اگر یک مرغدار برای دستیابی به رشد سریع تر یا تخمگذاری بیشتر با استفاده از روش های مختلف مانع استراحت پرنده گردد، این کار او نیز جزو مصادیق حیوان آزاری تلقی می گردد .

مجازات حیوان آزارها؛ از شرکت در کلاس های آموزشی تا مجازات حبس

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در پیش نویس قانون منع حیوان آزاری مجازات هایی برای این جرم پیش بینی شده است، توضیح داد: بسته به نوع حیوان آزاری، مجازات ها متفاوت است. در بعضی موارد حیوان خانگی از فرد گرفته و به دیگری واگذار می گردد. از جمله مجازات های دیگر مجبور کردن شخص به شرکت در کلاس های آموزشی است تا رفتار با حیوانات را بیاموزد حتی در بعضی موارد حیوان آزار به روانشناس معرفی می گردد چرا که بسیاری از حیوان آزارها تعادل روانی ندارند. در بعضی موارد نیز مجازات حبس برای فردی که اقدام به حیوان آزاری می نماید در نظر گرفته شده است .

چرایی حذف بعضی از فعالان حقوق حیوانات هنگام تدوین پیش نویس طرح

این استاد حقوق حیوانات کمیسیون حقوق بشر اسلامی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا بعضی از فعالان به نام حقوق حیوانات هنگام تدوین پیش نویس قانون منع حیوان آزاری کنار گذاشته شدند و در جلسات هم اندیشی از نظرات آن ها استفاده نشد، شرح داد: در زمان تدوین این پیش نویس، دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از تمام کسانی که به هر نحوی نقشی در رابطه با حیوانات داشتند، دعوت می کرد و آن ها نیز در جلسات شرکت می کردند اما گاهی با موضوعات مختلف به صورت هیجانی و به دور از واقعیت برخورد می کردند. برای مثال می گفتند که باید عبور هواپیماها از زیستگاه های حیات وحش ممنوع گردد این در حالیست که ما اصلا زیر ساخت تدوین چنین قانونی را نداریم .

خرمشاهی ادامه داد: حتی بعضی از فعالان عنوان می کردند که حیوانات بلاصاحب نباید عقیم سازی شوند و باید در پیش نویس قانون منع حیوان آزاری این موضوع ممنوع گردد. این پیشنهاد نیز در حالی مطرح می گردد که اگر این حیوانات عقیم نشوند جمعیت آن ها آنقدر زیاد می گردد که برای کنترل جمعیت رو به روش هایی مانند کشتار می آوریم. جلساتی که برای تدوین پیش نویس قانون منع حیوان آزاری تشکیل می شد جلساتی کارشناسی بود که احتیاج داشت صحبت های مطرح شده در آن پایه علمی و منطقی داشته باشد .

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه افرادی که در حوزه حقوق حیوانات فعال هستند و صحبت های منطقی داشتند به جلسات دعوت می شدند اما افرادی که صرفا هیجانی بحث می کردند از این جلسات حذف شدند، تاکید نمود: هر کسی که حیوانات را دوست دارد نمی تواند در حوزه حقوق حیوانات صاحبنظر باشد. تدوین قانون عرصه ای فوق تخصصی است و قانون نویس باید بر اساس فرهنگ عمومی جامعه، دیدگاه های مذهبی، مسائل بهداشتی، قوانین بالادستی و ... اقدام به تدوین یک طرح یا لایحه کند. اگر ما بدون در نظر دریافت شرایط روز جامعه و فرهنگ عمومی اقدام به تدوین پیش نویس قانون منع حیوان آزاری می کردیم قطعا در همان مراحل ابتدایی از دور خارج می شد .

به گفته این استاد حقوق حیوانات کمیسیون حقوق بشر اسلامی آنچه به عنوان پیش نویس قانون منع حیوان آزاری تهیه شده است خروجی هم اندیشی بخش خصوصی و فعالان دلسوز صاحب نظر در حوزه حقوق حیوانات است. پیش نویس قانون منع حیوان آزاری در قالب طرح به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است البته به احتمال زیاد آنالیز آن در مجلس دهم به اتمام نمی رسد بنابراین در دوره های بعدی مجلس آنالیز می گردد .

خرمشاهی در خاتمه اظهار کرد: در حال حاضر نیز راه اصلاح پیش نویس قانون منع حیوان آزاری مسدود نیست و اگر کسانی هستند که می توانند با پیشنهادات خود و طرح مسائل جدید سبب غنای بیشتر این طرح شوند می توانند نظرات خود را به فراکسیون محیط زیست مجلس یا مرکز پژوهش های شورای اسلامی بفرستند. چنانچه این پیشنهادات علمی و منطقی باشد قطعا در تصویب پیش نویس قانون منع حیوان آزاری در نظر گرفته می شوند .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 281

به "حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوان آزاری چه مجازاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید