جنگ های دو دهه اخیر چقدر به آمریکا ضرر وارد کرده است؟

به گزارش مجله هاستفا، فارس نوشت: نتایج یک تحقیق جدید در آمریکا نشان می دهد جنگ های حدود دو دهه اخیر آمریکا که به بهانه مبارزه با تروریسم راه افتاده، بیش از 800 هزار کشته و 6.4 تریلیون دلار هزینه بر جای گذاشته است.

جنگ های دو دهه اخیر چقدر به آمریکا ضرر وارد کرده است؟

نتایج یک تحقیق جدید در آمریکا نشان می دهد جنگ هایی که آمریکا از قریب دو دهه پیش به بهانه مبارزه با تروریسم شروع کرده، هزینه های اقتصادی و جانی هنگفتی هم برای آمریکا و هم برای کشورها هدف، به بار آورده است.

بر اساس این مطالعه که در قالب پروژه هزینه های جنگ دانشگاه براون انجام گرفته، در جریان این جنگ ها دستکم 801,000 نفر جان خود را از دست داده اند، که حدود نیمی از آن ها غیرنظامی بوده اند. این جنگ ها همچنین 6.4 تریلیون دلار هزینه بر جای گذاشته است.

به نوشته پایگاه تسک اند پرپس، با این وجود، محققان این پروژه هشدار داده اند که آمار واقعی کشته ها و هزینه ها، احتمالا به مراتب بیش از این رقم است، چراکه در این مطالعه، صرفا آمار کشته هایی در نظر گرفته شده که مستقیما در حملات و انفجارها، از جمله حملات پهپادی و انفجار بمب های دست ساز، جان خود را از دست داده اند و از آمار مربوط به افرادی که به صورت غیرمستقیم به واسطه تبعات جنگ جان خود را از دست داده اند، در این مطالعه لحاظ نشده است.

این ابهام حتی در خصوص کشته های مستقیم جنگ هم وجود دارد. مؤسسه براون در این خصوص گفته است: روشن است که ما احتمالا هرگز نمی توانیم تعداد کشته های مستقیم این جنگ ها را بدانیم. به عنوان نمونه، احتمال دارد که در عملیات بازپس گیری موصل و دیگر شهرها از داعش، ده ها هزار غیرنظامی جان خود را از دست داده باشند، اما اجساد آن ها ممکن است که پیدا نشده باشد.

در این پروژه، هزینه های انسانی، اقتصادی، زیست محیطی و طبیعی جنگ موسوم به جنگ با ترور که هنوز هم در جریان است، ارزیابی شده است.

مسئولان این پروژه می گویند آمارهای آن ها بر مبنای تحقیقات وزارت دفاع آمریکا، دفتر پژوهش های کنگره، سامان ملل متحد، سازمان های مردم نهاد و گزارشگران میدانی به دست آمده است.

هرچند در این مطالعه آمار مرگ های غیرمستقیم لحاظ نشده، اما نسبت این مرگ ها به مرگ مستقیم، 4 به 1 در نظر گرفته شده، که در این صورت می توان تصور کرد که حدود 4 میلیون نفر هم به صورت غیرمستقیم به دلیل عواملی چون نرسیدن مواد غذایی و آب و همچنین نبود بهداشت و درمان، در این جنگ ها جان خود را از دست داده اند.

بر اساس این مطالعه، در مجموعه 7,014 نظامی آمریکایی در جریان این درگیری ها کشته شده اند. 7,950 نیروی قراردادی شرکت های امنیتی آمریکایی هم در این جنگ ها کشته شده اند.

در این پروژه تعداد مجروحین محاسبه نشده، اما در این مطالعه عنوان شده است که بیش از 21 میلیون نفر در سرتاسر خاورمیانه احتمالا به واسطه این جنگ ها، از خانه های خود آواره شده اند.

محققان این پروژه نوشته اند که جنگ علیه تروریسم که از چهار کشور افغانستان، عراق، سوریه و پاکستان شروع شده بود، اکنون به 80 کشور بسط یافته و به یک جنگ جهانی بدل شده است. در این مطالعه هشدار داده شده است که هرچه این جنگ بیشتر ادامه یابد، هزینه های اقتصادی و جانی آن نیز به مراتب بیشتر خواهد شد.

خروج از غرب آسیا (خاورمیانه) یکی از وعده های اصلی دونالد ترامپ نامزد وقت جمهوری خواهان در جریان رقابت های انتخاباتی سال 2015 بود. وی از زمان ورود به کاخ سفید چند بار دستور خروج نظامی از سوریه را داده، اما هر بار در این تصمیم تجدید نظر کرده است. آخرین مورد از دستورات وی، مهر ماه امسال بود که بر اساس آن قرار بود تمام 1000 نیروی نظامی آمریکایی که در شمال سوریه مستقر بودند، این منطقه را ترک کنند. با این حال، وی بعدا به واسطه وجود چاه های نفت در این منطقه، از تصمیم خود عقب نشینی کرد. روزنامه نیویورک تایمز روز گذشته گزارش داد که عملیات های نظامی آمریکا در شمال سوریه از سر گرفته شده و اکنون وزارت دفاع آمریکا تصمیم گرفته 500 نظامی را در این منطقه حفظ کند.

آمریکا در سال 2001 میلادی و پس از حملات یازده سپتامبر به برج های مرکز تجارت جهانی نیویورک، به بهانه مقابله با القاعده و دیگر گروه های تروریستی، ابتدا به افغانستان و دو سال بعد به عراق حمله کرد. جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا پس از این دو حمله، مدعی شد که آمریکا در نبرد با تروریسم پیروز شده و مأموریت انجام شده است. با این وجود، با گذشت 18 سال، آمریکا همچنان هم در عراق و هم در افغانستان حضور نظامی دارد و چشم اندازی هم برای سرانجام این جنگ ها وجود ندارد.

310311

نماشو: شبکه تبلیغاتی نماشو | آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، ثبت آگهی رایگان، آگهی رایگان اینترنتی، رپورتاژ رایگان

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1694

به "جنگ های دو دهه اخیر چقدر به آمریکا ضرر وارد کرده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ های دو دهه اخیر چقدر به آمریکا ضرر وارد کرده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید