توافق برای تسریع مبارزه با گرمایش جهانی

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران، متنی که پیمان آب و هوای گلاسگو نامیده شد، پس از دو هفته مذاکرات طاقت فرسا به تصویب رسید و در آن اشاره به سوخت های فسیلی و نقش آن ها در بحران آب و هوا برای نخستین بار در تاریخ شده است.

توافق برای تسریع مبارزه با گرمایش جهانی

متن نهایی به صراحت به زغال سنگ اشاره می نماید که بزرگترین عامل تغییر آب و هوا است. در اجلاس های قبل از گلاسگو هیچ حرفی از زغال سنگ، نفت یا گاز یا حتی سوخت های فسیلی به طور کلی به عنوان عامل محرک برای بحران آب و هوا ذکر نشده بود.

آلوک شارما، رئیس کوپ 26 با مشاهده دشواری در دستیابی به توافق با صدایی متاثر و چشمانی اشک آلود گفت: عمیقا متاسفم. او این تاسف را برای تغییرات لحظه آخری مصوبه که به درخواست هند و ایران در موضوع سوخت های فسیلی ایجاد شد، ابراز کرد.

او پیش از این تخمین زده بود که این توافق شروع یک دهه جاه طلبی رو به رشد در حوزه آب و هوایی باشد.

چندین کشور گفتند، از تغییری که هند برای کاهش تدریجی به جای کنار گذاشتن سوخت های فسیلی که بزرگترین منبع انتشار گازهای گلخانه ای ارائه نموده است، عمیقا ناامید شده اند.

پیش از این بند 36 پیش نویس توافقنامه نهایی به حذف یارانه های سوخت فسیلی اشاره داشت که این بند در لحظات آخر تغییر کرد. هیات ایران نیز به مانند هند از وجود این بند رضایت نداشت.

مذاکره کنندگان سوئیسی و مکزیکی این تغییر را خلاف قوانین توصیف کردند زیرا تغییر بسیار دیر انجام شد. با این حال آن ها گفتند چاره ای جز همراهی با آن ندارند.

درباره نقطه بحرانی محدود کردن دما، در حالی که زمین به گفته سازمان ملل در یک راستا فاجعه بار گرمایش 2.7 درجه سانتی گرادی در مقایسه با دوران پیش از صنعتی شدن واقع شده است، متن تصویبی تنها از کشورهای عضو می خواهد تعهدات خود را به طور منظم افزایش دهند.

سیمونتا سوماروگا، وزیر محیط زیست سوئیس گفت که این تغییر، دستیابی به هدف بین المللی برای محدود کرد گرمایش به 1.5 درجه سانتی گراد را از زمان ماقبل صنعتی شدن دشوارتر می نماید. دنیا پیش از این 1.1 درجه سانتی گراد گرم تر شده است.

این در حالی است که کارشناسان به طور مرتب هشدار می دهند که هر دهم درجه مهم است.

بیل هیر، دانشمند استرالیایی در حوزه آب و هوا گفت: تغییر لحن هند در لحظه آخر برای کاهش تدریجی، بجای کنار گذاشتن زغال سنگ تکان دهنده است. هند مدت ها مانع اقدامات اقلیمی بوده است.

با این حال پیمان آب و هوای گلاسگو شامل مشوق های اقتصادی کافی برای رضایت کشورهای فقیرتر است.

آنتونیو گوترش، پس از تصویب توافقنامه نهایی هشدار داد که فاجعه آب و هوایی همچنان بر در می کوبد.

وی که گلاسگو را ترک نموده بود در بیانیه ای گفت: کنفرانس دنیای آب و هوا منجر به گام های رو به جلو بود اما هنوز کافی نیست.

وی اضافه نمود: متن تصویب شده یک مصالحه است که منعکس کننده منافع، شرایط، تضادها و شرایط اراده فعلی سیاسی در دنیا هستند. متاسفانه اراده سیاسی جمعی برای غلبه بر مسائل کافی نبوده است و تضادها عمیق است.

منبع: یورونیوز

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 آذر 1400 بروزرسانی: 30 آذر 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 9150

به "توافق برای تسریع مبارزه با گرمایش جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق برای تسریع مبارزه با گرمایش جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید