تمام علامت سوال های دوز سوم

به گزارش مجله هاستفا، در حال حاضر همان سه گروه اعلام شده یعنی کادر درمان، سالمندان و گروه های پرخطر، واکسن دوز سوم را دریافت خواهند کرد. گروه های خارج از این گروه ها و رده های سنی، حتی در صورت دارابودن برخی شرایط از جمله گذشت چهار ماه از دریافت دوز دوم واکسن سینوفارم مشمول دریافت واکسن بوستر نخواهند بود.

تمام علامت سوال های دوز سوم

به گزارش خبرنگاران، روزنامه همشهری در نوشتاری به برخی از پرتکرارترین پرسش ها درباره دوز سوم واکسن کرونا پاسخ داده است که در زیر می آیند:

چه کسانی باید دوز سوم را بزنند؟

کارکنان بهداشت و درمان (بدون محدودیت سنی)، گروه های پرخطر که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند و سالمندان بالای 60 سال (متولدان 1340 به قبل) که در نوبت اول و دوم واکسن غیرفعال شده از جمله برکت و سینوفارم را زده اند.

از چه زمانی باید دوز سوم تزریق شود؟

کادر درمان و گروه های پرخطر حداقل 6 ماه پس از تزریق دوز دوم و سالمندان حداقل 4 ماه پس از تزریق دوز دوم می توانند دوز سوم را دریافت کنند.

هر واکسنی می توان تزریق کرد؟

برای کادر درمان و گروه های پرخطر در صورت تزریق واکسن های غیر فعال از جمله سینوفارم، بهارات و برکت در دوز سوم همان واکسن ها یا آسترازنکا و سوبرانا پلاس تزریق خواهد شد. کسانی که دوز اول و دوم، واکسن های آسترازنکا و اسپوتنیک وی تزریق کرده اند، می توانند آسترازنکا یا سوبراناپلاس دریافت کنند. البته این افراد می توانند بدون در نظر گرفتن نوع واکسن تزریق شده در نوبت اول و دوم، واکسن بوستر را انتخاب کنند. سالمندان هم همان واکسن هایی را دریافت می کنند که در دوز اول برایشان تزریق شده است. البته سالمندانی که سایر پلتفرم های واکسن از جمله پروتئین نوترکیب و آدنوویروس (آسترازنکا، اسپوتنیک وی و پاستوکووک) را دریافت کرده باشند، فعلا نیازی به تزریق دوز سوم ندارند.

مدارک مورد نیاز برای تزریق دوز سوم واکسن چیست؟

همراه داشتن کارت واکسن و مدارک شناسایی در مراجعه افراد برای تزریق واکسن ضروری است.

مسافران چطور می توانند دوز سوم را دریافت کنند؟

افرادی که برای سفر به خارج از کشور با مسئله ای از جمله مورد تایید نبودن واکسن تزریق شده در کشور مقصد روبرو باشند می توانند با مراجعه به دانشگاه های علوم پزشکی برای تزریق یک یا دو نوبت واکسن آسترازنکا اقدام کنند. تزریق واکسن یادآور برای این افراد پس از گرفتن رضایت در مورد عوارض احتمالی آن، صورت خواهد گرفت.

اولویت بندی دریافت دوز سوم واکسن به چه صورت است؟

در حال حاضر همان سه گروه اعلام شده یعنی کادر درمان، سالمندان و گروه های پرخطر، واکسن دوز سوم را دریافت خواهند کرد. گروه های خارج از این گروه ها و رده های سنی، حتی در صورت دارابودن برخی شرایط از جمله گذشت چهار ماه از دریافت دوز دوم واکسن سینوفارم مشمول دریافت واکسن بوستر نخواهند بود.

چقدر تزریق این واکسن ضروری است؟

بررسی ها نشان می دهد که افراد بالای 60 سال که چهار ماه از تزریق نوبت دوم آنها با واکسن سینوفارم گذشته است، دوز سوم یا بوستر را برای افزایش ایمنی دریافت کنند. کارشناسان می گویند مقدار پادتن های موجود در همه واکسن ها پس از بازه زمانی چند ماهه کاهش پیدا می کند اما افت سطح ایمنی در مورد واکسن های تولید چین و افراد بالای 60 سال بیشتر است.

شرایط تزریق دوز سوم در جهان به چه صورت است؟

بسیاری از کشورهای جهان تزریق دوز سوم واکسن را آغاز کرده اند و تا نیمه آبان ماه بیش از یک میلیون و 700 هزار نفر در جهان دوز یادآور یا بوستر را زده اند. استرالیا، برزیل، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ترکیه، سنگاپور و امارات از جمله کشورهایی هستند که تزریق دوز سوم واکسن به مردم کشورشان را آغاز کرده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 9128

به "تمام علامت سوال های دوز سوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام علامت سوال های دوز سوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید