تقاضای خریداران بورسی از وزارت نفت چیست؟

به گزارش مجله هاستفا، از میان چهار مرتبه ای که نفت خام در بورس عرضه شد، دو مرتبه بی مشتری ماند و به فروش نرفت. گفته می گردد دلیل این موضوع، چالش خریداران نفت و موضوع انتقال پول است؛ اما خریداران در این راستا، پیشنهاداتی هم ارائه نموده اند که باید در وزارت نفت آنالیز گردد.

تقاضای خریداران بورسی از وزارت نفت چیست؟

به گزارش مجله هاستفا، ششم و بیستم آبان ماه، نخستین و دومین عرضه نفت خام در بورس بود که نسبتاً با موفقیت انجام شد و نفت خام به فروش رسید. اتفاقی که پای بخش خصوصی را به فروش نفت باز کرد و نفتی ها رضایت خود را از این اتفاق ابراز و اعلام کردند که این فرآیند ادامه دار خواهد بود. ازسوی دیگر، بورسی ها نیز اعلام کردند این عرضه ها به طور منظم انجام می گردد که با این کار، بخش خصوصی بتواند وارد معاملات نفت خام گردد.

عرضه سوم و چهارم که در روزهای یکم و بیست و پنجم بهمن ماه صورت گرفت، روند دیگری را طی کردند و با این که در این عرضه ها، تسهیلاتی برای خریداران در نظر گرفته شد، نفت بی مشتری ماند. برای مثال یکی از این تسهیل گری ها، تسویه ریالی برای خریداران داخلی و افزایش زمان تسویه برای خریداران خارجی بود.

موضع نفتی ها و بورسی ها درباره فروخته نشدن نفت در بورس

نفت خام در حالی برای دو مرتبه در بورس بی مشتری ماند که مسئولان نفتی اعلام کردند مراجعه متقاضیان برای مذاکره با شرکت ملی نفت بیش تر شده است که به این معنی است که این فرآیند در حال شناخته شدن است و فعالان این حوزه در حال آشنا شدن با آن هستند. در این راستا اعلام شد عمده صحبت ها در این مذاکرات درباره نقل و انتقال وجوه است زیرا از مشتری خارجی انتظار داریم شش درصد پیش پرداخت را ریالی واریز کند. درواقع از کسی انتظار داریم که تاکنون یک ریال در اختیار نداشته و چنین فضایی را تجربه ننموده است.

از سوی دیگر، بورسی ها نیز اعلام کردند بعضی افراد روی شرایط خرید و تضامین، پیشنهادهایی دارند که فعلاً با شرایط اطلاعیه عرضه، قابل انجام نیست. ما آن پیشنهادها را به مسئولان شرکت ملی نفت منتقل می کنیم. بعضی از این پیشنهادها درباره اخذ ضمانت نامه و شرایط بانکی است و بعضی نیز شرایطی برای پرداخت دارند که متفاوت با شرایطی است که ما در اطلاعیه عرضه آورده ایم.

پیشنهاد خریداران به وزرات نفت چیست؟

در این راستا، امیرحسین تبیانیان - نماینده شرکت ملی نفت ایران - در گفت وگو با مجله هاستفا، درباره پیشنهادها مذکور شرح داد: درباره پیشنهادات خریداران، شرکت ملی نفت جلساتی را با سازمان بورس برگزار نموده و به جمع بندی رسیدند. این پیشنهادها باید داخل وزارت نفت هم آنالیز گردد تا معین گردد می توانیم این امکانات را فراهم کنیم یا خیر. در صورتی که مجوزها صادر گردد و امکانات فراهم گردد، در اطلاعیه عرضه منتشر می کنیم.

وی هم چنین درباره پیشنهادات خریداران اظهار کرد: از آنجاکه پول مشتریان خارجی ارزی است، امکانی را برای نحوه تسویه پیش پرداخت می خواهند که باید برسی کنیم و ببینیم می توانیم این امکان را با توجه به شرایطی که داریم فراهم کنیم یا خیر.

به گفته نماینده شرکت ملی نفت ایران، احتمالاً این موضوع برای هفته جاری یا هفته آینده به جمع بندی برسد و چنانچه تفاوتی صورت بگیرد، در عرضه میعانات گازی در بورس نیز اعمال می گردد.

خبرنگار: پونه سادات ترابی

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 خرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 87

به "تقاضای خریداران بورسی از وزارت نفت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقاضای خریداران بورسی از وزارت نفت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید