تشخیص ویروس ها با تراشه حاوی الکترود نانوساختار

به گزارش مجله هاستفا، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دانشمندان پلتفورمی الکتروشیمیایی برای زیست شناسی مصنوعی بدون سلول ارائه کردند. محققان دانشگاه تورنتو با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه ایالتی آریزونا پیروز به اتصال مدار ژنی به الکترود شدند که برای این کار از زیست شناسی سنتزی بدون سلول استفاده کردند. در این پروژه آن ها از الکترودهای نانوساختار استفاده کردند.

تشخیص ویروس ها با تراشه حاوی الکترود نانوساختار

زیست شناسی مصنوعی سعی دارد تا با استفاده از مدارهای الکترونیکی، برنامه ریزی مجددی برای سیستم های زیستی ایجاد کند تا از آن ها برای عملکرد مصنوعی در بخش پزشکی و دارویی استفاده کند. این دستاورد جدید محققان می تواند حوزه زیست شناسی مصنوعی را به سوی سیستم های زیست هیبریدی سوق دهد که از مزایای هر رشته بهره ببرد.

کیت پردی، استادیار گروه علوم دارویی در دانشگاه تورنتو می گوید: این اولین نمونه از اتصال ژن به الکترودها است و ابزاری هیجان انگیز برای تبدیل اطلاعات زیستی به سیگنال الکتریکی است.

این کوشش های بین رشته ای برای ایجاد سیستم جدید، موجب می گردد تا محققان زیست شناسی مصنوعی بدون سلول را از یک بخش دانشگاه تورنتو و محققان الکتروشیمیایی را از بخش دیگر دانشگاه به گرد هم آورده و با همکاری محققان دانشگاه آریزونا بتوانند این پروژه را جلو ببرند.

پردی که گروه تحقیقاتی وی متخصص توسعه فناوری تشخیصی بدون سلول است، در سال 2016 وقتی که وی و همکارانش بستری را برای شناسایی سریع و کم هزینه ویروس زیکا ایجاد می کردند، مورد توجه قرار گرفتند. آوردن ظرفیت تشخیص ویروس زیکا به خارج از کلینیک ، احتیاج به گامی اساسی رو به جلو بود؛ اما رویکرد مبتنی بر سیگنال دهی نوری برای این کار کافی نبود.

برای این کار لازم بود یک سیستم قابل حمل توسعه یابد که بتواند همان کار شناسایی را انجام دهد، اما چالش اینجا بود که قابلیتی موسوم به چندسیگنالی را که در این فناوری مورداحتیاج بود نمی توان با روش سیگنال دهی مبتنی بر رنگ ترکیب کرد.

این گروه سامانه زیست هیبریدی جدیدی ساختند که در آن از آنزیم های گزارش دهنده غیرنوری استفاده شده بوده و می توانست در 16 میکرولیتر مایع با استفاده از الکترودهای میکروالگودار که روی تراشه ای واقع شده است، پایش موردنظر را انجام دهد.

نتایج این پروژه در نشریه Nature Chemistry به چاپ رسیده است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2408

به "تشخیص ویروس ها با تراشه حاوی الکترود نانوساختار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص ویروس ها با تراشه حاوی الکترود نانوساختار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید