اولین همایش بین المللی کویر لوت در بیرجند برگزار می گردد

به گزارش مجله هاستفا، اولین همایش بین المللی کویر لوت اردیبهشت ماه سال 98 در بیرجند برگزار می گردد.

اولین همایش بین المللی کویر لوت در بیرجند برگزار می گردد

به گزارش مجله هاستفا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، حسن رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی استان در نشست هم اندیشی پیرامون اولین همایش بین المللی کویر لوت ضمن بیان این مطلب گفت: هر چند در حوزه گردشگری در خراسان جنوبی زیر ساخت های کافی به ویژه در حوزه حمل و نقل و پرواز های منظم وجود ندارد ولی ظرفیت های مهم استان در این حوزه غیر قابل انکار است.

او بیان نمود: یکی از موتورهای محرک گردشگری در خراسان جنوبی کویر لوت است که گردشگران خارجی بسیاری را به خود جذب نموده است.

رمضانی با اشاره به افزایش 30درصدی ورود گردشگران خارجی به خراسان جنوبی نسبت به سال گذشته، ادامه داد: مقصد بسیاری از گردشگران خارجی کویر لوت است.

او اضافه کرد: در موضوع کویر لوت مطالعات زیادی در حوزه پوشش گیاهی، حیات جانوری و مردم شناسی صورت گرفته است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در روستای دهسلم به عنوان روستای نمونه در کویر، اظهار کرد: ایجاد دو اقامتگاه بوم گردی،ایجاد اولین کمپ بیابانی با هزینه کرد یک میلیارد تومان در دهسلم از جمله این اقدامات است.

رمضانی بیان نمود: همچنین در کویر سرایان و سه قلعه نیز بخش خصوصی سرمایه گذاری بسیار خوبی انجام داده و تنها در کویر سه قلعه بخش خصوصی 20 میلیارد تومان هزینه نموده است.محمدرضا مجیدی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند نیز گفت: گردشگری علاوه بر رونق اقتصادی می تواند زمینه رهایی از اقتصاد وابسته به نفت را ایجاد کند.او بیان نمود: هر چند در خراسان جنوبی نفت نداریم ولی ظرفیت هایی چون کویر و منابع کانی می تواند موجب بهره مندی اقتصادی این منطقه گردد.

مجیدی با اشاره به ثبت جهانی بیابان لوت ادامه داد: بعد از ثبت جهانی بیان لوت اتفاق خاصی در مورد بزرگداشت این موضوع رخ نداده است.

او با اشاره به اینکه کنفرانس بین المللی گردشگری کویر لوت در اریبهشت ماه سال آینده برگزار می گردد، اضافه کرد: این کنفرانس چند منظور بوده و از ابعاد مختلف علمی، اقتصادی و زیست محیطی کویر را آنالیز می نماید.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی آثار ثبت شده متعددی چون باغ اکبریه، قنات بلده فردوس و بیابان لوت را دارد که فرصتی برای رونق گردشگری در ابعاد بین المللی در منطقه است.

زهرا رضائی ملکوتی مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت نیز در نشست هم اندیشی پیرامون اولین همایش بین المللی گردشگری کویر لوت اظهار کرد: کویر لوت اولین اثر طبیعی ثبت شده در فهرست میراث طبیعی جهانی در سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی اظهار کرد: علی رغم تصور بسیاری از مردم، کویر لوت به لحاظ پوشش گیاهی و جانوری بسیار شکننده است و کوچکترین تنشی باعث از بین رفتن آن می گردد که این مهم باید مورد توجه قرار گیرد.

رضائی ملکوتی اظهار کرد: پایگاه جهانی کویر لوت سه وظیفه مهم معرفی، اطلاع رسانی و حفاظت را بر عهده دارد و مطالعات متعددی درحوزه پوشش گیاهی و جانوری کویر لوت صورت گرفته است.

او با اشاره به شکننده بودن پوشش گیاهی کویر لوت، بیان نمود: در این راستا مدیریت حضور گردشگران در این کویر را بر عهده داشته ایم و شرایط را به گونه ای مدیریت کردیم که در یک زمان با حجم بی رویه از ورود گردشگران به آن منطقه رو به رو نشویم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 فروردین 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 20

به "اولین همایش بین المللی کویر لوت در بیرجند برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین همایش بین المللی کویر لوت در بیرجند برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید