افزایش واکسیناسیون کرونا به 2 میلیون دُز در روز

به گزارش مجله هاستفا، تهران (پانا) - وزیر بهداشت گفت کوشش بر این است که روزانه یک و نیم تا دو میلیون دُز واکسن در کشور تزریق گردد و از مرگ و میرهای بیشتر و بروز موجهای بعدی بیماری پیشگیری گردد.

افزایش واکسیناسیون کرونا به 2 میلیون دُز در روز

به گزارش وزارت بهداشت، وزیر بهداشت امروز در حاشیه نشست مشترک با اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایران، از فرایند واکسیناسیون دانشجویان این دانشگاه بازدید کرد.

دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه این بازدید گفت: فرایند واکسیناسیون عمومی در کشور شتاب می گیرد و کوشش ما این است که روزانه یک و نیم تا دو میلیون دُز واکسن در کشور تزریق گردد و از مرگ و میرهای بیشتر مردم، پیشگیری گردد و با تسریع واکسیناسیون می توان از موج های بعدی بیماری کرونا در کشور جلوگیری کرد.

وی اضافه کرد: هیچ محدودیتی در تخصیص واکسن کرونا به دانشگاه های علوم پزشکی نداریم اما نمی خواهیم که واکسن ها دپو و ذخیره گردد. هر قدر که دانشگاه ها در این زمینه کار نمایند و واکسیناسیون را به شکل کسترده تری انجام دهند، به آنها واکسن می دهیم بنابراین سرعت توزیع واکسن بستگی به سرعت تزریق آن در دانشگاه های علوم پزشکی دارد. خوشبختانه در روزهای اخیر اندازه قابل توجهی واکسن به کشور وارد شده و اندازه فراوانی واکسن در اختیار ما است و کوشش ما این است که واکسیناسیون به سرعت انجام و از مرگ و میرهای بیشتر جلوگیری گردد.مسئله ای برای تامین دُز دوم واکسن های تزریق شده وجود ندارد چون اندازه واکسن تامین شده، جوابگوی تزریق برای دُز دوم هم است.

وزیر بهداشت یادآور شد: متاسفانه کرونا صدمات زیادی به همه حوزه ها از جمله آموزش وارد کرد و آموزش به شکل مجازی به ویژه در رشته هایی که احتیاج به کار عملی دارد، سخت است. رییس جمهور و معاون اول رییس جمهور تاکید دارند که دانشگاه ها سریعا بازگشایی شوند و لازمه بازگشایی دانشگاه ها، واکسیناسیون اساتید و دانشجویان است. تقریبا بخش عمده واکسیناسیون اساتید اجرا شده و از امروز واکسیناسیون دانشجویان هم در کشور شروع شده و هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم. تمام مراکز ما، دانشجویان را واکسینه می نمایند و دُز دوم آنها هم یک ماه آینده قابل تزریق است و بازگشایی دانشگاه ها را در اواسط مهرماه خواهیم داشت.

عین اللهی اظهار داشت: دانشجویان برای حضور در دانشگاه ها باید واکسینه شوند و کارت واکسن داشته باشند. برنامه ما این است که محدودیت ها از جمله محدودیت های سفر و زیارت و ... را با انجام واکسیناسیون به تدریج، برداریم البته همچنان باید شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت و از ماسک و مواد ضدعفونی نماینده استفاده گردد اما با واکسیناسیون اصناف، می توان محدودیت های مشاغل را برداشت تا شاهد شکوفایی شرایط مالی، رفاهی و اجتماعی مردم باشیم.

وی یادآور شد: همه واکسن های تزریق شده به دانشجویان در سامانه های وزارت بهداشت ثبت می گردد و دانشجویان با داشتن کارت دانشجویی می توانند واکسینه شوند البته به سرعت، محدودیت های سنی در تزریق واکسن کرونا را بر می داریم که جزییات آن به وسیله معاونت بهداشت وزارت بهداشت به اطلاع عموم می رسد.

وزیر بهداشت توضیح داد: از 15 مهرماه کلاس های دانشگاه ها باید دایر گردد و اساتید باید در دانشگاه ها حاضر شوند. حضور فراگیران و دانشجویان می توانند متفاوت باشد. به اسم نمونه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که تعداد دانشجویان زیاد نیست، ممکن است تمام دانشجویان بتوانند در کلاس ها حاضر شوند اما در بعضی رشته ها و مقاطع که تعداد دانشجویان زیاد است، دانشگاه ها می توانند به صورت ترکیبی، کلاس ها را برپا نمایند که تعدادی به صورت حضوری و تعدادی هم به صورت مجازی، در کلاس شرکت ها نمایند.

عین اللهی گفت: دانشجویان بر اساس قرنطینه هوشمند، اگر بخواهند به صورت حضوری در کلاس های دانشگاه ها، حضور داشته باشند باید کارت واکسن داشته باشند. علاوه بر مراکز واکسیناسیون، هر دانشگاه، ارگان و نهادی که اعلام داوطلبی برای واکسیناسیون کند، به آنها اجازه می دهیم بنابراین دانشگاه ها هم می توانند در این امر و در راستای واکسیناسیون دانشجویان یاری نمایند.

وی یادآور شد: در بخشنامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام کردیم که تمام کارکنان وزارت بهداشت می توانند به صورت داوطلبانه در واکسیناسیون مشارکت نمایند و این امر فقط محدود به کارکنان حوزه بهداشت نیست بلکه تمامی پرستاران، ماماها، پزشکان و سایر نیروها هم می توانند در این حرکت جهادی یاری نمایند. ما در کنار کوشش های ارزشمند مدافعان سلامت، یاری به واکسیناسیون عمومی در کشور را مجاهدت می دانیم و همه مجاهدین واکسیناسیون می توانند داوطلبانه در این حرکت جهادی و انسان محبت آمیز مشارکت نمایند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: همیشه شاهد حرکت های جهادی از جمله یاری به منطقه ها محروم به صورت داوطلبانه بوده ایم و امروز از همه گروه های جهادی درخواست داریم که در مجاهدت واکسیناسیون مشارکت نمایند تا به سرعت واکسیناسیون در کشور انجام گردد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم گفت: در دانشگاه علوم پزشکی ایران، 200 نفر از اعضای هیات علمی به اسم همیاران واکسن، ثبت نام نموده اند که آنها را ساماندهی نموده ایم تا واکسیناسیون اساتید، دانشجویان و خانواده نظام سلامت را انجام دهند و در ادامه هم به صورت بازرس و هم واکسیناتور در مراکز واکسیناسیون به کار گرفته شوند. با یک نرم افزار، این 200 نفر عضو هیات علمی را ساماندهی نموده ایم و امیدواریم که این تعداد به کل یک هزار عضو هیات علمی دانشگاه برسد.

جلیل کوهپایه زاده ادامه داد: علاوه بر این، 400 نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران برای یاری به واکسیناسیون، اعلام آمادگی نموده اند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 8502

به "افزایش واکسیناسیون کرونا به 2 میلیون دُز در روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش واکسیناسیون کرونا به 2 میلیون دُز در روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید