اعلام پروتکل بازدید از موزه ملی

به گزارش مجله هاستفا، موزه ملی ایران که از 29 اسفند 1398 به علت همه گیری ویروس کرونا تعطیل شده بود از تاریخ 4 خرداد 1399 پذیرای علاقمندان خواهد بود. با توجه به بحران بیماری کرونا محدودیت های در بازدید اعمال شده و به منظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدنمایندگان و همچنین صیانت آثار موزه ای دستورالعمل ویژه بازدید در موزه ملی ایران تدوین و اجرایی می گردد و لازم است کلیه بازدیدنمایندگان پیش از مراجعه به موزه ملی ایران این پروتکل را دقیق مطالعه نموده و موارد آن را رعایت نمایند.

اعلام پروتکل بازدید از موزه ملی

در این بار، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران با اعلام خبر بازگشایی این موزه گفت: بازگشایی کامل همه بخش های موزه شاید در بحران کرونا امکان پذیر نباشد، اما در کوشش هستیم تا به صورت تدریجی و پلکانی سالن های نمایشی موزه را باز کنیم. در مرحله اول از تاریخ 4 تا 9 خرداد صرفاً نمایشگاه کشفیات باستان شناسی سال 1398 گشایش یافته و از تاریخ 10 خرداد موزه ایران باستان از دوره شروع عیلامی تا انتها دوران ساسانی یعنی طبقه همکف آن قابل بازدید می گردد. اخبار و برنامه های مرتبط با بازگشایی سایر قسمت ها، گام به گام متعاقباً از درگاه های رسمی موزه ملی ایران اعلام خواهد شد.

رئیس موزه ملی ایران ادامه داد: انتظار است که این بار با مسئولیت اجتماعی بیشتری به بازدید از موزه ها برویم و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشیم. بی شک این روزگار سخت طی خواهد شد و تاریخ نظاره گر رفتار ماست.

همچنین، در پروتکل ویژه بازدید در زمان بحران کرونا موزه ملی ایران آمده است:

این پروتکل برای مدت زمان بحران بیماری کرونا تدوین شده و به طور متناوب این نسخه به روز خواهد شد.

1- تهیه بلیت به صورت اینترنتی از سایت تفریحاتی و اپلیکیشن تاپ و معین وقت قبلی صورت می گیرد. ورود به موزه ها تنها با معین زمان از قبل امکان پذیر است.

2- بلیت ها دارای نوبت تعیین هستند و ترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت گردد. در زمان شیوع کرونا معین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدنمایندگانی که از کارت های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می نمایند نیز لازم است. ارائه کارت و مدرک معتبر در مورد بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت لازم است.

3- بازدید به صورت نوبتی صورت می گیرد و بازدیدنماینده صرفا در زمان تعیین شده حق بازدید دارد. بنابراین توصیه می گردد با درنظر دریافت دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک و یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام شده معین و اقدام به تهیه بلیت نمایند. هرگونه تأخیر یا تعجیل پذیرفته نیست. خواهشمند است در مدیریت بازدید با موزه همکاری لازم را به عمل آورید.

4- در صورت تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش استفاده گردد. در هنگام ورود و در صورت ازدحام فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.

5 - برای پیشگیری از انتقال بیماری های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفولانزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس با یاری دستگاه تب سنج از کلیه بازدیدنمایندگان، مراجعین و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می پذیرد. بنابراین امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از 5/37 درجه سانتی گراد و یا علائم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچیک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.

6- چنان چه بازدیدنماینده ای مایل به رعایت قوانین و شیوه نامه حاضر نباشد، می تواند انصراف خود را از ادامه بازدید اعلام کند.

7- بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.

8- بازدیدنمایندگان موظفند در ورودی و در حضور مسئول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش نو خود اقدام نمایند.

9- کلیه بازدیدنمایندگان موظف به پوشیدن روکش کفش در ورودی موزه هستند، تا از ورود آلودگی های سطح خیابان به موزه جلوگیری گردد.

10- ورود و استفاده از هر گونه مواد ضدعفونی نماینده به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.

11- راستا بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت های مراقبت از اشیا طراحی و اجرا شده است.

12- در طول راستا بازدید علائم هدایت نصب شده است. نسبت به رعایت آن ها اقدام کنید.

13- راستا بازدید یک طرفه است، و حرکت از یک نقطه شروع و در خروجی ها انتها می یابد، بنابراین هرگونه بازگشت در راستا با هر توجیهی امکان پذیر نخواهد بود.

14- فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.

15- فاصله 50 سانتی متری از ویترین ها، پایه های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. در شرایط حاضر با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار نمی توانید به همه آثار یا اطلاعات آن در حین بازدید دسترسی داشته باشید.

16- هیچیک از آثار، ویترین ها، پایه های نگهدارنده ، موانع و... را لمس نکنید.

17- چنانچه بازدیدنمایندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت ننمایند، موزه مجاز به تذکر خواهد بود. در صورت عدم رعایت، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.

18- موزه در این ایام از پذیرش گروه های عظیم (بیشتر از 6 نفر) معذور است. رزرو و ثبت نام گروهی تا اطلاع ثانوی مورد پذیرش نیست.

19- بازدید به صورت انفرادی، خانوادگی و گروه های کوچک (کمتر از 6 نفر) تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش بچه ها زیر 6 سال معذور است.

20- با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید 19، راهنمایان موزه، شما را در تمام طول راستا بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفاً به پرسش های موردی جوابگو خواهند بود.

21- جهت پیشگیری از شیوع ویروس کووید 19، بروشور در دسترس قرار نمی گیرد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه موزه مراجعه و پی دی اف اطلاعات آثار را دریافت کنید. شما همچنین می توانید فیلم موزه را در سایت آپارات ببینید.

22- کافه، رستوران در موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.

23- فروشگاه موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.

24- پس از استفاده از سرویس های بهداشتی دست های خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشککنید.

25- جهت اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا توصیه می گردد. پس از نماز از استراحت در نمازخانه خودداریکنید.

26 - قبل از ورود به موزه، دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با کرونا و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.

27- با توجه به شرایط خاص توصیه می گردد پیش از آمدن به موزه برای آگاهی از آخرین اطلاعات و تصمیمات بازدید، به وبگاه موزه ملی ایران به نشانی https://irannationalmuseum.ir/fa مراجعه کنید.

مکان های منتخب قابل بازدید عبارتند از:

1. نمایشگاه کشفیات باستان شناسی سال 98 از تاریخ 4 خرداد 1398 به بعد آماده بازدید خواهد بود. در این مرحله ظرفیت پذیرش روزانه حدود صد نفر است.

2. موزه ایران باستان از شروع دوره عیلامی تا انتها دوره ساسانی (طبقه همکف) از تاریخ دهم خرداد 1399 به بعد آماده بازدید خواهد بود.

3. .برای صیانت از آثار موزه ای و آماده سازی زیر ساخت های لازم پیشگیرانه در بحران کرونا، بازگشایی به صورت تدریجی انجام می گیرد و با محدودیت های بازدید در موزه روبرو هستیم. بازگشایی سایر قسمت ها متعاقباً اعلام خواهد شد.

مهر

منبع: گردشبان
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 4101

به "اعلام پروتکل بازدید از موزه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام پروتکل بازدید از موزه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید