اشرف غنی: هیچ تعهدی برای آزادی 5 هزار زندانی طالبان وجود ندارد

به گزارش مجله هاستفا، براساس توافق آمریکا و طالبان پیش از شروع گفت وگوهای بین الافغانی باید پنج هزار زندانی طالبان از زندان آزاد شوند اما رئیس جمهور افغانستان می گوید که هیچ تعهدی در این باره وجود ندارد.

اشرف غنی: هیچ تعهدی برای آزادی 5 هزار زندانی طالبان وجود ندارد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در یک نشست خبری گفت که هیچ تعهدی برای آزادی پنج هزار زندانی طالبان از زندان های دولتی افغانستان وجود ندارد و این موضوع می تواند بخشی از مذاکرات بین الافغانی باشد اما نمی تواند پیش شرطی برای گفت وگوها باشد.

این در حالی است که در توافق آمریکا و طالبان که روز گذشته به امضا رسید واشنگتن متعهد شده است تا 5 هزار زندانی طالبان آزاد شوند و در مقابل نیز طالبان هزار زندانی از نیروهای امنیتی افغان را آزاد خواهد نمود.

وی در رابطه با هیئت مذاکره کننده با طالبان نیز گفت که این هیئت توسط دولت معین می گردد، شمار معینی خواهد داشت، فراگیر خواهد بود و صلاحیت نسبی داشته و انعطاف پذیر است.

رئیس جمهور افغانستان اضافه کرد که درباره نتیجه مذاکرات با طالبان، مردم افغانستان تصمیم خواهند گرفت. مردم درباره لزوم برقراری صلح اجماع دارند اما درباره هزینه برای برقراری آن اتفاق نظر ندارند.

غنی تاکید نمود که صندلی طالبان در آینده افغانستان در نتیجه مذاکرات معین خواهد شد و طالبان باید به یک جریان سیاسی مبدل گردد .

وی همچنین اظهارداشت که مذاکرات درباره تشکیل این تیم شروع شده و اطمینان دارد که تیم مذاکره کننده با طالبان طی 9 روز آینده تشکیل خواهد شد.

غنی تصریح که هیئت گفت وگو کننده صلاحیت مذاکره روی سرنوشت ریاست جمهوری را ندارد.

رئیس جمهور افغانستان تاکید نمود که آمریکا فرایند آزادی زندانیان طالبان را تسهیل می نماید و این دولت افغانستان است که باید درباره آن تصمیم گیری کند.

وی با اشاره به کاهش خشونت ها نیز گفت که این فرایند ادامه خواهد یافت و ابراز امیدواری کرد که کاهش خشونت ها به برقراری آتش بس منجر گردد.

.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 2939

به "اشرف غنی: هیچ تعهدی برای آزادی 5 هزار زندانی طالبان وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشرف غنی: هیچ تعهدی برای آزادی 5 هزار زندانی طالبان وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید