ادامه اعتراضات در جنوب عراق به ترور فعال مدنی

به گزارش مجله هاستفا، کمیساریای حقوق بشر عراق از نخست وزیر این کشور خواست تا از فعالان در مقابل کوشش ها برای ترور آنها حفاظت نموده و همچنین نتایج تحقیقات انجام شده درخصوص این جنایت ها را در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

ادامه اعتراضات در جنوب عراق به ترور فعال مدنی

به نقل از سومریه نیوز، این کمیساریا در بیانیه ای ترور ایهاب الوزنی، از فعالان عراقی در استان کربلاء را محکوم نموده و این اقدام را دنباله زنجیره ترورها در حق فعالان و صاحب نظران آزاد خواند.

کمیساریای حقوق بشر عراق تاکید نمود: ضعفی در سیستم امنیتی جهت حفاظت از فعالان وجود دارد که این امر تعدادی از فعالان را وادار می سازد تا عراق را ترک نمایند، افراد باقی مانده در عراق نیز دام این رخدادهای فاجعه بار می شوند.

این کمیساریا از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح خواست تا تدابیر مناسب را برای حفاظت از فعالان، اصحاب رسانه، وبلاگ نویسان و صاحب نظران آزاد اتخاذ نموده و عاملان جنایت ها را به دست عدالت بسپارد و کوشش های امنیتی و اطلاعاتی در این راستا را نیز تقویت کند.

کمیساریای حقوق بشر عراق تاکید نمود که باید تحقیقات فوری باشد و مستقیماً در اختیار افکار عمومی قرار بگیرد و همچون تحقیقات سابق نظیر تحقیقات پیرامون کشته شدن هشام الهاشمی، تحلیلگر امور امنیتی عراقی در ژوئیه 2020 نباشد.

از اکتبر 2019، صدها تن از معترضان عراقی در ترورها و کشتارها طی اعتراضات جان خود را از دست داده اند و آن طور که دولت عراق در سال میلادی گذشته خاطرنشان کرد، تعداد آنها حدود 560 تن است، اما فعالان عراقی می گویند که تعداد این کشته شدگان حدود 800 تن می باشد.

از سوی دیگر منابع خاطرنشان کردند یک روز پس از قتل ایهاب وزنی، فعال سیاسی در کربلا، معترضان خشمگین با بستن جاده ها و برگزاری تظاهرات در ناصریه، دیوانیه و چند شهر دیگر در جنوب عراق از حکومت خواستند تا عاملان این قتل را شناسایی و معرفی کند.

وزنی در واپسین ساعات شامگاه شنبه و زمانی که از خودروی خود پیاده می شد، هدف تیراندازی یک مهاجم ناشناس نهاده شد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 7766

به "ادامه اعتراضات در جنوب عراق به ترور فعال مدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراضات در جنوب عراق به ترور فعال مدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید