اجاره راهرو بازار وکیل و افزایش خطر آتش سوزی

اجاره دادن محوطه بازار وکیل و مقابل حجره های توسط کسبه این بازار باعث بروز نگرانی هایی از سوی کارشناسان در مورد ناایمنی این مکان تاریخی و افزایش احتمال حریق در این محل شده است.

اجاره راهرو بازار وکیل و افزایش خطر آتش سوزی

ایرنا: مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز شنبه در نشست خبری در این باره گفت: مقابل مغازه های بازار وکیل از سوی کسبه به افرادی دیگر اجاره داده می گردد که این مساله ، مسائل را گسترش و افزایش آسیب پذیری این مجموعه تاریخی را به دنبال داشته است.

محمدهادی قانع مطرح کرد: اقدامات بسیاری برای ایمن سازی بازار وکیل صورت گرفته اما هنوز به نظر من و کارشناسان آتش نشانی این بازار ایمن نشده و ناایمن است.

وی ادامه داد: تاکنون اقداماتی برای ایمن سازی بازار وکیل صورت گرفته است که در این زمینه می توان به نصب شیرهای اطفای حریق اشاره نمود و همچنین موارد ناایمن این مجموعه نیز در کارگروه های تخصصی از سوی کارشناسان آتش نشانی شیراز گوشزد شده و کانال (مجرای زیرزمینی) مشترک (عبور) تاسیسات این بازار نیز در حال احداث است.

قانع آگاهی و آموزش به بازاریان را امر بسیار مهمی در جهت ایمنی بازار وکیل دانست و گفت: در بازار وکیل تاسیسات لازم در حال ایجاد است و احتیاج است این کار در سایر بازارهای شیراز نیز انجام گردد.

بازار انقلاب شیراز ناایمن است

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مغازه های بازار انقلاب شیراز روز آدینه دچار آتش سوزی و با کوشش ماموران آتش نشانی از گسترش آن به سایر فروشگاه ها جلوگیری شد.

وی ادامه داد: پارسال وضعیت ایمنی این بازار توسط آتش نشانان آنالیز و موارد به هیات مدیره بازار انقلاب اعلام شده و متولیان این بازار موارد ناایمن که زیاد هم بوده را باید برطرف نمایند که تاکنون انجام نشده است.

قانع گفت: یکی از موارد اصلی ناایمن بازار انقلاب شیراز این است که انبوهی از مواد سوختنی در کنار هم و در طبقات فوقانی این بازار انبار شده و همچنین عدم وجود تاسیسات اطفا حریق در این محل از دیگر موارد ناایمن بازار انقلاب شیراز است.

دومین جشنواره شهر ایمن

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در ادامه گفت: بیش از 90 درصد حوادث شیراز ناشی از عدم آگاهی شهروندان این کلانشهر است که در همین جهت اختتامیه اولین جشنواره شهر ایمن در 7 اسفند سال گذشته برگزار و با مشارکت شهروندان موارد ناایمن این شهر شناسایی و 15 هزار نفر ساعت کلاس آموزشی برای شهروندان نیز برگزار گردید که این کار بسیار اثر بخش بود و در نیمه دوم سال 97 حدود 40 درصد حوادث در شیراز کاهش یافت.

قانع اضافه نمود: دومین جشنواره شهر ایمن سال جاری با مشارکت شهروندان با حساسیت بیشتر در مجتمع های مسکونی برگزار می گردد که این جشنواره از مرداد 98 آغاز شده و 21 آبان ماه سال جاری نیز مراسم اختتامیه آن در مجتمع احسان برگزار خواهد شد و افراد برتر براساس 16 شاخص نیز انتخاب می شوند.

وی با بیان اینکه طرح ایمن سازی دودکش های منازل شهروندان شیرازی سال جاری مانند سال گذشته انجام خواهد شد،گفت: شهروندان می توانند با ثبت تقاضای خود آموزش های لازم را در مورد اطفا حریق و موارد ایمنی کسب نمایند و در صورت تمایل بصورت داوطلبانه می توانند به جمع آتش نشانان داوطلب نیز بپیوندند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: شهروندان می توانند برای ثبت درخواست، نام و نام خانوادگی به اضافه آدرس و نام مجتمع مسکونی خود را به شماره 300075125 پیامک نمایند.

وی افزود: برای جلوگیری از سواستفاده احتاقتصادی،شهروندانی که درخواست آموزش و ایمن سازی دودکش منازل خود را در سامانه ثبت نموده اند از آتش نشانانی که به درب منزل آنها مراجعه می نمایند و لباس فرم این سازمان را به تن دارند مدارک شناسایی را مطالبه و همچنین با تماس به سامانه 125 استعلام حضور آتش نشانان را نیز بگیرند.

قانع مطرح کرد: از ابتدای آغاز این طرح از مردادماه سال جاری، تاکنون افزون بر هفت هزار واحد مسکونی و بیش از 70 مجتمع مسکونی مورد بازدید آتش نشانان قرار گرفته است و در کنار آن نیز طرح شناسنامه دار کردن ساختمان های تجاری و مسکونی براساس کدهای نوسازی نیز در دست اجرا است.

بازدید ایمنی بیش از 70 درصد مدارس دولتی شیراز

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: بیش از 70 درصد مدارس دولتی در آستانه سال جدید تحصیلی توسط کارشناسان آتش نشانی بازدید شده و همچنین بازدید از مهد کودک های شیراز نیز در دستور کار است تا موارد ناایمن این اماکن شناسایی و با هدف برطرف آن به مدیران مهدهای کودک و مدارس ارایه گردد.

او تاکید نمود: هرگز نباید از بخاری گازسوز در مدارس استفاده گردد اما آموزش و پرورش اکنون با مسائل اقتصادی زیادی روبرو است اما چهار ناحیه آموزش و پرورش شیراز در شهریورماه جاری بازدید می گردد و مسائل و موارد ناایمن نیز به مدیران مربوطه گوشزد خواهد شد.

بازدید از مدارس غیرانتفاعی میسر نیست

قانع در بخش دیگری از سخنان خود بازدید از ساختمان مدارس غیرانتفاعی شیراز را موضوعی دانست که تاکنون زیرساخت آن فراهم نشده و تاکید نمود: تاکنون کارشناسان آتش نشانی شیراز موارد ناایمن مدارس غیرانتفاعی را بازدید ننموده اند.

قانع اضافه نمود: بسیاری از مدارس غیرانتفاعی صلاحیت سازه ای ندارند که این مشکل با اصناف نیز وجود دارد.

وی در ادامه از لزوم نظارت بیشتر آتش نشانی شیراز بر فعالیت اصناف نیز سخن گفت و اضافه نمود: بعنوان مثال نباید سم فروشی در کنار نانوایی ها فعالیت کند اما تاکنون این اینگونه استعلام ها از آتش نشانی شیراز گرفته نمی گردد که این موضوع می تواند مسائلی را بوجود آورد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 25 مهر 1398 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 284

به "اجاره راهرو بازار وکیل و افزایش خطر آتش سوزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجاره راهرو بازار وکیل و افزایش خطر آتش سوزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید