آیا فیس اپ اطلاعات شما را می دزدد؟

به گزارش مجله هاستفا، روزنامه جام حم: امروز که اینستاگرام را باز کردم احساس کردم رفته ام خانه سالمندان! این جمله یکی از همکاران مان بود. سه چهار روز قبل هنوز این چالش فیس اپ به این اندازه داغ نشده و شور قضیه هم در نیامده بود. حالا، اما هر که را پیدا کنی یک تصویر از خودش در گروه های محبت آمیز و خانوادگی به اشتراک گذشته که چهره او را در ایام پیری و کهنسالی نشان می دهد. چالش فیس اپ و عکس پیری آن قدر همه گیر شده که دیگر با تصویر اشخاص معمولی جذابیت ندارد و کاربران افتاده اند دنبال پیر کردن چهره هایی که سال هاست درگذشته اند تا ببینید اگر فرد متوفی الان زنده بود در پیری اش چه شکلی داشت.

آیا فیس اپ اطلاعات شما را می دزدد؟

همه مشغول بازی و سرگرمی بودند که ناگهان فضای مجازی فارسی پر شد از حرف و حدیث هایی که ملت چه نشسته اید که فیس اپ یک ابزار جاسوسی است یا از چهره شما سوءاستفاده می نمایند و این حرف ها.همین هم باعث شد تا در حوزه صنایع فرهنگی صفحات فرهنگی جام جم برویم دنبال این قضیه و سر و گوشی آب بدهیم تا ببینیم قضیه چیست. اجمالا هم این را بگوییم که قضیه به آن سفت و سختی نیست که مدعیان امنیت شبکه دارند هشدار می دهند.

داستان از کجا آغاز شد؟

قضیه ظاهرا از یک توییت یکی از متخصصان نرم افزار و رایانه آغاز شده است. توییتی که ظاهرا الان دیگر وجود خارجی ندارد. او توییت نموده بود مراقب فیس اپ باشید، چراکه این اپ بدون این که شما تصویری را انتخاب نموده باشید، آن را فورا آپلود می نماید. همین هم شد که دعوا بالا گرفت. در ادامه هم برخی از رسانه های انگلیسی زبان به این نگرانی دامن زدند و سوال هایی را درباره حریم خصوصی این نرم افزار مطرح کردند.

این درست زمانی بود که چالش فیس اپ از سر و کول شبکه های اجتماعی بالا می رفت. چالشی که در آن، کاربران تصویر سلفی از خودشان می گرفتند و به یاری این نرم افزار و امکاناتی که در آن وجود دارد، سن و تصویر خود را تغییر می دادند. حالا یک متخصص شبکه از راه رسیده بود و تلویحا اتهام جاسوسی و دزدی اطلاعات به این نرم افزار می زد.

چرا مهم شد؟

خب این حق شماست که این چالش را مطرح کنید که روزانه اتهامات زیادی درباره برند ها و شرکت های گوناگون مطرح می شوند پس چرا یکباره به اندازه فیس اپ مهم نمی شوند و رسانه ها به آن توجه نمی نمایند. قضیه به مکان جغرافیایی کشوری مربوط می گردد که برند فیس اپ در آنجا ثبت شده است؛ روسیه! حالا بیایید این شرایط را دوباره مرور کنیم. در زمانی که رسانه ها و مقامات آمریکایی اتهامات متعددی به روس ها درباره فعالیت های سایبری آن ها علیه منافع آمریکا مطرح می نمایند یکباره چالشی در شبکه های اجتماعی همه گیر می گردد که نبض تپنده آن یک برند روسی است. برندی که از قضا دفتر آن هم در سنت پترزبورگ قرار گرفته است. حالا توقع دارید رسانه های آمریکایی بی خیال موضوع شوند؟

بهترین موقعیت برای یک جریان رسانه ای به وجود آمده است. همین هم می گردد که رسانه های آمریکایی و غربی یکباره هوار می شوند سر موضوع. نمونه اش همین جریده معظم واشنگتن پست که صفحه رفته بود مراقب اطلاعات شخصی تان در استفاده از این نرم افزار باشید و این صحبت ها. در ادامه هم که برخی رسانه های داخلی که اصولا علاقه به مرموزبازی دارند عین موضوع را در فضای رسانه های فارسی زبان بازتاب دادند و بعدش هم جو اضافه رسانه ای و کش دادن که تا الان هم رسیده به همین گزارش ما در جام جم.

فیس اپ واقعا روسی است؟

ظاهرا بله. مدیر اجرایی و کسی که به عنوان نماینده این شرکت با بی بی سی جهانی مصاحبه نموده یک فرد روسی است. مثل همه روس ها هم اسم منحصر به فرد و تابلویی دارد؛ یوروسلاو گونچاروف! از آن طرف هسته اولیه تحقیق و توسعه این شرکت هم در سنت پترزبورگ ثبت شده و مشغول فعالیت است. با همه این ها این، اما تمام ماجرا نیست. فیس اپ مشغول استفاده از سرویس هایی است که تحت نظارت و زیر نظر شرکت هایی مانند گوگل و آمازون فعالیت می نمایند. به عبارت دیگر، بخش هایی از گلوگاه های فیس اپ روسی از زیر دست دو سه شرکت آمریکایی می گذرد. بگذریم از این که دیتابیس تصاویری که فیس اپ از کاربران می گیرد هم نه در خاک روسیه بلکه در خاک ایالات متحده است.

واقعا جاسوسی می نماید؟

اتهام اصلی که به فیس اپ زده شده حول دو محور مهم است؛ اول این که این نرم افزار، بدون اجازه کاربر تصاویر متعددی را از روی دستگاه تلفن همراه هوشمند او کپی نموده و آپلود می نماید. اتهام بعدی این است که فیس اپ از تصاویر کاربران سوءاستفاده نموده به این ترتیب این تصاویر را در خدمت دستگاه های امنیتی روسی قرار داده یا برای تکمیل الگوریتم های هوش مصنوعی و تشخیص چهره مورد استفاده قرار می دهد. اتهام اول به استناد گزارش هایی که رسانه هایی مانند گاردین و بی بی سی جهانی مبتنی بر نتیجه تحقیقات چند مرکز امنیتی سایبری ارائه داده اند رد شده است.

به عبارت دیگر، مدرکی به دست نیامده که نشان دهد این نرم افزار، تصاویر دیگر کاربر را از روی دستگاه هوشمند او دزدیده و اپلود می نماید. همچنین بگذریم از این که این نرم افزار هم در فروشگاه اینترنتی گوگل پلی و هم در فروشگاه اینترنتی اپ استور متعلق به اپل در حال حاضر عرضه می گردد. فروشگاه هایی که در صورت ظن امنیتی، عرضه این اپ را متوقف می نمایند به خصوص اپ استور آمریکایی که نشان داده در این زمینه با کسی شوخی ندارد. نکته بعد سوء استفاده از تصاویری برای تکمیل طرح های الگوریتم هوش مصنوعی است. یوروسلاو گونچاروف، مدیر ارشد اجرایی فیس اپ در گفت وگویی که با بی. بی. سی جهانی داشته صریحا این اتهام را رد نموده و عنوان نموده ما فقط امکانات ویرایش تصویری را در اختیار کاربر قرار می دهیم و در نهایت هم تصویر آپلود شده او را برای مواردی نظیر الگوریتم های تشخیص چهره هوش مصنوعی مورد سوءاستفاده قرار نمی دهیم.

یعنی امن و امان است؟

این که تاکنون مدرکی در خصوص سوءاستفاده فیس اپ از اطلاعات شخصی روی دستگاه هوشمند شما به دست نیامده به این معنی نیست که لزوما این نرم افزار ها از امنیت کامل برخوردارند. شما هنگام نصب هر نرم افزاری روی دستگاه هوشمندتان، اجازه یک سری دسترسی ها را به آن ها می دهید. فرقی هم نمی نماید همین فروشگاه اینترنتی بازار خودمان باشد یا اینستاگرام یا فیس اپ. این دسترسی ها می توانند کم یا زیاد باشند و مورد استفاده های به جا یا نابجا قرار گیرند. به هر حال فیس اپ هم مانند دیگر نرم افزار ها هنگام نصب اجازه دسترسی به یکسری اطلاعات را از شما می گیرد. حالا این که از این اطلاعات چه استفاده ای می نماید جای خود دارد.

مثلا فکر نموده اید همین جناب گوگل که کار من و شما را خیلی راحت نموده و خدماتی که دارد به ما رایگان ارائه می دهد برای خودش هم رایگان و مفت تمام نمی گردد؟!

نه خیر آقا یا خانم محترم! گوگل هنگام نصب برنامه های مختلفش روی دستگاه های هوشمند من و شما، اجازه دسترسی به کلی اطلاعات روی دستگاه را از ما می گیرد از نقطه جغرافیایی که در آن قرار گرفته ایم بگیرید تا تصاویر و سایر اطلاعات مان در شبکه های مختلف اجتماعی. این که از این اطلاعات چقدر استفاده جاسوسی می گردد را باید از آمریکایی ها پرسید، اما حداقلش این است که با همین اطلاعات من و شما بخش مهمی از توسعه تجاری خودش را انجام می دهد. همه این ها یعنی مراقب بحث امنیتی اطلاعات روی دستگاه های هوشمندمان باشیم.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1789

به "آیا فیس اپ اطلاعات شما را می دزدد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا فیس اپ اطلاعات شما را می دزدد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید