آقـا مـحسن در خط مقدم خدمت به محله

به گزارش مجله هاستفا، جانبازان کشور به دنبال اسطوره شدن نیستند و هدف های ارزشمند دیگری را در زندگی دنبال می نمایند.

آقـا مـحسن در خط مقدم خدمت به محله

خبرنگاران- مریم قاسمی: آنها هنوز زخم هایشان را به یادگار دارند و از اینکه از قافله دوستان شهید خود عقب افتاده اند، حسرت می خورند. در کنار جانبازان دوران دفاع مقدس، جوانانی هم در محله ها پیدا می شوند که داوطلبانه برای پاسداری از حریم اهل بیت(ع) به سوریه رفتند و مدال جانبازی بر سینه آنها نشسته است. محسن رفیعی خالدی یکی از آنهاست. متولد سال1367 و فارغ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی است. او 4سال پیش هنگام دفاع از حرم حضرت زینب(س) به درجه جانبازی نایل شده، اما تنها ویژگی او همین نیست. او در کنار تعامل با اهالی به ویژه نوجوانان و جوانان هم محله ای، پیگیر برطرف مسائل محله هاست.

گاهی در اطراف خودمان با معضلاتی روبه رو می شویم که بعضی ها به سادگی از کنار آنها می گذرند، اما بعضی هم احساس مسئولیت می نمایند و برای حل آن دست به کار می شوند. مصطفی علاقه مند از تعمیرکاران ساکن شهرک ولی عصر(عج) است که در همسایگی محسن رفیعی خالدی جانباز هم محله ای ما زندگی می نماید. وی عقیده دارد افرادی مثل خالدی کار بزرگی انجام داده اند و اکنون الگوی بچه های امروزی هستند. سپس ادامه می دهد: همه ما با معضلاتی مثل اعتیاد، بچه ها کار و خیابان و بافت های فرسوده در محله ها آشنایی داریم. هر کسی هم نظرش را درباره آنها اعلام می نماید و خیلی ها هم برخورد قهری را با این مسائل، بهترین راهکار می دانند، اما تعبیر آقامحسن با خیلی ها فرق دارد. او می گوید خط مقدم در نزدیکی ماست و با آن فاصله ای نداریم. هرکدام از ما می توانیم در جبهه های مختلفی شرکت کنیم و برای حل این مسائل آستین بالا بزنیم. خودش نیز همین کار را می نماید و هر جا لازم باشد، برای برطرف مشکل هم محله ای ها دست به کار می شود.

 • یاری به افزایش رفاه و آسایش اهالی

  بیشتر ساکنان شهرک ولی عصر(عج) این جانباز مدافع حرم را می شناسند و البته این آشنایی به قبل از حضورش در سوریهو جانبازی اش برمی شود. مهدی محمودیان از کاسبان خیابان حیدری می گویـد: روحـیه مردمی اش باعث شده تا با اهالی محل ارتباط خوبی داشته باشد. با اینکه سن کمی دارد، اما نشان داده که از عهده خیلی از کارها برمی آید. ساکنان محل هروقت با مسئله ای روبه رو می شوند، از او یاری می گیرند و می دانند با پیگیری آقامحسن زودتر حل می شود.

  مرتضی رحمانی هم که از چهره های فرهنگی و هنری شهرک است، می گوید: کوشش افرادی که برای حل مسائل مردم و محله ها از وقت خود می گذرند، در امور محله و افزایش رفاه اهالی تأثیر دارد. اگر هم محله ای ها و همسایه ها به دلیل مسائل روزمره مثل جای پارک و... با یکدیگر به اختلاف می خورند، افرادی مثل آقامحسن با میانداری، بانی آشتی و حل مشکل آنها می شوند.

  او از پیگیری ها و کوشش های خالدی برای حفظ فضای سبز و درختان محله صحبت می نماید و می گوید: یکی از اقدامات تأثیرگذار او شناسایی درختان و گیاهان آفت زده و در حال خشکیدن است. او این کار را با همکاری اهالی انجام می دهد و هرجا لازم باشد، سراغ مسئولان اداره فضای سبز و کلینیک گل و گیاه شهرداری منطقه می رود. نمونه اش رسیدگی به شرایط درختان خیابان حیدری جنوبی است. البته او کشاورزی خوانده و راه بهبودی آفت زدگی گیاهان را هم خوب می داند.

 • خوشحالم که به مردم خدمت می کنم

  خالدی حرف های زیادی برای نسل امروز دارد. عنوان می نماید که گرچه داوطلبانه برای دفاع از حرم اهل بیت(ع) رفته، اما دریافت رضایت از پدر و مادرش خیلی برایش مهم بوده است. می گوید: برای رضایت دریافت از پدر و مادرم، آنها را به زیارت حرم عبدالعظیم(ع) بردم. بعد از زیارت به آنها گفتم اگر اجازه دهید، می خواهم برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سوریه بروم. نگاهی به من کردند و کمی سکوت بین ما رخ داد. اشک را می توانستم در چشم های مادرم ببینم، اما تنها حرفی که زد این بود که حضرت زینب(س) نگهدارت باشد.

  خالدی پس از مدتی در نزدیکی حرم حضرت زینب(س) به ضرب گلوله تک تیرانداز از ناحیه دست راست زخمی و در بیمارستان بستری می شود. او می گوید: بعد از اینکه تحت درمان قرار گرفتم و به خانه برگشتم، همسایه ها و اهل محل خجالت زده ام کردند و جویای احوالم بودند. پس از آن هم ارتباط ما بیشتر شد و از آنجا که رشته دانشگاهی ام کشاورزی است و در این زمینه مطالعه و تحقیق نموده ام، درباره نحوه نگهداری و حفظ فضای سبز و درختان با من مشورت می نمایند.

 • زیارت عاشورا در بوستان قائم(عج)

  این جانباز 25درصد، از خادمان اهل بیت(ع) است و سال هاست در هیئت بیت الرقیه(س) خیابان حیدری جنوبی، به عزاداران خدمت می نماید. از دیگر فعالیت های او، برگزاری مراسم زیارت عاشورا در محله است که در این باره می گوید: این مراسم معنوی چهارشنبه ها در بوستان قائم(عج) برگزار می شود و هزینه ضیافت صبحانه آن را هم محله ای ها تقبل می نمایند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: host-fa.ir شناسه مطلب: 1836

به "آقـا مـحسن در خط مقدم خدمت به محله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقـا مـحسن در خط مقدم خدمت به محله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید